Řád jasného nefritu

Řád jasného nefritu (čínsky 采玉大勳章) je nejvyšší civilní státní vyznamenání Tchaj-wanu. Založen byl roku 1933 a udílen je cizím hlavám států prezidentem Čínské republiky.

Řád jasného nefritu
采玉大勳章 / 采玉大勋章
Uděluje

Prezident Čínské republiky
Typ záslužný řád
Založeno 22. prosince 1933
Stát Tchaj-wan Tchaj-wan
Způsobilost zahraniční hlavy států
Uděluje se za civilním úředníkům za mimořádné služby a cizincům za přínos pro zemi
Status dosud udílen
Třídy 1
Ostatní vyznamenání
Vyšší není
Nižší Řád Dr. Sunjatsena

Historie a pravidla udílení

Řád byl založen 22. prosince 1933. Udílen je výhradně hlavám zahraničních států.[1] Řád je udílen úřadujícím prezidentem Čínské republiky, který sám na začátku svého funkčního období obdrží řádové insignie. Původně byl řád rozdělen do dvou samostatných vyznamenání, do Velkého řádu jasného nefritu a Řádu jasného nefritu, který byl udílen v devíti třídách.

Insignie

Řádový odznak má pravidelný pětiúhelný tvar s kulatým medailonem uprostřed. Odznak je vykládán nefritem lemovaným zlatem a perlami. V medailonu je státní znak Tchaj-wanu, tedy bílé slunce obklopené modrou oblohou.[1][2]

Stuha je červená.

Kontroverze kolem názvu řádu

Řád byl založen v době vlády Kuomintangu a jeho formální název je Vybraný velký nefritový řád (采玉大勳章). První část tohoto názvu 王采玉 připomíná matku vůdce Kuomintangu Čangajška. Po konci výlučné vlády Kuomintangu na Tchaj-wanu na přelomu 80. a. 90. let 20. století došlo k opětovným snahám opozičních stran o přejmenování tohoto řádu. Dne 22. září 2017 předložili dva poslanci návrh zákona, kterým mělo být vyznamenání přejmenováno na Řád Velkého Jü-šanu. Pojmenován měl být po nejvyšší tchajwanské hoře Jü-šan. Podle těchto poslanců byl Čangajšek diktátor a jeho matka neměla žádné spojení s Tchaj-wanem. Zákon však nebyl schválen.[3][4]

Odznaky

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jadeorden na německé Wikipedii.

  1. Civilian orders. web.archive.org [online]. 2017-04-15 [cit. 2020-12-26]. Dostupné online.
  2. Civilian orders. english.president.gov.tw [online]. [cit. 2020-12-26]. Dostupné online. (anglicky)
  3. 自由時報電子報. 勳章以蔣介石母親命名 立委提案修法遭國民黨團阻擋 - 政治. 自由時報電子報 [online]. 2017-09-22 [cit. 2020-12-26]. Dostupné online. (zh-Hant-TW)
  4. KMT blocks bill on renaming civil orders - Taipei Times. www.taipeitimes.com [online]. 2017-10-14 [cit. 2020-12-26]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.