Amberd (pevnost)

Amberd (arménsky Ամբերդ), rovněž znám jako Anberd (arménsky Անբերդ), je pevnost původem ze 7. století na svazích hory Aragac v nadmořské výšce 2300 m n. m. nad soutokem řek Arkashen a Amberd v provincii Aragatsotn v Arménii. Název Amberd znamená v arménštině "pevnost v oblacích". Vesnice Byurakan leží přibližně 7 km od pevnosti.

Amberd
Základní informace
Výstavba7. století
Přestavba20 století
Zánik1236
Materiálykámen, čedič
Poloha
Adresa10 կմ հս-ամ, Բյուրական գյուղից 1 կմ հյուսիս, Aragacotn,Bjurakan, Arménie Arménie
Nadmořská výška2 300 m
Souřadnice40°39′26″ s. š., 44°23′4″ v. d.
Další informace
multimediální obsah na Commons
galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Na místě pevnosti se datují první známky osídlení od doby kamenné. V průběhu doby bronzové a v období arménského starověkého království Urartu byla vystavěna pevnost, která je v době starověkého Říma a raného křesťanství několikrát přestavěna. Podle některých zdrojů byl Amberd užíván jako letní rezidence králů. Hrad Amberd a některé části opevnění byly postaveny v 7. století n. l.

Na počátku 11. století byla pevnost a okolní území zakoupena rodem Pahlavuni a přestavěna knížetem Vahram Vachutian Pahlavuni, jak je zaznamenáno v rukopise středověkého státníka a učence Řehoře Magistrose , který byl rovněž okolo roku 1050 archimandritou města Ani. Vahram nechal zpevnit zdi, přidal tři bašty podél hrany Arkhasenského kaňonu. Postavil kostel kostel sv. Astvatsatsina a rovněž vybudoval lázně.

V roce 1070 byl Amberd obsazen seldžuckými Turky, kteří ho proměnili ve vojenskou základnu. V roce 1197 spojená armáda Gruzínců a Arménců vedená generálem Zakarianem ho zpětně dobyla a Zakarian získal právo držby. Během Zakarianova držení byly obranné hradby opětovně zesíleny. V roce 1215 jej koupil šlechtic Vacheh Vachutian. V této době byla pevnost klíčovým obranným bodem. Roku 1236 byl Amberd dobyt Mongoly a zničen. Místo zůstalo opuštěné a nedotčené až do 20. století, kdy bylo započato s vykopávkami a rekonstrukcí.

Galérie

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.