Čtyřsložkový model veřejněpolitického cyklu

Čtyřsložkový model veřejněpolitického cyklu je jedním z modelů politického cyklu, které jsou výsledkem snah o zjednodušení procesu přijímání veřejné politiky. Existuje více modelů, jednotlivé modely se různě doplňují. Většina analytiků se shodne na čtyřech základních fázích (složkách), těmi jsou identifikace a uznání sociálního problému, rozhodnutí ve veřejné politice, implementace veřejné politiky a hodnocení veřejné politiky.

1. fáze: identifikace a uznání sociálního problému

Sociální problém je možné definovat jako společenský stav nebo společenskou situaci, který vyrůstá z rozporů mezi existencí jedince ve společnosti a společenskými podmínkami lidské existence. Záleží přitom na interpretaci vzniklé situace jednotlivými sociálními aktéry, na jejich hodnotách, politických ideologiích a programech.

Teprve v okamžiku, kdy je sociální problém uznán jako veřejný zájem, dochází ke koncipování vhodné veřejné politiky.

2. fáze: rozhodování ve veřejné politice

Ve veřejné politice se na rozhodování podílejí především tři hlavní subjekty, jsou to občané, úředníci a odborníci. Občané se na rozhodování podílejí nepřímo, prostřednictvím delegace své odpovědnosti na volené zástupce. Dále mají možnost se podílet na rozhodování díky účasti v různých občanských organizacích. Role úředníků spočívá v přijímání rozhodnutí a především v samotné implementaci rozhodnutí. Experti ty mají za úkol navrhnout vhodná řešení problémů, jelikož oni jsou ti, kteří se vyznají nejlépe v sociálních problémech.

Při rozhodování o veřejně politických problémech je nutné brát v úvahu nejen zájmy přímo zainteresovaných aktérů, ale i zájmy těch, kteří se rozhodování nemohou zúčastnit. Jedná se zejména o dosud nenarozené generace, které by mohly být rozhodnutím postiženy.

3. fáze: Implementace

Implementace je proces realizace politického programu, uvádění daného programu do běžného života. Implementace je vše, co nějakým způsobem souvisí s realizací cílů, které byly zformulovány ve fázi koncipování dané politiky, a to včetně výběru způsobů, prostředků, resp. Nástrojů jejich realizace.

Od fáze rozhodnutí do skutečné realizace daného řešení vede většinou dlouhá cesta, vyvstávají různé nečekané komplikace, a dochází někdy i ke změně představ o žádoucím cíli. Na toto je důležité v průběhu implementace reagovat, ne pouze slepě realizovat určitý sociální program. Zájmy a postoje implementátorů jsou často rozhodující pro úspěch či neúspěch realizace dané politiky.

V této fázi je také nutné zmínit implementační deficit. Je to nepoměr mezi energií, která byla skutečně vydána na realizaci dané politiky, a energií, kterou by bylo potřeba investovat, aby se podařilo dosáhnout vytyčených cílů. I samotný proces implementace pozměňuje původní obsah a předpokládané efekty veřejné politiky. K tomu přispívá především nejasné vyjádření cílů a obsahu veřejných politik, konfliktní realizační kritéria, protiřečící si instrukce, omezená kapacita řízení.

4. fáze: hodnocení veřejné politiky

Proces hodnocení se zabývá otázkou, jak se podařilo dosáhnout vytyčených cílů, kolik zdrojů bylo na danou politiku vynaloženo (zvláště ve srovnání s dosaženými cíli), jaké byly nedostatky implementace a pak především, zda byl daný problém pomocí nových řešení vyřešen.

Fáze hodnocení je poslední fází modelu veřejně politického cyklu. V této fázi buď nastává situace, že problém je vyřešen a daná politika splnila cíle, které si vytyčila. Nebo nastává druhá varianta (většinou častější), kdy se dojde k závěru, že problém zcela vyřešen nebyl, že je třeba jej redefinovat a pokusit se znova navrhnout jeho řešení. Nebo dochází k tomu, že se v průběhu vyskytly nové problémy, které je třeba řešit. Většinou tedy fáze hodnocení plynule navazuje opět na první fázi a tak dochází opět k definování sociálního problému a celý proces se opakuje.

Model politického cyklu naznačuje, jak by měla optimální veřejná politika pracovat, nicméně je to pouze model. Ve veřejné politice ale často narážíme na různá omezení a problémy a veřejná politika se někdy vyvíjí nepředvídatelným způsobem. To je třeba mít na paměti.

 Literatura

WINKLER, Jiří. Implementace: institucionální hledisko analýzy veřejných programů. 1. vyd. Brno: Masarykova univerzita, 2002, 160 s. Studijní texty (Sociologické nakladatelství), 35. sv. ISBN 80-210-2932-3.

POTŮČEK, Martin. Sociální́ politika: institucionální hledisko analýzy veřejných programů. Vyd. 1. Praha: Sociologické́ nakl., 1995, 142 p. Studijní́ texty (Sociologické́ nakladatelství́), sv. 7. ISBN 80-85850-01-X.

POTŮČEK, Martin. Veřejná politika. Praha: Sociologické nakladatelství (SLON), 2005, 399 s. ISBN 80-864-2950-4

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.