Šibeniční vrch (Lužické hory)

Šibeniční vrch je táhlý zalesněný dvojvrcholový hřbet (590 a 573 m) v nejsevernější části České republiky, v okrese Děčín, v Lužických horách, vybíhající z masívu Jedlové do údolí Lužničky k Hornímu Podluží.[1] Nad okolní droby, ležící při lužickém zlomu, zde pronikl výlev znělce. Pod skálou na severním úpatí stála popravní šibenice města Jiřetína pod Jedlovou.

Šibeniční vrch
Vrchol590 m n. m.
Prominence48 m ↓ sedlo s Jedlovou
Izolace0,8 km → kóta 592 m
Poloha
SvětadílEvropa
StátČesko Česko
PohoříLužické hory / Lužický hřbet / Jedlovský hřbet / Tolštejnský hřbet
Souřadnice50°52′7″ s. š., 14°33′13″ v. d.
Šibeniční vrch
Horninaznělec
PovodíLužická Nisa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dnes je na severním svahu asi 600 metrů dlouhá upravená lyžařská sjezdovka s převýšením 120 m s vlekem.

Popis

Šibeniční vrch korunovaný šibenicí je zakreslen v plánu z Jiřetína a okolí z roku 1745. Je zde nazván „das Gerich“. Jak byl používám ve starší době není doloženo. Jsou známé tři rozsudky smrti, o kterých v konečné instanci rozhodoval tzv. apelační soud v Praze. První rozsudek pochází ze dne 19. prosince 1724, a týká se Cathariny Gärtnerové, která měla být popravena mečem. Pro hrdelní svatokrádežní zločin byl odsouzen Friedrich Rauch. Ortel apelačního soudu v Praze, kterému byl případ postoupen soudem v Oudolu svatého Jiří zněl, že delikvent má být kvůli svému těžkému zločinu, jiným na postrach a za příklad, jemu samému pak zasloužený trest, provazem jej od života k smrti odpraviti a potom pod šibenicí spáliti. Poslední rozsudek smrti byl vynesen z důvodu lotrovství nad Georgem Ulbrichtem. Ten byl postižen těžším koncem. Nejdříve měl být před radnicí zašit do volské kůže, v ní vláčen na popraviště, tam mu měl kat zad vyříznout pruh kůže a konečně měl být od shora dolů kolem přiveden od života k smrti, jeho tělo vpleteno do kola a tak vyzvednuto do vzduchu. Za exekuci muselo město Jiřetín pod Jedlovou zaplatit 84 tolarů, 4 groše a 7 feniků.

Při jižním úbočí je vedena červeně značená turistická trasa k rozhledně na nedaleké Jedlové.[2]

Odkazy

Reference

  1. Základní mapa ČR 1 : 25 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2022-01-30]. Dostupné online.
  2. Mapa Lužické hory č.14. Praha: Trasa, 2010, 6.vydání. ISBN 978-80-7324-289-3.

Literatura

  • SMETANA, Jan. Jiřetín pod Jedlovou. Jiřetín pod Jedlovou: Obec Jiřetín pod Jedlovou, 1998. ISBN 80-238-2811-8.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.