Špálova vila

Špálova vila je stavba čp. 755, Na Dračkách 5, Praha 6 - Střešovice, kterou pro malíře Václava Špálu navrhl architekt Otakar Novotný. Vilu postavila firma stavitele Vladimíra Ždímala v roce 1932.

Vila malíře Václava Špály
Vila malíře Václava Špály - původní stav
Základní informace
Slohfunkcionalismus
ArchitektiOtakar Novotný, Emil Patta
Výstavba1932
Přestavba1947
Materiálcihla
StavebníkVáclav Špála
Poloha
Adresačp. 755, Na Dračkách 5, Praha 6 - Střešovice, Česko Česko
UliceNa dračkách
Souřadnice50°5′36,8″ s. š., 14°22′29,36″ v. d.
Vila malíře Václava Špály
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Projekt vily objednal malíř a grafik Václav Špála u svého kolegy ze Spolku výtvarných umělců Mánes, architekta Otakara Novotného. Ten pojal stavbu jako jasně formovanou sestavu kubických jednotek, s režnými stěnami, rytmizovanými okenními otvory osazenými téměř v líci zdiva a nadpražími ze svisle kladených cihel.

Vila je třípodlažní s plochou střechou, i když původní návrh měl ještě střechu sedlovou. Polozapuštěný suterén je ze dvou třetin technický, na západní straně je malý byt s vlastním vstupem. Ve zvýšeném přízemí se dispozice soustředila okolo vstupní schodišťové haly, zabírající třetinu půdorysu, odkud je přístup do stejně prostorného ateliéru při východní fasádě, lodžie na jihu a obývacího pokoje s kuchyní a příslušenstvím při západní fasádě. V patře na schodišťovou halu navazuje menší předsíň se vstupem do jednotlivých ložnic při jižní a západní fasádě a do koupelny na severu. Původně byla na střeše ateliéru v patře prostorná terasa. Na jejím místě byla v roce 1947 realizována přístavba v původním duchu, takže v současné době není prakticky poznatelná.

Stejný architekt navrhl také řešení okrasné zahrady a oplocení z režných cihelných sloupků a podezdívky s výplní z pletiva v ocelovém rámu.

V roce 1965 byla na severní uliční fasádu vedle vstupu umístěna pískovcová pamětní deska s nápisem „Zde žil a tvořil český malíř, národní umělec Václav Špála“ a bronzová hlava umělce od sochaře Karla Dvořáka z roku 1926.

Interiér domu, navržený pro jednu rodinu, byl v poválečných letech rozdělen na dva byty. Původní koncept, kdy dům byl transparentní z ulice až do zahrady tak, že byl vytvořen průhled od uličních vstupních prosklených dveří přes prostor hlavního dvouramenného schodiště, obývací místnost a francouzskými dveřmi do zahrady, byl z ekonomických důvodů upraven (vestavba příčky ve schodišťovém prostoru). Dochován je ale původní Špálův ateliér, dvouúrovňový prostor velkoryse prosvětlený velkoplošným oknem.

Galerie

Odkazy

Literatura

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.