Ústní hygiena
Ústní hygiena je udržování úst. Je důležitá pravidelnost. Díky ústní hygieně se předchází zubním onemocněním a zápachu z úst. Nejčastějším on emocněním je zubní kaz, onemocnění a záněty dásní a paradentóza. Člověk by si měl čistit zuby dvakrát denně minimálně dvě minuty. Čištění mezi zuby se nazývá mezizubní čištění. Je stejně důležité jako čištění zubů. Kartáček se totiž mezi zuby nedostane, a proto odstraní z povrchu zubů jen asi 50% zubního plaku. Je na výběr mnoho pomůcek, jak vyčistit mezizubní prostory. Jedná se hlavně o mezizubní kartáčky, nitě a pásky. Záleží na každém, kterou z pomůcek si vybere. Je možno navštívit zubní hygienu. Zubní odborníci doporučují návštěvy u dospělých častěji než jednou za tři roky a u dětí za dva.
Historie
Různými vykopávkami po celém světě bylo ověřeno, že se používala celá řada opatření ústní hygieny. Jako jsou žvýkací tyčinky, větvičky stromů, ptačí peří, zvířecí kosti a dikobrazí brka.
Jídlo a pití
Potraviny, které pomáhají svalům a kostem, pomáhají i zubům a dásním. Konzumace vyvážené stravy a omezení cukrů může pomoci předcházet zubnímu kazu. Mezinárodní dentální federace doporučuje potraviny jako je syrová zelenina, bílý jogurt a sýr. Zelený a černý čaj odpuzuje bakterie způsobující zubní plak. Je vhodný konzumovat během nebo po jídle.
Škodlivé potraviny
Cukry jsou běžně spojovány se zubními kazy. Sacharidy, zejména vařené škroby, jako jsou například bramborové lupínky mohou také poškodit zuby, i když v menší míře. Cukry v potravinách, jako karamel pravděpodobně způsobí větší škody než cukry obsažené v čokoládě nebo ovoci.