Anunásik

Anunásik (hindsky अनुनासिक, anunāsika nebo चंद्रबिंदु, čandrabindu) je diakritické znaménko, používané v řadě indických písem k vyznačení určitého typu nazalizace. Přesná výslovnost se liší nejen jazyk od jazyka, ale také v závislosti na okolních hláskách ve slově.

Dévanágarí

V písmu dévanágarí vypadá anunásik jako miska, resp. položený měsíc (čandra), ve kterém leží tečka (bindu), odtud název čandrabindu. Klade se nad slabiku, která se má vyslovit nosově.

Sanskrt

V klasickém sanskrtu se čandrabindu/anunásik objevuje nad zdvojenou souhláskou ल्ल (lla), které se pak vyslovuje nosově. Vyskytuje se tam, kde původní -nl- bylo asimilováno kvůli sandhi.

Hindština

Ve spisovné hindštině čandrabindu označuje nazalizaci samohlásky. Ve spojení se samohláskami zapisovanými nad souhláskou se místo něj používá anusvár. Píšeme tedy हूँ (hū̃ = hindsky jsem) a माँ (mā̃ = máma), ale में (mẽ = v), मैं (mãi = já), नहीं (nahī̃ = ne) apod. Anunásik se často nahrazuje anusvárem, lze se tedy setkat i se slovy हूं a मां, a to jak ve starých, tak v nových tiskovinách.

Nepálština

Pro nepálštinu platí v zásadě stejná pravidla jako pro hindštinu, ale z důvodu menší ustálenosti nepálského pravopisu se setkáme s větší variabilitou a mnohá slova se objevují alternativně jak s anusvárem, tak s anunásikem.

Unicode

Na počítačích je v Unicode anunásik reprezentován pouze jako samostatný znak (na rozdíl od českých diakritických znamének, kde existují kódy i pro všechny potřebné kombinace základních písmen s diakritikou). V logické posloupnosti znaků následuje vždy až za znakem pro nosnou souhlásku dané slabiky. Je pak na příslušném fontu a na vykreslovací knihovně, aby zařídily, že se zobrazí správný výsledný znak písmene s diakritikou. Pokud dotyčná slabika obsahuje jinou než inherentní samohlásku, píše se znak anusváru až za znakem pro samohlásku, např. ma+ā+~ = म + ा + ँ = माँ.

Na rozdíl od anusváru čandrabindu chybí v písmu gurmukhí ani v tamilském, kannadském a malajálamském písmu.

HexDecNázevZnak
03100784COMBINING CANDRABINDU̐
09012305DEVANAGARI SIGN CANDRABINDU
09812433BENGALI SIGN CANDRABINDU
0A812689GUJARATI SIGN CANDRABINDU
0B012817ORIYA SIGN CANDRABINDU
0C013073TELUGU SIGN CANDRABINDU
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.