Alice Rühle-Gerstelová

Alice Rühle-Gerstelová (24. březen 1894 Praha[1]24. červen 1943 Ciudad de México) byla česká, německá a rakouská spisovatelka, novinářka, psycholožka, levicová aktivistka a feministka.

Alice Rühle-Gerstelová
Alice Rühle-Gerstelová
Narození24. března 1894
Praha
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí24. června 1943 (ve věku 49 let)
Ciudad de México
Mexiko Mexiko
PseudonymBarbara Felix
Povolánínovinářka, psycholožka, spisovatelka, všeobecná sestra a aktivistka za práva žen
Alma materUniverzita Karlova
Mnichovská univerzita
Významná dílaPražský exil Hanny Aschbachové
multimediální obsah na Commons
Seznam děl v Souborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Narodila se v pražské židovské rodině. V Praze vystudovala gymnázium. Pak studovala na dívčí internátní škole v Drážďanech a poté si ještě dodělala učitelský seminář v Praze.[2] Již tehdy se stýkala v Praze s významnými německojazyčnými autory, jakými byli Franz Werfel a Egon Erwin Kisch. Za první světové války pracovala jako zdravotní sestra v polních nemocnicích. Roku 1917 začala studovat literaturu a psychologii na univerzitách v Praze a od roku 1918 v Mnichově. Absolvovala roku 1921, diplomovou práci věnovala Friedrichu Schlegelovi. V Německu již zůstala a vdala se za Otto Rühleho, levicového aktivistu a žáka Alfreda Adlera. Spolu s manželem se nadchla jak pro marxismus, tak pro Adlerovu individuální psychologii (jak Adler začal říkat svému učení, když odpadl od svého učitele Sigmunda Freuda), v Drážďanech dokonce založila organizaci, která měla obě učení skloubit. V té době napsala i některé práce na toto téma (Freud und Adler. Elementare Einführung in Psychoanalyse und Individualpsychologie, 1924; Der Weg zum Wir. Versuch einer Verbindung von Marxismus und Individualpsychologie, 1927). Ve 30. letech se začala stále více zabývat ženskou otázkou a feminismem (práce Das Frauenproblem der Gegenwart – Eine psychologische Bilanz, 1932). V roce 1932, v důsledku rostoucí moci nacistů v Německu, raději odešla zpět do Prahy. Zde se stala redaktorkou německy psaných novin Prager Tagblatt, přispívala do jejich dětské přílohy. V Praze napsala též autobiografický a zjevně antistalinistický román Der Umbruch oder Hanna und die Freiheit a navázala velmi blízké přátelství s českou novinářkou Milenou Jesenskou. V roce 1936 se rozhodla spolu se svým mužem odejít do Mexika. Odešli na pozvání prezidenta Lázara Cardenáse, takže jejich postavení bylo prominentní. Rühle-Gerstelová pro Cardenáse připravovala školskou reformu, krom toho pracovala jako překladatelka pro mexickou vládu a novinářka v odborářském tisku. Byla součástí okruhu kolem Lva Trockého, Fridy Kahlo a Diega Rivery. Pro Trockého s manželem i pracovali, což vedlo k útokům Stalinovi věrných komunistických kruhů. V roce 1943, v den, kdy zemřel její manžel, spáchala sebevraždu.

Odkazy

Reference

  1. Matriční záznam o narození Archivováno 17. 3. 2018 na Wayback Machine pražské židovské náboženské obce
  2. Rühle-Gerstel, Alice - Deutsche Biographie. www.deutsche-biographie.de [online]. [cit. 2017-12-03]. Dostupné online. (německy)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.