Aiás (malý)

Aiás (malý) (latinsky Aiax) je v řecké mytologii synem lokridského krále Oilea.[1]

Aiás
ÚmrtíGyraean Rock
RodičeOileus a Eriopis
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Je nazýván Aiás „menší“ nebo „malý“, protože musí být odlišen od hrdiny stejného jména, velkého a silného syna salamínského krále Telamóna. Oba tito muži si dobyli slávu na poli válečném před Trójou, oba však našli svou smrt – velký Aiás zemřel vlastní rukou u Tróji, jeho menší druh na cestě z války domů.

Aiás „menší“ byl drobnější postavy, byl však bojovník a skvělý kopiník. Vynikal v běhu, byl skvělým obráncem hradeb, vybudovaných na ochranu tábora Řeků. Velký Aiás ho někdy bránil svým štítem.

Malý Aiás byl jedním z mužů, kteří se ukryli v útrobách Trojského koně, jímž Řekové přelstili Trójany. Když obránci Tróje vtáhli obrovského dřevěného koně za městské hradby, Řekové v noci do města vnikli, obyvatele pobili a město vypálili.

Malý Aiás se při dobývání města zmocnil věštkyně Kassandry, dcery trojského krále Priama. Zneuctil ji přímo u oltáře v Athénině chrámu. Za to se mu dostalo nenávisti od vojska, dokonce měl být na návrh Odysseův ukamenován. Z toho se ještě Aiás vylhal, ale na zpáteční plavbě domů jeho loď ztroskotala na skalách. Aiás se ještě vyškrábal na skalisko, ale bůh moří Poseidón svým trojzubcem skálu rozlomil a Aiás se utopil.

Athénin hněv dolehl potom na království Lokridu, která musela každoročně posílat do Tróje dvě dívky, aby zemi nezničil hladomor.

Odkazy

Reference

  1. HOMÉR. Ílias. Praha: Odeon, 1980. 516 s. Kapitola Rejstřík vlastních jmen, s. 492.

Literatura

  • Slovník antické kultury, nakl. Svoboda, Praha, 1974
  • Vojtěch Zamarovský, Bohové a hrdinové antických bájí
  • Graves, Robert, Řecké mýty, 2004, ISBN 80-7309-153-4
  • Houtzager, Guus, Encyklopedie řecké mytologie, ISBN 80-7234-287-8
  • Löwe, Gerhard, Stoll, Heinrich Alexander, ABC Antiky
  • Fink, Gerhard, Kdo je kdo v antické mytologii, 2004, ISBN 80-7218-992-1
  • Neškudla, Bořek, Encyklopedie řeckých bohů a mýtů, 2003, ISBN 80-7277-125-6

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.