Ďábel a slečna Chantal

Ďábel a slečna Chantal (portugalsky O Demónio e a Senhorita Prym) je román brazilského spisovatele Paula Coelha vydaný poprvé roku 2000, v Česku vydalo nakladatelství Argo, společně přeložily: Marie Havlíková a Pavla Lidmilová.

Ďábel a slečna Chantal
AutorPaulo Coelho
Původní názevO Demónio e a Senhorita Prym
PřekladatelMarie Havlíková a Pavla Lidmilová
Obálku navrhlPavel Růt
ZeměBrazílie
JazykPortugalština
Žánrpsychologický román
Vydavatelnakladatelství Editora Rocco
Datum vydání2000
Česky vydáno2000
Typ médiavázané
Počet stran140
ISBN80-7203-346-8
Předchozí a následující díl
U řeky Piedra jsem usedla a plakala Poutník
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Román je závěrečným dílem trilogie nazvané "A dne sedmého..." Všechny tři knihy nám ukazují, že veliké změny se dějí během krátké doby.
Druhý díl trilogie se jmenuje Veronika se rozhodla zemřít a první díl U řeky Piedra jsem usedla a plakala.

Děj románu

Děj nás zavede do malé vesničky Viscos. Vesnice má tři ulice, hospodu, kostel a hřbitov.
V posledních letech se i zde projevil odliv mladých lidí do větších měst za prací a obyvatelé ubývají a stárnou. Zbyla tu jen jedna dívka. Chantal.

Je krásná a muži jí nabíhají, ale ona až do teď čekala na toho pravého, který jí odvede z rodné vísky do velkoměsta a změní jí život. Zatím si s ní přijíždějící turisté jen zašpásují a nenabízí více.

Jednoho dne do vesnice přichází cizinec. První ho zahlédne stará Berta a poznává, že s ním přichází Ďábel.
Cizinec se na procházce v lese seznámí s Chantal a nabídne jí zlatou cihlu za to, když ve vesnici poví, že jim cizinec dá deset zlatých cihel, když se někdo z vesnice dopustí vraždy. Chantal si je vědoma pokušení v podobě cihel a nejdříve se zdráhá vesnici tomuto pokušení vystavovat. Nakonec však podlehne a udělá, oč ji cizinec prosil.

Vesničané se dohodnou, koho obětují a dokonce se shodnou, jak to udělat. Všichni odnesou svoje zbraně do kostela a farář jim je nabije. Do poloviny pušek dá ostré náboje a do poloviny slepé. A až Bertu zastřelí (stejně je už stará a nemá zde nikoho), tak nebude jasné, čí kulka to byla. A všichni si mohou myslet, že ta jejich to nebyla a že jsou nevinní.

Zdálo se, že nikdo z vesnice nemá námitky. A tak večer uspali Bertu práškem na spaní a přivázali ji zády k sobě k obětnímu kamenu. To víte, do očí se jí dívat nechtěli.

Na poslední chvíli přece jen v Chantal zvítězil Anděl nad Ďáblem a ona před střelbou promluvila a odradila všechny střelce od vraždy. Za tuto odvahu a nejen za ni si cizinci řekla o svou cihlu a ještě o těch dalších deset, co měly patřit vesnici. A odešla do města začít nový život.

Závěrečné vysvětlení: Proč chtěl cizinec, aby byla spáchána vražda? Před dvěma lety měl prosperující firmu na výrobu zbraní, dvě dcery a manželku. Poté, co mu ženu a dcery zavraždili teroristé JEHO zbraněmi, tak se chtěl dozvědět ,co udělal špatně a proč ho bůh trestá; nebo zda to byl neodvratitelný osud, protože lidé jsou zlí a hamižní.

Vždyť on udělal všechno správně. Jeho zbraně měly sloužit jen jako prostředek k udržení pořádku, sám na to dohlížel, pravidelně chodil do kostela, dodržoval všechna přikázání, vyžadoval jen to, na co měl právo. Tak kde se stala chyba?

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.