Ústřední archiv zeměměřictví a katastru

Ústřední archiv zeměměřictví a katastru (variantně Ústřední archiv zeměměřičství a katastru, ÚAZK) je specializovaný archiv vedený Zeměměřickým úřadem se sídlem v Praze v Kobylisích (budova Zeměměřické a katastrální úřady).

Ústřední archiv zeměměřičství a katastru
Zeměměřické a katastrální úřady, budova archivu v pražských Kobylisích
SídloPod sídlištěm 9, Praha, Česko
Souřadnice50°7′30,1″ s. š., 14°27′20,33″ v. d.
Oficiální webwww.cuzk.cz/Urady/Zememericky-urad/Dalsi-informace/UAZK/Prohlizeni-archivalii,-archivni-mapy.aspx
E-mailmiroslav.kronus@cuzk.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Existenci archivu definoval zákon o zeměměřičských a katastrálních orgánech roku 1992[1] a jako specializovaný archiv je definován archivním zákonem. Tradičně existence archivu je úzce spojována s vytvářením Stabilního katstru (a potřebou ukládat jeho mapy a písemný operát). Podle stavu v roce 2017 byl archiv začleněn jako samostatného oddělení Zeměměřické sekce ZÚ s vedoucím a deseti dalšími zaměstnanci.

Archiv v roce 2017 spravoval 23 fondů a 7 sbírek, což odpovídá 1177 bm a 86 173 evidenčním jednotkám. Archiv je především provenienčně příslušným k přejímání materiálů státního mapového díla České republiky, přičemž uchovává i materiály předchůdců (včetně rozsáhlého fondu Stabilního katstru, vceňovacího, písemného i měřického operátu – pouze malou část uchovává i Národní archiv – archiv uchovává také českou část třetího vojenského mapování). Vedle toho archiv vyvíjí sbírkotvornou činnost na poli české nestátní a světové kartografie, podobně i historických kartografických pomůcek, tematických filmů apod.

Historie

Archivování mapových děl v ÚAZK navazuje na systém vytvořený v Rakouském císařství budovaný kvůli zpracovávání Stabilního katastru. V roce 1832 byl ve Vídni zřízen Centrální archiv katastrálních map, který uchovával tzv. císařské povinné otisky stabilního katastru a pro jednotlivé země začaly vznikat archivy map katastrálních (od roku 1822, pro Čechy byl ustanoven samostatný archivář 1840). V roce 1919 vznikl při československém ministerstvu financí Ústřední archiv katastrálních map, který při archivní rozluce přejímal císařské povinné otisky z vídeňského Centrálního archivu. Tento archiv byl v roce 1928 transformován na Ústřední archiv pozemkového katastru. Archiv přejímal nově tištěné mapy z Litografického (resp. Reprodukčního) śutavu zřízeného při ministerstvu.

V roce 1950 archiv přeměněn na Ústřední mapovou a listinnou dokumentaci a převeden do Státního zeměměřického a kartografického ústavu. Jako samostatná organizace zanikl roku 1954, kdy pozůstalost převzal Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický).[2] Jako depozitář pro staré mapy byl adaptován roku 1967 zámek v Libočanech.

V roce 1971 byl zřízen Ústřední archiv geodézie a kartografie, který zřizoval Geodetický ústav a byl rozeznán jako archiv podle archivní vyhlášky (později zákona), tedy jako archiv zvláštního významu.

Archiv pod současným názvem vznikl podle zákona roku 1992, začal fungovat 1993. ÚAZK se z původního prostoru užívaného již od roku 1919 (budova mnisterstva financí, vstup z Dačického náměstí) se stěhoval roku 2000 do nové budovy budované ČÚZK. V roce 2015 se musel stěhovat také depozitář z Libočan (zámek vrácen v restituci) do budovy zeměměřického úřadu v Pardubicích.

Struktura fondů a sbírek

Slavkov u Brna (Austerlitz), výřez císařského povinného výtisku uloženého v hojně využívaném měřickém operátu Stabilního katastru B2/a/6MS, inv. č. 2778
  • A Fondy geodetických základů (od 1774)
  • B Fondy katastrální (od 1785)
  • C Fondy katastrálních a měřických předpisů a technických předpisů pro geodetické a kartografické práce (od 1785)
  • D Fondy topografických a základních map (od 1831)
  • E Fondy ostatní
  • I Sbírka map, plánů, atlasů a glóbů do roku 1850
  • II Sbírka kartografických děl pro školy a veřejnost po roce 1850
  • III Sbírka tematických a účelových map pro hospodářskou, vědeckou a úřední potřebu (od 1850)
  • IV Sbírka geodetických a kartografických přístrojů a pomůcek, stabilizačních značek a znaků (od 1806)
  • V Sbírka fotografií, filmů a fonodokumentů (od 1910)
  • VI Sbírka listinných dokumentů z oboru geodézie a kartografie (od cca 1850)
  • VII Sbírka obrazových dokumentů z oboru geodézie a kartografie (od 1918)

Reference

  1. zákon č. 359/1992 Sb., o zeměměřičských a katastrálních orgánech.
  2. https://www.vugtk.cz/gis/dikat-p/projekt/pdf/zpr_bezp.pdf s. 14

Literatura

  • GRIM, Tomáš. Představení nových přírůstků do ÚAZK (2014) na staremapyceska.cz
  • Historický vývoj zeměměřických činností ve veřejném zájmu a státních orgánů v civilní sféře (1918-2018). 2. rozšířené a pozměněné vydání. Praha: Český úřad zeměměřický a katastrální, 2018. 265 stran. ISBN 978-80-88197-07-2. S. 136–147. on-line

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.