Akuči zelený

Akuči zelený (Myoprocta acouchy) je hlodavec velký asi jako morče, který žije v tropických lesích východně od And.

Akuči zelený
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádhlodavci (Rodentia)
Podřáddikobrazočelistní (Hystricognathi)
Čeleďagutiovití (Dasyproctidae)
Rodakuči (Myoprocta)
Binomické jméno
Myoprocta acouchy
Erxleben, 1777
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

  • hmotnost: 0,6–1,4 kg
  • délka těla: 28–39 cm
  • délka ocasu 4,5–8 cm
  • výška v kohoutku 17–20 cm

Akuči zelený je poměrně malé zvíře se štíhlým tělem a dlouhými, tenkými končetinami. Srst je lesklá, na hřbetě načervenalá nebo černozelená, břicho je žlutavé.

Rozšíření a stanoviště

Areál akučiho zeleného se nachází východně od And, žijí v Kolumbii, Peru a v Amazonské nížině v Brazílii. Jejich přirozeným prostředím jsou tropické lesy, nížinné pralesy, travnaté říční břehy a také horské svahy.

Biologie

Akuči zelený je plaché zvíře, při vyrušení prchá do úkrytu. Žijí samotářsky nebo v menších rodinných skupinách. Jsou diurnální, aktivní za úsvitu a během soumraku.

Je to býložravec a živí se lesním ovocem, ořechy, sukulentními rostlinami, listy, stonky rostlin i kořínky. Lidem škodí pojídáním manioku a podzemnice olejné pěstovaných na plantážích. V době dostatku potravy si zahrabávají zásoby a patří k významným druhům zajišťujícím šíření semen.

Akučiové se rozmnožují celoročně nebo sezónně v závislosti na místních podmínkách. V době námluv samec sleduje samici, poklepává ji přední nohou a někdy postřikuje močí. V této době také intenzivně značkuje území výměškem análních žláz.

Březost trvá asi 99 dní, samice vrhá jedno až čtyři prekociální mláďata, která jsou schopná konzumovat zelenou vegetaci už hodinu po narození. Pohlavně dospívají v 9 měsících věku. Akuči zelený se v zajetí dožívá 13 až 20 let.

Akuči zelený v českých zoo

V Česku chová akuči zelené pražská zoologická zahrada a ostravská zoologická zahrada.

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.