Alfa Romeo 156

Alfa Romeo 156 (Typ 932) je kompaktní sportovně laděný osobní automobil vyráběný italskou automobilkou Alfa Romeo. Vůz byl představen na autosalonu ve Frankfurtu v roce 1997 jako nástupce modelu Alfa Romeo 155. Nová Alfa Romeo po představení zaujala svým originálním designem a technikou konstrukce podvozku zabezpečují na tu dobu výborné jízdní vlastnosti s důrazem na sportovní pocit z řízení. V následujícím roce 1998 získal vůz prestižní ocenění European Car of the Year. Základem Alfy Romeo 156 byla výrazně upravená platforma Tipo, jež byla použita již u jeho předchůdce Alfy Romeo 155. Model 156 byl nabízen s karoseriemi sedan, Sportwagon (kombi) a z kombi odvozené varianty Crosswagon (SUV). Pod kapotou se nacházelo sedm konfigurací zážehových i vznětových motorů, které v průběhu let podléhaly dalšímu vývoji a byly tak naladěny na různé výkonové varianty. Alfa Romeo 156 prošla dvěma facelifty, nejprve v roce 2002 a poté v roce 2003. V roce 2005 byla nahrazena modelem Alfa Romeo 159, kdy ovšem výroba varianty Crosswagon probíhala až do roku 2007.

Alfa Romeo 156
Alfa Romeo 156
VýrobceAlfa Romeo
KoncernSkupina FIAT
Roky produkce1997 - 2007[1]
Místa výrobyItálie, Milán
PředchůdceAlfa Romeo 155
NástupceAlfa Romeo 159
Příbuzné vozyAlfa Romeo GT
Alfa Romeo 147
Karoserie4 - sedan
5 - estate
DesignérWalter de'Silva
Giorgetto Giugiaro Facelift
Třídastřední
Technické údaje
Délka4430 – 4441 mm
Šířka1745 – 1765 mm
Výška1415 - 1497 mm
Rozvor2595 mm
Objem zavaz. prostoru378 l
Hmotnost1230–1530 kg (parametr potřebuje upřesnit)
Objem nádrže63 l
Motor
MotorBenzínový motor 1,6 - 3,2 l
dieselový motor 1,94 a 2,4 l
Převodovky
Převodovkamanuální, Q-system, Selespeed
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Automobily byly montovány v továrně Fiat Group v Pomigliano d'Arco v Itálii a v závodě General Motors v Rayongu v Thajsku. Výroba v Thajsku začala v březnu 2002 a trvala jen několik let - zde vyráběná auta byla zaměřena na asijsko-pacifické trhy. V letech 1997 až 2005 bylo vyrobeno přibližně 680 000 kusů tohoto modelu.

Vozy Alfa Romeo 156 se zúčastňovaly různých závodů cestovních vozů. Například šampionát WTCC nebo dříve DTM.

Design

Alfa Romeo 156 vznikala pod vedením designéra Waltera de'Silvy u společnosti Alfa Centro Stile a její originální křivky zaujmou dodnes. Hlavními vnějšími rysy jsou vysoké zakřivené boky, kovové kliky předních dveří v retro stylu, zapuštěné kliky zadních dveří, jež evokují vzhled kupé. Pro Alfu Romeo typická přední maska nazývaná scudetto je zapuštěna hluboko do nárazníku, kdy díky tomuto řešení musela být SPZ umístěna bokem. Návrh byl ovlivněn modely Alfa Romeo 1900, Giulietta a Giulia. Model 156 dosáhl koeficientu odporu (Cd) 0,31. V interiéru dominují dva v tubusu umístěné budíky rychloměru a otáčkoměru odkazující na automobily Alfa Romeo z šedesátých a sedmdesátých let. Základní podsvícení budíků je u předfaceliftových verzí zelené, u verzí se sportpacketem červené. Verze po prvním faceliftu mají podsvícení přístrojů řešené v červené barvě. Celý středový panel, ve kterém najdeme tři malé budíky informující o stavu paliva, čase a teplotě chladící kapaliny, rádio a ovládání klimatizace, je natočen směrem k řidiči, což podporuje ergonomii vozu zaměřenou na pocit z řízení. To samé platí i o sedadlech, ve kterých se sedí nízko a pohodlně, což přispívá k onomu sportovnímu nádechu. Interiér mohl být vyroben v několika různých barvách a materiálech. Sedadla a k nim doplněné výplně dveří mohla být v provedení černé, červené, kávové a šedé kůže, dále manšestrová v modrém nebo zeleném odstínu, běžné látkové, nebo látkové pro Sport packet s výraznějším bočním vedením a červeným prošíváním. Přední sedadla mohla být doplněna o výhřev a loketní opěrku u řidiče. Volant, řadicí páka a středový tunel bylo možné objednat ve dřevěném designu, u verze se Sport packetem je středový panel v povedení imitace karbonu. Nevýhodou vzniklou na úkor designu a sportovnosti je pak málo odkládací prostor a prostornost celkově.

Alfa Romeo 156 Sportwagon, tedy s karoserií kombi. Verze před faceliftem
Alfa Romeo 156 s karoserií sedan před faceliftem. Zde s motorem 1.6 TwinSpark

V roce 2003 přišel facelift exteriéru, za nímž stal italský designér Giorgetto Giugiaro a společnost Italdesign.

Vyráběla se taktéž sportovní verze 156 GTA, která je z hlediska designu výrazná svým rozšířením a bodykitem.

Facelift 2002

V roce 2002 byl uveden faceliftovaný interiér s novými povrchovými úpravami a chromovanými prvky. Tato nová verze byla vybavena dvouzónovou digitálním klimatizací, zatímco vnitřní klima bylo možné ovládat také pomocí senzoru kvality vzduchu. Interiér měl k dispozici různé barvy. K dispozici byla širší nabídka příplatkové výbavy, včetně xenonového osvětlení, teleinformatiky (CONNECT a CONNECT NAV) a stereofonního systému Bose, stereo systém se nyní dal ovládat také pomocí tlačítek na volantu. Byl také aktualizován řídicí systém převodovky Selespeed, tlačítka plus-mínus na volantu byla nahrazena pádly řazení pod volantem. Na středovou konzoli návrháři přidali multifunkční displej s palubním počítačem, jež řidiče informuje o základních parametrech vozu jako je spotřeba paliva, počítadlo ujeté vzdálenosti, o poruchách a servisních intervalech. Modernizace znamenala také posun v oblasti bezpečnostních systému v podobě elektronického stabilizačního systému VDC (Vehicle Dynamic Control) a kontrolu prokluzu kol ASR (Anti Slip Regulation) jako standard. Do vozu byla navíc přidána jednotka MSR (Motor Schleppmoment Regelung), která brání prokluzu kol regulací točivého momentu motoru, například při náhlém přeřazení rychlostního stupně za podmínek nízké přilnavosti. Pasivní bezpečnost byla také vylepšena, všechny verze standardně dostaly okenní airbagy. Přibyl motor 2,0L JTS 165 k (121 kW) s přímým vstřikováním benzinu a plnící emisní normu Euro 3. Tento motor nahradil nepřímovstřikový motor 2.0L Twin Spark 110kw (Euro 3), kdy nabízel více točivého momentu a vyšší výkon než obě předchozí verze motoru 2.0L Twin Spark (Euro 2-114 kW a Euro 3-110 kW), ovšem dle některých názorů přišel o jistý charakter, tak typický pro italské atmosférické motory, spočívající predevším v ochotě dosahovat vysokých otáček při sportovní jízdě. Vznětové motory byly také vylepšeny. Jediným významným rozdílem v exteriéru byla zrcátka a nárazníkové lišty lakované v barvě karoserie, které byly dříve v černém plastu.

Současně s tímto faceliftem začala být vyráběna vrcholná varianta modelu 156 a to verze GTA.

Facelift 2003

Na konci roku 2003 byl uveden na trh facelift Alfy Romeo 156 s novým designem přední a zadní části vozu, který navrhl Giorgetto Giugiaro. K vyráběným variantám přibyla i verze TI (Turismo Internazionale) s novou sportovní výbavou. Tato verze byla vybavena upraveným sníženým podvozkem, většími koly s pneumatikami 215/45 R17 a speciálním koženým interiérem. Dieselové motory prošly zásadní změnou, která zahrnovala především zavedení čtyř ventilů připadajících na jeden válec místo dvou a druhé generace vstřikování common rail s maximálním vstřikovacím tlakem 1400 bar s až pěti vstřikováními za cyklus pro nižší hluk, spotřebu a vyšší výkon. Výkony vznětových motorů byly naladěny na 140/150 PS (103/110 kW) pro čtyřválcový 1,9 litrový s 16 ventily a 175 PS (129 kW) pro pětiválec 2,4 litrový s 20 ventily v hlavě válců.

Modely GTA nikdy modernizací exteriéru neprošly.

Speciální modely

156 GTA

156 GTA a 156 Sportwagon GTA byly představeny na autosalonu ve Frankfurtu v září 2001. GTA je pojmenování po Alfě Romeo GTA z 60. let. Písmena GTA znamenají Gran Turismo Alleggerita. Vyvinut byl spolu s Alfou Romeo 147 GTA, kdy se jednalo o vysoce exkluzivní výkonný model ručně sestavený na vyhrazené výrobní lince oddělené od výroby standardních modelů 156.

Do října roku 2005 bylo vyrobeno 1 973 sedanů a 1 678 kombi Sportwagon, dokud se výroba GTA nezastavila z důvodu, že motor V6 nebyl schopen splnit emisní předpisy a kvůli nahrazení Alfy Romeo 156 modelem 159. GTA bylo prodáváno v omezeném počtu s pravostranným řízením vozidla, která mají díky své vzácnosti vyšší cenu než vozidla s levostranným řízením.

Úplně první GTA bylo prodáno prostřednictvím online aukce od 13. do 23. září, během frankfurtského autosalonu. Vítězná nabídka činila 48 691,26 EUR a byla věnována charitativnímu fondu „Telethon“.

Pod kapotou Alfy Romeo 156 GTA se nachází 3,2 litrový motor V6 Busso, nebo někdy též nazývaný Bussone, tedy "Velké Busso" (nazýván po legendárním inženýrovi Alfy Romeo Giuseppe Bussovi). Motor byl speciálně vyroben výzkumnými středisky Fiat a Maserati.Tento motor je všeobecně uznáván za svůj zvukový projev a charakteristiku vycházející z ochoty motoru dosahovat rychle vysokých otáček. Jednalo se o největší variantu motoru "Busso" vyráběného továrnou Alfa Romeo. Motor má vrtání 93 mm a zdvih 78 mm, přičemž zdvihový objem je 3,179 ml. Výkon motoru je naladěn na 250 PS (184 kW) a 300 Nm točivého momentu. Celkově vůz vážil o 55 kg více než standardní 156 s motorem 2.5 L V6. Varianta GTA sdílí palubní desku s civilními modely Alfy 156 po faceliftu. Budíky a ukazatele přístrojů jsou ovšem vyvedeny v černé grafice. Výplně dveří a sedačky jsou pro GTA speciální. Z karosářských dílů jsou s běžnými variantami společné pouze dveře, víko zavazadlového prostoru a kapota. Ostatní díly jsou kvůli celkovému rozšíření vozu specifické. Varianta GTA nikdy neprošla vnějším faceliftem z roku 2003 navrženým Giugiarem, ale pokračovala v uznávaném designu Walter de Silva až do samého konce výroby. Další výraznou odlišností od běžných variant Alfy 156 je převod rychlosti řízení, který je rychlejší a od jedné krajní polohy k druhé postačuje pouze 1,7 otáčky volantem ve srovnání s 2,1 otáčky u civilních variant. GTA mělo také větší brzdy (Brembo), vpředu 305 milimetrové kotouče a vzadu 276 milimetrů. Přední kotouče byly později upgradovány na 330 milimetrů, aby se vyrovnaly s potenciálem modelu GTA.

156 Sportwagon Q4

V roce 2004 byl na některé trhy uveden model Sportwagon Q4, tedy kombi verze s pohonem všech kol. Systém Q4 (zkratka pro Quadrifoglio 4) používá tři diferenciály, centrální byl typu Torsen C s omezeným prokluzem. Pohon všech čtyř kol přidává přibližně 150 kg k celkové hmotnosti vozidla. Tento systém vyvinula společnost sídlící v Turíně, specialista na hnací ústrojí Graziano Trasmissioni. Zvýšená světlá výška znamená, že Sportwagon Q4 byl vysoký 1 458 mm. Sportwagon Q4 se na první pohled odlišuje od běžných verzí s pohonem předních kol, kromě své výšky, také speciálními 5 paprskovými 17 palcovými koly a znakem „Q4“ na zádi. Jediným dostupným motorem v nabídce byl vznětový motor 1,9 M-Jet s výkonem 150 k (110 kW)

156 Crosswagon Q4

Crosswagon Q4 byl uveden na trh v roce 2004 a vyznačuje se crossoverovým vzhledem a vylepšenými schopnostmi v terénu. Výška vozu Crosswagon se ve srovnání s modelem Sportwagon Q4 dále zvýšila, což vozu poskytlo lepší nájezdové úhly. Při 1497 mm byl o 6,5 cm vyšší než standardní 156. Celoroční pneumatiky s vysokými bočnicemi na 17 palcových kolech byly standardem. Jediným dostupným motorem byl vznětový motor 1,9 M-Jet s výkonem 150 k (110 kW). Vzhled Crosswagonu byl vyveden tak, aby vypadal spíše jako terénní vozidlo a to díky jedinečným předním a zadním nárazníkům s ochrannými nerezovými štíty náběhových hran vozu vpředu i vzadu a plastovo-nerezovými nástavci prahů. Po zavedení modelu Alfa Romeo 159 v roce 2005 zůstal Crosswagon ve výrobě ještě další dva roky, kdy poté ukončením jeho výroby v roce 2007 definitivně skončila výroba modelu 156.

Speciální verze vycházející z modelu 156

Alfa Romeo 156, zvláště pak verze GTA, byla atraktivním modelem pro další úpravy od firem zabývajících se úpravou automobilů, především pak směrem k jejich závodnímu využití. Nejvýznamnějším z takových úpravců je dvorní úpravce Alfy Romeo - divize Autodelta, původně soutěžní oddělení Alfy Romeo z 60, 70. a počátku 80. let dvacátého století.

Alfa Romeo 156 GTAm

Alfa Romeo 156 GTAm byla představena na autosalonu v Bologni v prosinci 2002. Vůz byl vyroben partnerem Fiat Group společností N.Technology. Zdvihový objem motoru o obsahu 3,2L použitého v GTA se zvýšil na 3,5L (konkrétně na 3,548 cm³) a výkon se zvýšil na 300 PS (221 kW). Vůz měl rozšířené blatníky, 19 palcové kola a byl vybaven diferenciálem s omezeným prokluzem N.Technology. Nárazníky tvarově vycházely z běžných verzí, ovšem byly upraveny a doplněny o spoilery. Toto auto se nikdy nedostalo do produkční výroby.

Alfa Romeo 156 Sportwagon GTA 3.5 Autodelta

Na ženevském autosalonu v roce 2004 představila Autodelta prototyp 156 Sportwagon vybavený motorem V6 o objemu 3,5 L (konkrétně na 3,548 cm³)), který vyvinul výkon 300 PS (221 kW) při 6800 otáčkách za minutu. Vůz byl vybaven nastavitelnými tlumiči Bilstein, pružinami Eibach a předními brzdami Brembo o průměru 330 milimetrů. Hmotnost byla snížena díky použití kapoty motoru vyrobené z kompozitních materiálů. Design vozu vycházel z faceliftované verze.

Autodelta 156 GTA 3.7 V6

Londýnská tuningová odnož firmy Autodelta vyrobila dvě vysoce výkonné verze založené na 156 GTA. Ve verzi GTA AM byl motor Alfa Romeo V6 se zvýšeným obsahem na 3 750 cm³ (3,7 L), který byl schopen vyvinout výkon 328 PS (241 kW) při 7 300 ot./min. Díky tomu mohl vůz dosáhnout nejvyšší rychlosti 282 km/h a zrychlit na 100 km/h za 5,2 s. Druhá verze GTA AM Super byla aktualizací první verze, kdy byla vybavena kompresorem Rotrex zabezpečující výkon 400 PS (294 kW).

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.