Anafi

Anafi (druhý pád Anafi) (řecky Ανάφη) je řecký ostrov ve východní části souostroví Kyklady v Egejském moři. Spolu se třemi neobydlenými ostrůvky tvoří stejnojmennou obec. Ostrov Anafi má rozlohu 38,636 km² a obec 40,37 km². Nachází se 15 km východně od ostrova Santorini. Obec je součástí regionální jednotky Théra v kraji Jižní Egeis.

Anafi
Ανάφη (řecky)
hlavní město
LokalizaceEgejské moře
StátŘecko Řecko
 kraj Jižní Egeis
 reg. jednotkaThéra
 obecAnafi
 obecní jednotkyAnafi
 komunitaAnafi
 sídla3 (6)[1]
Topografie
Rozloha38,636 km²[2]
Zeměpisné souřadnice36°22′ s. š., 25°47′ v. d.
Nejvyšší vrcholVigla (582 m n. m.)
Osídlení
Počet obyvatel271 (2011[3])
Hustota zalidnění7,01[4] obyv./km²
Největší sídloAnafi
Používané jazykyřečtina
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obyvatelstvo

V roce 2011 žilo v obci 271 obyvatel, přičemž většina obývala hlavní město Anafi. Celý ostrov tvoří jednu obec, která se nečlení na obecní jednotky a komunity a skládá se přímo ze 3 sídel a 3 neobydlených ostrůvků. V závorkách je uveden počet obyvatel jednotlivých sídel.

  • obec, obecní jednotka a komunita Anafi (271)
    • sídla na hlavním ostrově — Anafi (256), Klisidi (12), Ormos Agios Nikolaos (3) - neobydlené ostrůvky — Ftena (0), Makra (0), Pachia (0).

Historie

Ve starověku byl ostrov zasvěcen Apollónovi; podle legendy vznikl tak, že Argonauti byli na své plavbě zastiženi bouří, bůh vyslyšel jejich modlitby a nechal pro ně vynořit se z moře ostrov, na kterém našli útočiště: jeho název pochází z výrazu ἀνέφηνεν, což znamená „objevil se“ (podle jiné verze znamená an ophis, tedy bez hadů).[5] Ostrov obývali Féničané a od 9. století př. n. l. Dórové, v 5. stol. př. n. l. ho zabraly Athény. Ve středověku patřil Byzantincům a Benátčanům, v letech 1537–1830 byl součástí Osmanské říše. Do sedmdesátých let 20. století sloužil jako místo vyhnanství pro politické vězně.

Turistika

Ostrovu se vyhnula masová turistika, nabízí proto klid a téměř prázdné pláže Klissidi a Roukounas, vnitrozemí je ideální pro pěší turistiku. Hlavní atrakcí je Kalamos, s výškou 460 m po Gibraltaru druhý nejvyšší útes Evropy.[6] Významnou památkou je pravoslavný klášter Kalamiotissa, na ostrově se nacházejí i antické vykopávky. Hlavními produkty Anafi jsou med, olivový olej a rukodělné výrobky. Ostrov má poštu, školu, zdravotní středisko, policejní stanici a heliport, ze Santorini sem jezdí trajekt.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anafi na německé Wikipedii.

  1. sídla na hlavním ostrově jsou 3, další 3 sídla obce tvoří neobydlené ostrůvky
  2. rozloha ostrova je 38,636 km², rozloha obce, která navíc zahrnuje 3 neobydlené ostrůvky je 40,37 km²
  3. počet obyvatel ostrova, obce a obecní jednotky a komunity je shodný 2590 dle .
  4. hustota obyvatel obce a obecní jednotky a komunity je shodný 6,71, hustota obyvatel ostrova je větší díky nezapočtení neobydlených ostrovů činí 7,01
  5. Web Greece
  6. Ecotourism Greece

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.