Žlabatka dubová

Žlabatka dubová, též žlabatka jablkovitá nebo žlabatka listová (Cynips quercusfolii), je blanokřídlý hmyz, který vytváří při sání na listech hálky nazývané duběnky. Ty mají kulovitý tvar a měří asi 2 cm v průměru.

Žlabatka dubová
Žlabatka dubová
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Podkmenšestinozí (Hexapoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádblanokřídlí (Hymenoptera)
Podřádštíhlopasí (Apocrita)
Nadčeleďžlabatky (Cynipoidea)
Čeleďžlabatkovití (Cynipidae)
RodCynips (Cynips)
Binomické jméno
Cynips quercusfolii
Linné, 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zeměpisné rozšíření

Areál rozšíření žlabatky dubové zahrnuje celou Evropu.[1] V Česku je běžným druhem. Obývá dubové lesy, parky a zahrady.

Popis

Dospělec je okřídlený, černohnědé až černé barvy. Žlabatka svým sáním vytváří nápadné, listové, druhově specifické hálky, které jsou kulovité, zprvu zelené, žlutavé nebo načervenalé. V průměru měří 10–20 mm. Později hálky zhnědnou, zkrabatí, avšak zůstávají na listu i po opadu.[2]

Biologie

Dospělí jedinci pohlavně rozmnožující se generace vyletují v květnu a červnu, páří se a pak kladou oplodněná vajíčka zespodu do žilek listů dubu. Vytvářejí na listech šťavnaté nedřevnatějící hálky, duběnky, tvaru koule o průměru 26 mm. Z hálek se líhnou partenogenetické samičky, které kladou vajíčka do pupenů dubu, z nichž vznikají hálky o velikosti až 4 mm, z nichž v květnu se líhnou samečci a samičky.[3]

Rostlinolékařský význam

Žlabatka dubová nepředstavuje vážné riziko. Při silnějším výskytu je estetickou vadou,[2] ochrana rostlin ale není nutná. Hálky žlabatky dubové je možné zaměnit s hálkami jiného hmyzu.

Fotogalerie

Odkazy

Reference

  1. eol.org, mapa
  2. ČERMÁK, Petr. Atlas poškození dřevin [online]. mendelu.cz, 2011 [cit. 2013-05-04]. Dostupné online. (česky)
  3. chinchilla.hustej.net. www.chinchilla.hustej.net [online]. [cit. 2013-08-16]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-02-20.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.