Útok sarinem v tokijském metru

Útok sarinem v tokijském metru (japonsky: 地下鉄サリン事件) byl teroristický útok spáchaný členy kultu Óm šinrikjó 20. března 1995 v japonském hlavním městě Tokio. Při sérii koordinovaných útoků během ranní špičky vypustili pachatelé sarin na pěti místech v tokijském metru. Při útoku bylo zabito 12 lidí, 50 vážně zraněno a téměř 5000 mělo problémy se zrakem.[1]

Útok sarinem v tokijském metru
Historické obdobíHeisei
CílTokijské metro
Mrtví lidé12
Zranění lidé+4 000
17 vážně (někteří později zemřeli), 50 středně vážně, 984 hlásilo problémy se zrakem
Datum20. března 1995, 7:00 – 8:10 (UTC+9)
Místo Tokio, Japonsko
Pachatelé10 členů sekty Óm šinrikjó
Použité zbraněsarin
Souřadnice35°41′22″ s. š., 139°41′31″ v. d.

Útok byl do požáru budovy Mjódžó 56 v roce 2001 nejfatálnějším incidentem v Japonsku od konce druhé světové války.

Průběh útoku

Útok sestával z 5 koordinovaných činů: v 5 různých soupravách na třech linkách Čijoda, Marunouči a Hibija byl vypuštěn plyn.

V pondělí 20. března 1995 se vydalo 5 členů sekty Óm šinrikjó do tokijského metra s plastovými kapslemi zabalenými v novinách, které obsahovaly 900 ml tekutého jedu sarin. Čtyři pachatelé nesli po dvou sáčcích a jeden nesl tři. Během ranní špičky v jednom z nejfrekventovanějších systémů metra na světě propíchli sáčky ostrou špicí deštníku. Linky a stanice byly předem vybrány a po propíchnutí vaků pachatelé vystoupili ze souprav a na konkrétních stanicích je čekali komplicové, kteří zajistili jejich odvoz. Tekutý sarin mezitím vytékal na podlahu vlaků a provoz metra fungoval normálně až do doby, dokud nezačali mít cestující problémy. Z některých souprav personál metra vyhodil propíchnuté sáčky a postaral se o zraněné, avšak jedna souprava s rychle se odpařujícím sarinem na podlaze pokračovala dál. O pár stanic dále byl provoz ukončen a cestující evakuováni.

V jednom z vagonů nebyla jedna ze dvou kapslí propíchnuta a druhá naštěstí jen velmi špatně, což mělo za následek jen velmi pomalé uvolňování sarinu.

Nízký počet obětí byl ovlivněn nízkou čistotou sarinu (jen 30%, navíc se zápachem z nečistot) a zanedbáním příprav na zvýšení odparu sarinu, popřípadě mylnou představou útočníků o velmi vysoké těkavosti sarinu.

V další soupravě byla kapsle propíchnuta několikrát, a tak cestující velmi rychle zdroj plynu identifikovali, načež byla kapsle vykopnuta jedním pasažérem ven na nástupiště stanice, kde právě vlak stál. O 4 stanice byl vlak zastaven úplně, protože cestující stiskli nouzové tlačítko, když vlak projížděl tunelem.

Následky

Při útoku zemřelo 12 cestujících a pracovníků metra, tisíce lidí však potřebovalo lékařské ošetření. Mnozí byli velmi vážně zasaženi, ale většina měla jen lehká zranění, např. dočasné oslepnutí nebo dýchací problémy.

Pachatelé

Pět mužů, kteří propíchli kapsle s jedem, a další, kteří jim pomáhali s odvozem, byli členy sekty Óm šinrikjó. Pachatelé, i jejich řidiči byli odsouzeni buď na doživotí nebo k trestu smrti.

K trestu smrti byl odsouzen i vůdce sekty Šókó Asahara (narozený 1955). Téměř nevidomý Asahara svým učením oslovil tisíce lidí nejen v Japonsku. Mnozí z nich byli vysoce vzdělaní (i na prestižních univerzitách). V roce 2004 ho soud po několikaletém procesu odsoudil na smrt a to i kvůli dalším zločinům. Poprava Asahary a 6 dalších pachatelů byla provedena 6. července 2018.[2][3]

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Útok sarínom v tokijskom metre na slovenské Wikipedii.

  1. Japonci vzpomínají na útok sarinem, šéf sekty stále čeká na popravu. iDNES.cz [online]. 2015-03-20 [cit. 2018-07-06]. Dostupné online.
  2. Japonsko popravilo vůdce sekty zodpovědné za útok sarinem v tokijském metru, iRozhlas.cz, 6. července 2018]
  3. Sources: 7 former Aum cult members executed- News - NHK WORLD - English. NHK WORLD. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-07-06. (anglicky) Archivováno 6. 7. 2018 na Wayback Machine

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.