Československý ústav zahraniční
Československý ústav zahraniční byl založen 20. prosince 1928 jako nevládní, neziskové občanské sdružení. Jeho úkolem bylo starat se o zahraniční krajany, poskytovat jim potřebné rady a zprostředkovávat kontakty s bývalou vlastí. ČÚZ také vydával časopis „Krajan“. O vznik sdružení se zasloužili prezident ČSR Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Šrámek a někteří členové bývalé Československé národní rady. Prvním předsedou se stal Jan Auerhan. V řadách sdružení bylo mnoho významných osobností.
Zákaz činnosti
Činnost Československého ústavu zahraničního byla v letech 1939–1945 zakázána. Řada jeho představitelů a členů byla perzekvována nebo uvězněna, předseda sdružení Jan Auerhan byl v době heydrichiády dne 9. června 1942 popraven.[1]
Obnovení činnosti
Po skončení druhé světové války, již květnu 1945, začal akční výbor ČÚV usilovat o povolení na obnovu činnosti ústavu, vrácení jeho majetku, archiválií i knihovny. Poté se ČÚZ začal zabývat veřejnoprávními otázkami souvisejícími s repatriací i reemigrací krajanů. Prověřoval národní a politickou spolehlivost navrátilců nutnou k vydání osvědčení o státním občanství. Opatřoval krajanům náhradní doklady, o které přišli při válečných událostech.[2] V poválečných letech vedl ČÚZ Věnceslav Švihovský, ale i přes veškerou snahu všech ústředních orgánů zapojených do procesů reemigrace docházelo k přehmatům a nespokojenosti. Po únoru 1948 převzalo prověřování reemigrantů ministerstvo vnitra a prodlužování reemigračních akcí se stalo nežádoucí.[3] V roce 1962 se ČÚZ stal jedním z oddělení ministerstva zahraničních věcí, které řídil náměstek ministra. Spolupráce probíhala jen s prověřenými a socialismu nakloněnými spolky a sdruženími a činnost ČÚZ byla více propagační až propagandistická. Tehdy se několikrát zvažovalo zrušení ČÚZ nebo splynutí s jinou organizací či institucí.[1]
V březnu 1990 se Československý ústav zahraniční osamostatnil.
Jeho rozsáhlý materiálový fond je uložen v Národním archivu.
Reference
- www.csuz.cz [online]. [cit. 2021-10-26]. Dostupné online.
- Československý ústav zahraniční - Obnovení činnosti Československého ústavuzahraničního po II. světové válce - Český dialog. www.cesky-dialog.net [online]. [cit. 2021-10-26]. Dostupné online.
- ŠTĚŘÍKOVÁ, Edita. Země otců, z historie a vzpomínek k 50. výročí reemigrace potomků českých exulantů. druhé. vyd. Praha: Kalich, 2005. ISBN 80-7017-018-2. S. 252–254.