Červeňák (most)

Červeňák je název pro historický most přes Chrudimku v Pardubicích, který se nalézá v prostoru bývalého armádního cvičiště 1. železničního pluku. Byl řadu let veřejnosti nepřístupný, jelikož se nacházel uzavřeném vojenském prostoru, po opuštění nedalekých Masarykových kasáren armádou ale přestal být střežen a byl využíván pěšími a cyklisty.

Červeňák
Most Červeňák v Pardubicích
Základní údaje
StátČesko Česko
Dopravauzavřen pro dopravu
PřesChrudimka
Otevřen1935
Souřadnice50°1′13,96″ s. š., 15°47′10,81″ v. d.
Parametry
Typpříhradový obloukový se spodní mostovkou
Materiálocel
Pilíře2
Mapa
Červeňák
Červeňák, Česko
Další data
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Most byl vybudován v roce 1935 pardubickým 1. železničním plukem. Konstrukce střední hlavní části původně stála od roku 1910 v místě dnešního Prokopova mostu asi dva a půl kilometru níže po proudu[1], kde ovšem přestávala vyhovovat provozu. Vojáci 1. železničního pluku konstrukci vysunuli o něco severněji a na jejím místě byl vybudován most nový. Po jeho zprovoznění byla konstrukce rozebrána, přepravena na stávající místo v prostoru vojenského cvičiště a kvůli větší šíři toku doplněna o okrajové části. Svůj název získal podle červeného nátěru, ten se ale do dnešních dnů nedochoval. Most byl dlouho v uzavřeném vojenském prostoru, po opuštění nedalekých Masarykových kasáren armádou ale přestal být střežen a je využíván pěšími a cyklisty. Pro běžnou automobilovou dopravu není včetně příjezdových komunikací sjízdný. V současné době jsou v Pardubicích vedeny diskuse o jeho využití při vybudování silniční propojky mezi Višňovkou a Pardubičkami[2] a zároveň o vzniku stejnojmenného přírodního parku v prostoru málo dotčeného bývalého vojenského cvičiště.[3]

V roce 2019 byl most Červeňák uzavřen pro veškerou dopravu. Nyní je opět otevřen pro pěší a cyklisty.

Asi 300 metrů severněji po proudu Chrudimky se nachází původně železniční tzv. Kohnův most (název podle dřívější konstrukce).

Galerie

Odkazy

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.