Árpád Feszty

Árpád Feszty (rozený Rehrenbeck, 24. prosince 1856 v Ógyalle, dnes Hurbanovo na Slovensku; zemřel 1. června 1914 v Lovranu, dnes Chorvatsko), od roku 1887 také Árpád von Feszty, byl malíř. Maloval převážně výjevy z maďarské historie a náboženství.

Árpád Feszty
Rodné jménoRehrenbeck
Narození24. prosince 1856
Ógyalla, dnes Hurbanovo
Úmrtí1. června 1914
Lovran
Povolánímalíř
Manžel(ka)Róza Jókai
DětiMasa Feszty
PříbuzníAdolf Feszty (sourozenec)
Významná dílaArrival of the Hungarians
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jeho rodné jméno bylo Árpád Szilveszter Rehrenbeck. Jeho předci byli němečtí osadníci (původní příjmení bylo Rehrenbeck). Byl pátým dítětem Silvestra Rehrenbecka (1819–1910), zámožného statkáře v Ógyalle, a jeho manželky Jozefy (Linzmayer). Árpád měl celkem 14 sourozenců, ale jen osm se dožilo dospělosti. Mezi jeho bratry patřili architekti Adolf Feszty (1846–1900) a Gyula Feszty (1854–1912). Silvester Rehrenbeck byl císařem povýšen do šlechtického stavu 21. dubna 1887 a rodina poté přijala jméno Martosi Feszty (nebo německy: Feszty von Martos).

V roce 1974 maturoval na gymnáziu v Bratislavě (tehdy Pressburg). Od roku 1874 studoval v Mnichově a později (1880–81) ve Vídni. Po návratu domů do Maďarska se proslavil svými dvěma díly nazvanými Golgota ("Kalvárie") a Bányaszerencsétlenség ("Nehoda v lomu"). Svůj známý monumentální obraz Příchod Maďarů, zobrazující maďarské dobytí Maďarska v roce 896, namaloval k 1000. výročí dobytí s pomocí mnoha dalších, včetně Jenő Barcsaye, Dániela Mihalika a László Mednyánszkého. Za 2. světové války byl obraz vážně poškozen (obraz, cykloráma o obvodu téměř 120 metrů a výšce 15 metrů, tedy o ploše asi 1 800 m2, byl rozřezán na 8 metrů dlouhé kusy, které byly srolovány a uloženy v různých muzejních skladech). Až v roce 1995 byl restaurován a vystaven v národním parku Ópusztaszer v Maďarsku.

V letech 1899 až 1902 žil ve Florencii. Po návratu domů maloval menší obrazy a stále více trpěl finančními potížemi.

Jeho umění spojovalo akademické a naturalistické tendence. Několik jeho děl je v majetku Maďarské národní galerie v Budapešti.

Jeho bratři Adolf a Gyula Fesztyovi byli oba známí architekti; jeho dcera Masa (Mária) Feszty se také stala malířkou především krajin, portrétů a náboženských výjevů. Její portrét maďarského sochaře Edeho Kallóse mimo jiné vlastní Maďarská národní galerie.

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Árpád Feszty na anglické Wikipedii a Árpád Feszty na německé Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.