Švejdův smrk

Švejdův smrk byl smrk ztepilý rostoucí u stezky vedoucí od Plešného jezera k vrcholu Plechého. V době svého nálezu byl považován za druhý nejstarší smrk na Šumavě, jehož stáří bylo odhadnuto na více než 559 let (starší byl pouze Želnavský smrk, který pokáceli Schwarzenbergové v roce 1866 ve věku 585 roků). Při výzkumu starých stromů Šumavy, který prováděla Mendelova univerzita byly nalezeny i starší exempláře,[1] přesto Švejdův smrk patří k nejstarším známým smrkům na Šumavě.

Významný strom
Švejdův smrk
DruhSmrk ztepilý
Picea abies
Zánik2004
Poloha
KrajJihočeský
OkresPrachatice
ObecNová Pec
Některá data mohou pocházet z datové položky.

V roce 2004 po napadení kůrovcem uschl a v roce 2009 dřevorubci již suchý kmen z bezpečnostních důvodů pokáceli. Tehdy si Luděk Švejda, pracovník Informační a strážní služby Národního parku Šumava, povšiml mimořádné hustoty letokruhů na jeho kmeni. Pařez druhého nejstaršího smrku označuje informační tabule, která připomene tohoto významného pamětníka původního pralesa. Upravené výřezy z kmene tohoto historického smrku si mohou prohlédnout návštěvníci informačních středisek Správy NP Šumava v Nové Peci, Kašperských Horách, Stožci, Kvildě, Alžbětíně, na vimperském zámku a v administrativní budově Správy Národního parku Šumava ve Vimperku.[2] Jeden výřez visí také v penzionu Hvozd pana Švejdy v Nové Peci.

Odkazy

Reference

  1. NP Šumava. Nový rekordman ze Šumavy – nad Plešným jezerem byl objeven smrk, který pamatoval vládu Karla IV. Národní park Šumava - Aktuality [online]. 2016-06-20 [cit. 2016-06-21]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-06-25.
  2. VÁCHA, Vladimír. Druhý nejstarší smrk Šumavy zahubil kůrovec. novinky.cz [online]. 30. září 2011. Dostupné online.

Související články

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.