Čierna Lehota (okres Rožňava)

Černá Lehota je obec na Slovensku v okrese Rožňava. V obci žije 656[1] obyvatel.

Čierna Lehota
Poloha
Souřadnice48°43′20″ s. š., 20°15′ v. d.
Nadmořská výška525 m n. m.
StátSlovensko Slovensko
Čierna Lehota
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha31,9 km²
Počet obyvatel656 (2017)[1]
Hustota zalidnění20,6 obyv./km²
Správa
Vznik1389
Oficiální webwww.gemer.org
Telefonní předvolba058
PSČ049 36
Označení vozidelRV
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Polohopis

Obec Černá Lehota leží na konci Štítenské doliny pod vrchem Stolica.

Dějiny

První písemná zmínka pochází z poloviny 16. století, obec ale vznikla už v 15. století na valašském právě. Název Lehota označoval určitou dobu, během níž osídlenci nemuseli platit daně a jiné poplatky. „Černá“ je pravděpodobně díky tmavé siluetě hor v pozadí. Obyvatelé se zabývali zejména pastevectvím. Svědčí o tom postava sv. Vendelína, patrona pastýřů v obecním znaku. Obec sehrála důležitou roli během SNP, kdy byla ve zdejších horách zřízena polní nemocnice. Tyto těžké časy připomínají tři památníky a pamětní pokoj SNP.

Kultura a zajímavosti

Památky

  • Evangelický kostel, jednolodní barokně-klasicistní stavba s pravoúhlým ukončením presbytáře a představenou věží z let 1773-1774. Upravován byl v roce 1832. Interiér je zaklenut pruskou klenbou. Nachází se zde dřevěná tříramenná empora a oltář s obrazem žehnajícího Krista pocházející z poloviny 19. století. Na klenbě se nachází nápis z roku 1774 vázající se na stavbu kostela od faráře Jana Maiora. Fasády kostela jsou členěny lizénami, okna mají segmentové ukončení. Věž je členěna pilastry a ukončena korunní římsou s terčíkem a obrubovou helmicí.

Turistika

Z Černé Lhůty se po modré značce můžete dostat na dva nejvyšší vrchy Slovenského Rudohoří - Stolici (1476 m n. m.) a Kohút (1409 m n. m.)

Osobnosti obce

Rodáci

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Čierna Lehota (okres Rožňava) na slovenské Wikipedii.

  1. Počet obyvatel SR k 31. 12. 2019. Bratislava. 28. října 2020. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.