Řád Katonga

Řád Katonga (svahilsky: Nishani ya Katonga) je ugandské nejvyšší vojenské vyznamenání. Založen byl roku 2001 a udílen je v jediné třídě za mimořádné skutky hrdinství.

Řád Katonga
Nishani ya Katonga
Uděluje

Ugandská republika
Typ vojenské vyznamenání
Založeno 2001
Stát Uganda Uganda
Uděluje se za mimořádné činy hrdinství
Status dosud udílen
Třídy 1
Statistiky
Poprvé uděleno 2004
Celkem uděleno 2
Posmrtně
uděleno
1
Ostatní vyznamenání
Vyšší není
Nižší Hvězda Kabalegy

Historie a pravidla udílení

Řád Katonga je nejvyšší vojenské vyznamenání Ugandy. Založen byl roku 2001. Udílen je velmi zřídka za mimořádné činy hrdinství.[1] Pojmenován je na počest poslední rozhodující bitvy Armády národního odporu během Ugandské občanské války. Tato bitva se odehrála poblíž řeky Katonga.

Prvním oceněným byl libyjský vůdce Muammar Kaddáfí, němuž vyznamenání udělil ugandský prezident Yoweri Museveni a k slavnostnímu předání došlo v Tripolisu dne 6. dubna 2004. Ocenění mu bylo uděleno za jeho přínos pro Armádu národního odporu během bojů v buši a mělo ocenit také jeho boj za osvobození Afriky a snahu o sjednocení kontinentu.[2]

Podruhé byl řád udělen roku 2007, a to posmrtně bývalému prezidentu Tanzanie Juliu Nyereremu. Vyznamenání bylo slavnostně předáno do rukou jeho manželky Marie v jeho rodném městě Butiama. Oceněn byl za svůj přínos při osvobozování Afriky z vlivukolonialismu a především za odpor proti ugandskému diktátorovi Idi Aminovi během ugandsko-tanzanské války.[3]

Insignie

Řádový odznak má tvar červeně smaltovaného kříže. Uprostřed je zlatý kulatý medailon s vyobrazením státního znaku Ugandy. Medailon je lemován černě smaltovaným kruhem se zlatým nápisem ORDER OF KATONGA • UGANDA. Kříž je položen na zlatém věnci. Ke stuze je připojen pomocí přechodového článku ve tvaru lví hlavy.

Stuha řádu je červená.[1]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Order of Katonga na anglické Wikipedii.

  1. ODM of Uganda: Order of Katonga. www.medals.org.uk [online]. [cit. 2020-08-22]. Dostupné online.
  2. ugnet_: Museveni decorates Qaddaffi. www.mail-archive.com [online]. [cit. 2020-08-22]. Dostupné online.
  3. Museveni honours Nyerere. web.archive.org [online]. 2014-12-05 [cit. 2020-08-22]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.