Česnek šerý

Česnek šerý neboli česnek chlumní[1] (Allium senescens) je druh jednoděložné rostliny z čeledi amarylkovité.

Česnek šerý
Česnek šerý horský (Allium senescens subsp. montanum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádchřestotvaré (Asparagales)
Čeleďamarylkovité (Amaryllidaceae)
Rodčesnek (Allium)
Binomické jméno
Allium senescens
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Jedná se o vytrvalou cca 10–40 cm vysokou rostlinu s podzemní cibulí, cibule je dlouze vejčitá až úzce kuželovitá, asi 1 cm tlusté, obalné šupiny jsou hnědé, tence blanité a síťnatě se nerozpadají[2][3]. Lodyha je hranatá. Listy jsou přisedlé, čepele jsou čárkovité, polooblé ale nekýlnaté, asi 4–30 cm dlouhé a asi 1,5–5 mm široké. Květy jsou uspořádány do květenství, jedná se o lichookolík (stažený šroubel), který je polokulovitý a má asi 2–5 cm v průměru. Květenství je podepřeno toulcem, který je dvouklaný až trojklaný, cca 0,5 cm dlouhý, kratší stopky květů. Okvětní lístky jsou cca 4–6 mm dlouhé a 2–2,5 mm široké, červenofialové. Tyčinky jsou o něco delší než okvětí, nitky jsou bez zubů. Plodem je tobolka[2][3].

Rozšíření ve světě

Areál druhu je diskontinuitní. V Evropě se vyskytuje hlavně česnek šerý horský (Allium senescens subsp. montanum, syn. Allium lusitanicum). Jeho areál se nachází v západní střední a východní Evropě, na jihozápad po severní Španělsko, na jih po Itálii a severní Balkán, na sever po jižní Skandinávii, na východ po střední Ukrajinu. Dál na východ je hiát a ve střední Asii začíná další víceméně souvislý výskyt, který sahá dál přes jižní Sibiř, Mongolsko, severní Čínu na Dálný východ. Zde v Asii roste česnek šerý pravý (Allium senescens subsp. senescens) a možná i další poddruhy. Evropská subsp. montanum se liší od subsp. senescens celkově menší velikostí. Někdy jsou tyto poddruhy považovány za samostatné druhy[4][5].

Detail květenství

Rozšíření v Česku

V ČR roste v teplých a suchých oblastech, zvláště ve skalnatých územích, jako jsou kaňony řek. Nejčastější je ve středních a severních Čechách, podél Vltavy proniká až na Českokrumlovsko. Celkem běžný je také v podobných územích jižní a střední Moravy. Roste hlavně na skalách, v různých skalních stepích, některých typech suchých trávníků a v teplomilných doubravách [3][4].

Odkazy

Reference

  1. http://www.biolib.cz/cz/taxon/id42001/
  2. Dostál J. (1989): Nová Květena ČSSR, vol. 2, Academia, Praha
  3. Krahulec F. (2002): Alliaceae Agardh, in: Kubát K. et al. (eds.): Klíč ke květeně České republiky, Academia, Praha, p.: 752-758
  4. http://botany.upol.cz/prezentace/duch/publ/cesneky2.pdf%5B%5D
  5. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=2&taxon_id=200027531

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.