2. pěší divize Armády Spojených států amerických

2. pěší divize je pěší divize Americké Armády, nyní působící v Jižní Koreji. Jejím úkolem je zadržet případný útok ze strany Severní Koreje, dokud nedorazí další americké jednotky. Divize má cca 15 tisíc mužů, přičemž zhruba tisíc z nich jsou korejští vojáci, přidělení k divizi v rámci projektu KATUSA (Korean Augmentation To the United States Army – Korejské rozšíření Armády Spojených států). Velká část divize je rozmístěna v Iráku.

2. pěší divize
Insignie 2. pěší divize
Insignie 2. pěší divize
Země USA
Existence1917-dodnes
TypMechanizovaná pěchota
PosádkaJižní Korea, Fort Lewis
Přezdívka„Indianhead“
Motto„Second to None“
Velitelégenerálmajor Theodore Martin
Účast
VálkyPrvní světová válka
  • Bitva o Saint-Mihiel
  • Ofenziva Meuse-Argonne

Druhá světová válka

  • Postup z Paříže k Rýnsku
  • Spojenecká invaze do Německa

Korejská válka

Válka v Iráku

Válka v Afghánistánu (2001–2021)
Ramenní nášivka 2. pěší divize

Historie

První světová válka

Druhá pěší divize byla založena 21. září 1917. Zformována byla ve Francii 26. října téhož roku. Účastnila se bitev o Belleauský les (červen 1918) a o Saint-Mihiel (září 1918).

Druhá světová válka

Omaha Beach, Den D + 1, 7. června 1944

V roce 1943 byla divize odeslána do Severního Irska. V červnu roku 1944 se podílela na vylodění v Normandii. Osvobodila město Trévières a účastnila se bitvy o Brest (září 1944). V březnu roku 1945 dorazila k Rýnu, kde chránila remagenský most. 4. května vstoupila na území bývalého Československa a o několik dní později osvobodila Plzeň. Počítalo se i s účastí této divize ve válce v Tichomoří, avšak kapitulace Japonska přišla dříve, než plánovaný přesun.

Od roku 2009 si hokejový klub HC Plzeň zvolil Indiána podobného symbolu 2. pěší divize do svého loga.

Korejská válka

M4 Sherman, tank 2. pěší divize, ostřeluje nepřátelské pozice (1952)

V letech 19501954 se divize zúčastnila korejské války. Za odražení komunistické ofenzívy v dubnu a květnu 1951 jí bylo uděleno ocenění Presidential Unit Citation.

Operace Paul Bunyan

Vojáci 2. pěší v Baghdádu.

Vzhledem ke vzrůstajícímu napětí na Korejském poloostrově se divize v roce 1965 do Jižní Koreje vrátila. 18. srpna 1976 došlo v demilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Koreou k tzv. sekerovému incidentu (Axe Murder Incident). Jihokorejští a američtí vojáci, vyslaní prosekat větve topolu bránící pozorovatelně OSN ve výhledu, byli napadeni vojáky Severní Koreje. Dva Američané byli zabiti. V reakci na incident rozhodlo velení OSN provést operaci Paul Bunyan (pojmenovanou podle americké folklorní postavy dřevorubce) – do oblasti bylo vysláno několik set vojáků (včetně mužů z 2. pěší divize) a strom byl osekán až na kmen. Jednalo se o demonstraci síly americké a jihokorejské armády – operaci přihlíželo asi dvě stě severokorejských vojáků, avšak nijak nezasáhli.

Válka v Iráku

Někteří z mužů 2. pěší divize se v letech 20042005 účastnili rovněž války v Iráku, konkrétně v oblastech kolem Fallúdže a Ar-Ramádí.

Odkazy

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.