Štraser

Štraser, též těžký pštros, je plemeno holuba domácího. Je to nelétající holub vhodný pro voliérový chov.

Štraser
Štraser modrý bezpruhý
Základní informace
Země původuNěmecko Německo
Využitíintenzivní užitkový chov
okrasný chov
Stupeň prošlechtěníušlechtilé plemeno
Směr užitkovostimasné plemeno
Tělesná charakteristika
Hmotnost samce800 - 950 g[1]
Hmotnost samice750 - 870 g[1]
Tělesný rámecvelký
Klasifikace a standard
Plemenná skupinaUžitkoví holubi
multimediální obsah v kategorii na Commons

Plemeno vzniklo z moravského pštrosa. Ten byl počátkem 19. století vyšlechtěn na jižní a střední Moravě pravděpodobně zkřížením domácích holubů s některým plemenem v pštrosí kresbě.[2] Zřejmě se jednalo o některého slepičáka,[3] ti byli dále přikřižováni prokazatelně na konci 19. a začátku 20. století.[2] Na začátku 20. století bylo plemeno zušlechťováno plemenem florentýn a přilita byla i krev vídeňského slepičáka.[2] V roce 1907 vznikl v Německu chovatelský klub a štraser byl uznán jako samostatné plemeno, rozdílné od moravského pštrosa.[1] Jeho další šlechtění vedlo ke zvětšení velikosti a hmotnosti ptáků.

Štraser je velký, robustní holub se značnou hloubkou těla. Hlava je velká a široká, čelo je výrazně klenuté. Oční duhovka má oranžově červenou až červenou barvu. Zobák je silný a krátký. Krk není dlouhý, je silný a široce nasedá na širokou a hlubokou hruď. Hřbet je krátký, široký a skloněný dozadu, křídla a ocas jsou rovněž krátké, stejně tak nohy, běháky a prsty jsou neopeřené.

Toto plemeno má typickou kresbu, která se nazývá gazzi, v Česku se ale nejčastěji označuje jako kresba pštrosí, podle zbarvení moravského pštrosa.[3] Hlava s obojkem, křídla, záda a ocas jsou barevné, ostatní opeření je bílé. Chová se v mnoha barevných rázech, nejrozšířenější je zbarvení černé, modré, červené a žluté. V porovnání s moravským pštrosem není zbarvení tak intenzivní a v červeném barevném rázu není tak lesklé, peří štrasera také není tak přilehlé.[1]

Odkazy

Externí odkazy

Reference

  1. PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. Kapitola Štraser, s. 132. (česky)
  2. Moravský pštros - nový vzorník z roku 2011 schválený a vydaný UOK [online]. Klub chovatelů moravských pštrosů [cit. 2013-05-15]. Dostupné online. (česky)
  3. TUREČEK, Václav, a kolektiv. Holubářství. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1985. 156 s. Kapitola Užitkoví holubi, s. 93–94. (česky)

Literatura

  • PETRŽÍLKA, Slavibor; TYLLER, Milan. Holubi. 5. vyd. Praha: Aventinum, 2004. 223 s. ISBN 80-7151-235-4. (česky)
  • TUREČEK, Václav, a kolektiv. Holubářství. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1985. 156 s. (česky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.