Šarmé

Šarmé je pletenina nebo tkanina s dvojitou vazbou.[1]

Název pochází z francouzského charmeuse = lichotnice.

Osnovní pletenina

Dvojitá jednolícní vazba zde vzniká s použitím dvou kladecích přístrojů, z nichž jeden klade trikotovou a druhý protisměrně suknovou vazbu (viz nákres dole).

Pletenina se většinou vyrábí ze syntetických filamentů, (jak ukazují dolejší snímky) lícní strana má svislou strukturu a na rubu jsou vidět vodorovně seřazená platinová očka. Pletenina se často počesává.

Podle některých odborníků je Charmeuse jistá záruka jakosti s tím zdůvodněním, že takto označené zboží bylo vyrobeno podle přísně stanovených předpisů.

Použití: Jemné dámské prádlo a jako podklad k potiskování na halenky a košilovinu.[2]

Tkané charmeuse

Šarméz z přírodního hedvábí

se v češtině vyslovuje šarméz. Je to zvláštní druh trikotýnu, který vzniká kombinací krepového útku v plátnové vazbě na rubní straně a hladkého útku v atlasové vazbě na líci výrobku.

Šarméz se vyrábí nejčastěji z polyamidového, někdy i z viskózového filamentu. Ve 20. letech minulého století se používal na svrchní ošacení, v současné době hlavně na spodní prádlo a jako podšívkovina.[3]

Poznámka: Trikotýn je pružná a měkká vlnařská tkanina s viditelným šikmým žebrováním a často s mírně počesanou rubní stranou. Látka připomíná vzhledem a omakem pleteninu.



Literatura

  • Talavášek: Tkalcovská příručka, SNTL Praha 1980
  • Kießling/Matthes: Textil- Fachwörterbuch, ISBN 3-7949-0546-6, Berlin 1993

Reference

  1. Šarmé [online]. Textilní zkušební ústav, 2006-2008 datum přístupu = 2020-10-20. Dostupné online. (česky)
  2. Silk: Charmeuse [online]. Denver Fabrics, 2018 datum přístupu = 2020-10-20. Dostupné online. (anglicky)
  3. Lingeri [online]. elingeria, 2020 datum přístupu = 2020-10-20. Dostupné online. (německy)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.