X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 147 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 11 088 krát
Nenarodili jste se s lesklými, bohatými loknami? Nevadí! Je mnoho způsobů, jak vlasy na den či dva zvlnit - musíte jen najít ten pravý pro vás. Můžete použít kulmu, žehličku na vlasy, zapletené copánky nebo difuzér, všechny vám ukážeme v tomto článku. Najděte způsob, který na vaše vlasy platí, a natočte si je, kdykoliv chcete!
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 5:Použijte kulmu
Metoda 1
-
1Předehřejte kulmu. Většina potřebuje chvíli na správné nahřátí, než je použijete, jinak lokýnky nebudou držet.
- Kulmy mívají různá nastavení, se kterými budete muset trochu experimentovat, abyste dosáhli nejlepšího výsledku. Pokuste se kulmu udržet na co nejnižší teplotě, ta vlasy méně poškozuje.
- Jemným vlasům postačí 160 stupňů, silným pak 220.
-
2Kulmu používejte zásadně na suché vlasy. Vlhké vlasy může horká kulma vážně poškodit - ne přímo teplem, ale tím, že se voda z vlasů změní v horkou páru. Buďte opatrní a vlasy před kulmováním vysušte. Můžete použít fén, ale snažte se nechat vlasy uschnout přirozeně. Podle jejich hustoty a kvality to může chvíli trvat. Pokud musíte použít fén, snažte se ho udržet na nízké teplotě.
-
3Zatímco se kulma rozehřívá, důkladně si rozčešte vlasy. Začněte od konců, a propracovávejte se ke kořínkům, až budete moci celou délku vlasů bez potíží projet hřebenem. Snižuje to riziko jejich poškození, roztřepených konečků a vypadávání.
-
4Naneste na vlasy přípravek, bránící poškození teplem. Pokud si často účes upravujete za pomoci horka (fén, kulma, žehlička...), nezapomínejte je chránit. Sprej zabrání tomu, aby se vlasy spálily, nebo aby vypadaly příliš krepatě. Nešetřete, postříkejte je před natáčením kulmou po celé délce.
- Sprej na ochranu před horkem koupíte v každé drogerii či kadeřnictví.
-
5Rozdělte vlasy na několik částí. I když máte jemné vlasy, lepších výsledků dosáhnete, pokud budete vlasy kulmovat postupně. Jen tak natočíte všechny prameny, a účes bude rovnoměrný.
- Palci nadzvedněte všechny vlasy nad ušima, a sepněte je skřipcem. Ponechte volnou jen tenkou vrstvu na zátylku.
- Až budete mít spodní vrstvu natočenou, postupně ze sepnutých vlasů uvolňujte další vrstvy. Pokračujte, až natočíte všechny vlasy.
- Čím větší objem vlasů na kulmu natočíte, tím budou lokny širší a volnější, zatímco tenké pramínky budou ve výsledku drobné kudrny.
-
6Začněte s kulmováním. Přípravné práce máte za sebou, je čas na akci. Vezměte pramen vlasů a natočte ho na kulmu odshora dolů nebo odshora nahoru, záleží na typu kulmy:
- Některé kulmy mají dvě čelisti. Pokud je to ta vaše, rozevřete je, a konec pramene vlasů položte mezi ně. Opět čelisti sevřete, a pak celý pramen natočte na kulmu až ke konečkům vlasů. Přestaňte, až bude kulma asi 2 cm od pokožky hlavy, abyste se nepopálili.
- Některé kulmy, zpravidla horkovzdušné, čelisti nemají. U nich je dobré začít od kořínků vlasů a rukou pramen namotat na kulmu. Pramen pak během natáčení musíte držet na místě rukou. Je možné si koupit i speciální rukavici, která vás ochrání před popálením.
-
7Držte. Aby se vlasy teplem natočily, budete je na kulmě muset chvíli nechat. Většinou postačí zhruba 10 vteřin, ale závisí to na typu kulmy, a teplotě, na kterou je nastavena.
- Experimentujte a zkoušejte, abyste našli ten správný čas, který vaše vlasy na natočení potřebují. Pamatujte - začněte vždy na nejnižší možné teplotě.
- Po deseti vteřinách opět rozevřete čelisti kulmy, nebo pusťte pramen z prstů.
-
8Natočte další pramen. Až budete s první loknou spokojeni, jděte na další a opakujte postup. Natáčejte lokny na kulmu vždy ve stejném směru, aby vypadaly rovnoměrně.
- Samozřejmě, chcete-li dosáhnout přirozenějšího, méně upraveného vzhledu, můžete směr natáčení střídat.
-
9Rozvolněte lokny. Aby vlasy vypadaly jemněji a přirozeněji, projeďte je několikrát prsty. Můžete také dát hlavu dolů a účes načechrat.
- Natočené vlasy nečeště kartáčem, jinak se lokýnky příliš rozvolní a zplihnou.
- Lehce učesané lokny působí spíše jako měkké vlny, což je další styl, který můžete vyzkoušet.
-
10Zafixujte účes lakem na vlasy (nepovinné). Pokud se obáváte, že vám vlasy rychle zplihnou, použijte lak. Pro pevnější lokny můžete nalakovat každou jednotlivě, chcete-li působit ležérněji, nalakujte celý účes, až se lokny rozvolní.
- Nevybírejte si příliš silně tužící lak, aby vlasy nepůsobily jako přilba. Držte sprej asi 20 - 30 cm od hlavy, a vlasy nalakujte rovnoměrně. Nepřežeňte to.[1]
- Nikdy vlasy nelakujte, když jsou ještě namotané na kulmě. Kombinace horka z kulmy s alkoholem, obsaženým v laku, vám vlasy spolehlivě spálí.
Metoda 2
Metoda 2 ze 5:Vlny s pomocí žehličky
Metoda 2
-
1Rozehřejte žehličku na vlasy. Většina potřebuje nějaký čas na rozehřátí, jinak lokny nebudou držet.
- Některé žehličky mají různá nastavení, se kterými můžete experimentovat, než najdete to pravé pro vás. Snažte se žehličku udržet na co nejnižší možné teplotě, abyste si vlasy nepoškodili.
- Jemným vlasům postačí 160 stupňů, silným pak 220.
- Důležitá je i šířka žehličky - neměla by přesáhnout 5 cm, s širší se vlasy natáčí obtížně.
-
2Vlasy musí být úplně suché. Horký kov v kombinaci s mokrými vlasy vytvoří horkou páru, která může vlasy vážně poškodit. Neriskujte a vlasy vysušte fénem, nebo nechte uschnout přirozeně.
- Do vlhkých vlasů můžete přidat tužidlo pro větší objem. Díky němu získáte nadýchané, bohaté lokny, které budou méně plihnout.
- Než se žehlička zahřeje, vlasy pečlivě rozčešte. Začněte od konců a propracovávejte se ke kořínkům, až budete vlasy moct pročísnout bez problémů po celé délce.
-
3Naneste na vlasy sprej na ochranu před teplem. Pokud si pravidelně upravujete účes žehličkou, nezapomínejte na něj. Ochrání vlasy před spálením a poškozením teplem, takže nebudou vysušené a krepaté. Nešetřete, naneste ho na celou délku vlasů.
- Sprej na ochranu před tepelným poškozením seženete v každé drogerii nebo kadeřnictví.
-
4Rozdělte vlasy na několik částí. I když máte jemné vlasy, lepších výsledků dosáhnete, pokud budete vlasy žehlit postupně. Jen tak natočíte všechny prameny, a účes bude rovnoměrný.
- Palci nadzvedněte všechny vlasy nad ušima, a sepněte je skřipcem. Ponechte volnou jen tenkou vrstvu na zátylku.
- Až budete mít spodní vrstvu natočenou, postupně ze sepnutých vlasů uvolňujte další vrstvy. Pokračujte, až natočíte všechny vlasy.
-
5Začněte s lokýnkami. Přípravu máte za sebou, je čas na akci. Vezměte pramen vlasů, který chcete natočit a projeďte jej prsty. Sevřete jej u kořene mezi čelisti žehličky a otočte, takže vlasy budou mít tvar písmene U. Držte žehličku v této pozici, a pomalu s ní sjeďte až ke konečkům.
- To, v jakém úhlu svíráte žehličku, ovlivní, jak budou výsledné lokny vypadat. Chcete-li vlasy natočit po celé délce, začněte u kořínků, tak blízko, jak vám žehlička dovolí, aniž byste se popálili.
- Pro natočení pouze konečků, začněte zhruba v jejich polovině.
- Čím pomaleji žehličkou po vlasech sjíždíte, tím pevnější lokny budou. Pokud to uděláte rychleji, dostanete volné, měkké vlny.
- Široké prameny vlasů budou mít za výsledek velké, rozvolněné vlny, tenčí pramínky pak pevnější, drobné kučery.
-
6Rozvolněte lokny. Aby vlasy vypadaly jemněji a přirozeněji, projeďte je několikrát prsty. Můžete také dát hlavu dolů a účes načechrat.
- Natočené vlasy nečeště kartáčem, jinak se lokýnky příliš rozvolní a zplihnou.
- Lehce učesané lokny působí spíše jako měkké vlny, což je další styl, který můžete vyzkoušet.
-
7Zafixujte účes lakem na vlasy (nepovinné). Pokud se obáváte, že vám vlasy rychle zplihnou, použijte lak. Pro pevnější lokny můžete nalakovat každou jednotlivě, chcete-li působit ležérněji, nalakujte celý účes, až se lokny rozvolní.
- Nevybírejte si příliš silně tužící lak, aby vlasy nepůsobily jako přilba. Držte sprej asi 20 - 30 cm od hlavy, a vlasy nalakujte rovnoměrně. Nepřežeňte to.[1]
- Nikdy vlasy nelakujte, když jsou ještě namotané na žehličce. kombinace horka z žehličky s alkoholem, obsaženým v laku, vám vlasy spolehlivě spálí.
Metoda 3
Metoda 3 ze 5:Použití natáček
Metoda 3
-
1Vyberte si ty správné natáčky. Vyrábí se nepřeberné množství typů, tvarů a velikostí. Záleží jen na vašich vlasech a na tom, jakých loken chcete dosáhnout.
- Elektrické natáčky jsou velmi efektivní, a vlasy zvlní rychleji, ale také je víc poškozují. Plastové nebo pěnové natáčky jsou snadné na použití, vlasům neškodí, ale natočení vlasů trvá déle.[2]
- Pěnové natáčky se hodí pro přirozeně rovné vlasy a nezamotávají se do nich.
- Čím menší natáčky zvolíte, tím drobnějších a pevnějších kučer dosáhnete. Velké natáčky vlasům dodají na objemu, protože vyrobí měkké vlny.
-
2Zjistěte si, zda se vaše natáčky používají na suché, nebo na mokré vlasy. Elektrické natáčky by se vždy měly používat na suché vlasy, jinak je mohou poškodit, pěnové natáčky se dají zpravidla použít tak i tak. Vyrábí se i speciální natáčky do mokrých vlasů.
- Dáváte-li natáčky do suchých vlasů, pokuste se umýt si je den předtím. Vlny tak vydrží mnohem déle, než když je dáte do čerstvě umytých.[3]
- Máte-li velmi rovné vlasy, náchylné k plihnutí, vynechejte po mytí kondicionér. Natáčky pak budou ve vlasech lépe držet.[3]
- U natáček do mokrých vlasů vždy s jejich sundáním počkejte, než vlasy kompletně uschnou. Může to trvat dlouho. Dobrým nápadem je dát si natáčky do vlasů přes noc.
-
3Vetřete do vlasů vhodný přípravek. Záleží na tom, jaký druh natáček používáte, a zda máte mokré, či suché vlasy.
- Před použitím elektrických natáček se hodí sprej na ochranu vlasů před teplem, jako jsou tekuté krystaly, nebo suché oleje. Přípravek také pomůže udržet lokny déle v požadovaném tvaru.[2]
- k plastovým nebo pěknovým natáčkám se hodí tužidlo pro větší objem, který zabrání lokýnkám ve zplihnutí.[2]
- S natáčkami, použitými za mokra, vaše vlasy ocení vyhlazující krém nebo sérum - ochrání vlasy před krepatěním.[2]
-
4Rozdělte vlasy na 3 části, nebo chcete-li vrstvy, za pomoci gumiček nebo skřipců.Čím pečlivější budete, tím upravenější výsledný účes získáte. Palci oddělte část vlasů na vrcholku hlavy. To bude poslední vrstva, kterou budete natáčet. pak oddělte prostřední vrstvu, tedy všechny vlasy mezi poslední vrstvou a úrovní uší.
- První vrstva, na kterou použijete natáčky, by měla být nejspodnější, okolo zátylku a uší.
- Postupně se propracovávejte k dalším vrstvám. Až bude ta spodní hotová, uvolněte prostřední a pokračujte, dokud nebudou všechny vlasy na natáčkách.
-
5Na každou natáčku namotejte dostatečně silný pramen. Odolejte pokušení, natáčet příliš silné prameny - získáte tak jen nepatrnou vlnku u konečku. Většinou stačí na jednu natáčku 2.5 až 5 cm. Pramen by neměl být širší, než samotná natáčka, jinak se nezkroutí správně.[2]
- Pokud máte nestejně velké natáčky, použijte ty s malým průměrem na vrcholku hlavy. Přizpůsobte tomu i sílu jednotlivých vrstev.
- Máte-li hodně dlouhé vlasy, uvědomte si, že musíte používat tenčí prameny, aby se na natáčky celé vešly.
-
6Namotejte vlasy na natáčku. Začněte u konečků, pevně je prstem přitiskněte k tělu natáčky, a pramen namotejte až ke kořeni. Mělo by to jít hladce, a měl by na natáčce držet pevně. Správný tah je klíčem k dobré lokýnce, natáčku tedy ve vlasech dobře zajistěte.[3]
- Dávejte pozor, aby vlasy byly rozčesané a bez zacuchaných míst, jen tak dosáhnete rovnoměrných, hladkých loken.
- Používáte-li elektrické natáčky, pozor, ať si o jejich konce nepopálíte prsty. Snažte se najít místo, za které budete natáčku držet, aniž by to zároveň ovlivnilo pevnost jejího utažení.
-
7Natáčky zajistěte. Ty se zoubky, či suchým zipem, ve vlasech přirozeně drží samy, jiné budete muset připevnit sponkami nebo pinetkami. Typické sponky na natáčky mají tvar úzkého, dlouhého písmene U s jednou hladkou a jednou zvlněnou stranou. Hladká strana přijde směrem k hlavě, zvlněná přidržuje tělo natáčky.
- Sponky zpravidla nedrží příliš pevně, vyhněte se proto prudkým pohybům hlavou.
- Někdy sponky dostanete přímo k sadě natáček, jindy si je musíte koupit v drogerii. Použít můžete i skřipce, pokud nemáte sponky.
- Jestli se obáváte, že sponky vlasy poškodí, podložte je kouskem látky.[3]
-
8Nechte natáčky dělat jejich práci. Až je budete mít na hlavě, ve 2 - 5 cm vrstvách od zátylku, dejte jim čas. Kolik, to záleží na typu natáček i vlasů a na tom, zda byly předtím mokré nebo suché.
- Elektrické a horké natáčky sundejte, jakmile vychladnou - obvykle 10 - 15 minut. Stačí to k tomu, aby teplo proniklo všemi vrstvami vlasů, a ty mohly následně vychladnout a zkroutit se.[2]
- Pěnovým nebo plastovým natáčkám pomozte fénem, nastaveným na nízkou teplotu, kterým budete vlasy 15 - 20 minut foukat. Čím déle necháte natáčky ve vlasech, tím pevnější kudrny získáte.[2]
- Natáčky, používané za mokra, musí zůstat na hlavě, dokud vlasy kompletně neuschnou. To může trvat několik hodin, nebo přes noc. Pokud si nejste jistí, před sundáním natáček vlasy krátce dosušte fénem.
-
9Sundejte natáčky. Až budete vědět, že máte suché vlasy, začněte natáčky vytahovat z vlasů, a to odspoda nahoru. Začněte na zátylku a okolo uší, a postupujte k těm na vrcholku hlavy.
- Až budou natáčky dole, můžete vlasy lehce pročesat, aby se lokny rozvolnily. Nepřežeňte to, stačí vlasy pročísnout jednou nebo dvakrát, jinak začnou kudrny plihnout.
- Můžete také vlasy místo toho jen prohrábnout prsty, abyste jim dodali objem.
-
10Zafixujte účes lakem na vlasy, aby vám vydržel celý den. Aby nevypadaly vlasy slepeně, držte jej 20 - 30 cm od hlavy.
- Pro uvolněnější look zvedněte jednu vrstvu vlasů, a přelakujte ji, až bude padat dolů.
- Přidání séra dodá vlasům lesk a zabrání krepatění.
Metoda 4
Metoda 4 ze 5:Mačkání vlasů
Metoda 4
-
1Umyjte si vlasy a použijte kondicionér. Mačkání lze použít jen na mokré vlasy, musíte si je tedy namočit. Umyjte je vlažnou vodou a použijte šampon pro větší objem, nebo pro podporu vlnění. Od poloviny vlasů ke konečkům pak naneste kondicionér.
- Po použití kondicionéru vlasy rozčešte hřebenem se širokými zuby, abyste vyčesali všechna zacuchaná místa. S kondicionérem to jde mnohem lépe, a vlasy si tak nepoškodíte.
- Dobře vlasy opláchněte, zbylý kondicionér znamená větší váhu, a těžší zkroucení do lokýnek.
-
2Vysušte vlasy ručníkem. Jen je v savém ručníku stiskněte, abyste z nich vymačkali přebytečnou vodu. Jsou-li příliš mokré, přípravek, podporující kroucení, který na ně nanesete, okamžitě steče a vlasy se nenatočí.
- Netřete vlasy ručníkem silně, může je to poškodit, a budou vypadat krepatě.
- Snažte se při vysoušení vyhnout fénu - vlasy příliš narovná, a natočení se tak ztíží.
-
3Vlasy rozčešte. Použijte hřeben se širokými zuby, a rozčešte všechna zacuchaná místa. Pokud to neuděláte, objeví se v natočených vlasech! Pokud jste si vlasy rozčesali už ve sprše, mělo by to být snadnější.
- Použijte přípravek, bránící zacuchávání, máte-li k němu sklony.
- Vždycky vlasy rozčesávejte od konečků, obzvlášť když jsou mokré. Méně se tak poškozují.
-
4Naneste přípravek podporující vlnění. Na trhu jich je celá řada - spreje, gely, krémy... Velmi oblíbené a účinné je pěnové tužidlo, s pomocí kterého dosáhnete rovnoměrných loken, které dlouho vydrží. Vyberte si to silně tužící, podporující větší objem. Dvojnásob to platí, pokud máte velmi rovné, těžké vlasy.
- Tužidlo protřepejte, a vytlačte na dlaň množství přibližně o velikosti golfového míčku. Skloňte hlavu, abyste měli vlasy před obličejem, a přípravek zapracujte do vlasů po celé délce. Pomozte si oběma rukama.
- Natužte vlasy přibližně od jejich poloviny, nenanášejte tužidlo na jejich kořínky. Jeho váha bude vlasy táhnout dolů a mohly by vypadat mastně.
-
5Vlasy mačkejte. Hlavu držte dole, malou část vlasů vezměte do ruky a přimáčkněte ji k hlavě, jako byste chtěli zmačkat list papíru.
- Opakujte to po částech na celé hlavě. Pokračujte ještě asi minutu či dvě, pak hlavu zvedněte, a mačkejte vlasy dál, dokud nebudete s výsledkem spokojeni.
- Stejný způsob bude fungovat i s jinými přípravky na zvlnění vlasů. Vždy si přečtěte jejich návod k použití a přizpůsobte jej délce vlasů. Pro krátké stačí méně, na dlouhé musíte použít více.
-
6Vysušte si vlasy. Máte dvě možnosti - buď je nechat uschnout přirozeně a mačkat je znovu každých 5 minut, nebo můžete použít difuzér, který se hodí pro kudrnaté vlasy. Vyfoukejte je jemně, aby kudrny nezplihly.
- Pokud se rozhodnete pro difuzér (nejlépe ten s dlouhými výběžky, ten je na lokny nejlepší), nastavte ho na nejnižší možnou teplotu a rychlost. Dál vlasy při sušení mačkejte, abyste dosáhli správného výsledku.
- Máte-li vlasy přirozeně vlnité nebo kudrnaté, můžete je nechat uschnout volně na vzduchu. Jsou.li rovné nebo mají tendenci plihnout, difuzér vám dodá žádaný "šmrnc"
Metoda 5
Metoda 5 ze 5:Zapletení copánků
Metoda 5
-
1Umyjte si vlasy a ošetřete je kondicionérem. Tento způsob je nejúčinnější na mokrých nebo vlhkých vlasech, které necháte uschnout. Použijte šampon pro větší objem, nebo pro podporu zvlnění, a vlasy pak dobře opláchněte.
- Rozčešte si vlasy, když jste ještě ve sprše. Pomůže vám kondicionér a hřeben se širokými zuby. Bude se vám lépe pracovat, a vlasy si méně poškodíte.
- Ručníkem si vlasy vysušte. Snažte se z nich dostat všechnu přebytečnou vlhkost. Pokud se od přírody trochu vlní, můžete pracovat s vlhkými, jsou-li rovné, zapleťte je mokré.
-
2Naneste na vlasy gel nebo tužidlo. Přípravek pro podporu zvlnění udrží lokny na místě i po rozpletení copánků. Také účesu dodá lesk, a ten pak bude vypadat upraveněji. Vmasírujte malé množství do vlasů od jejich poloviny ke konečkům. Vyhněte se kořínkům.
- Gely a pěnová tužidla pro větší objem, nebo přípravky pro podporu vlnitosti, budou také fungovat dobře. Vyberte si produkt, jehož konzistence a vůně vám nejlépe vyhovuje.
- Chcete-li volnější, méně strukturované vlny, tento krok přeskočte.
-
3Rozhodněte se, kolik copánků upletete - podle toho budou kudrny vypadat:
- Čím víc copánků, tím drobnější kučery. například ze dvou copů budete mít vlasy vlnitější, než z jednoho, a ze čtyř víc, než ze dvou.
- Víc copánků je samozřejmě víc práce. Pokud copánky plést neumíte, nebo máte málo času, upleťte jich jen takové množství, které vám dá žádané zvlnění.
-
4Rozdělte si vlasy na několik částí. Pokud jste se rozhodli pro víc copů, než jeden, oddělení jednotlivých částí vám pomůže, a kudrny budou pravidelnější. Nemusí být dokonalé, pokud nechcete!
- S pomocí hřebenu rozdělte vlasy na dvě poloviny, přesnou, rovnou pěšinkou od vrcholku hlavy po zátylek. Tyto části pak rozdělte na libovolné množství menších. Použijte hřeben, a dejte pozor, aby části byly pokud možno stejně velké.
-
5Zapleťte na každé části klasický nebo francouzský cop. Ten francouzský natočí i vlasy těsně u kořínků.
- Přečtěte si návod, jak uplést francouzský cop, pokud ho neumíte.
- Poproste někoho o pomoc. Je vždycky jednodušší zaplést někomu vlasy, než si zaplést svoje, zvažte tedy, požádat o to někoho jiného.
-
6Copy zajistěte. Konec každého copánku zavažte opletenou gumičkou. Snažte se ji nasadit co nejblíž konečkům, jinak budou konce vlasů rovné a kouzlo loken bude pryč.
- Neopletená guma může poškodit vlasy, dvojnásob to platí u vlasů mokrých. Nikdy ji nepoužívejte!
-
7Nechte si copy několik hodin, případně přes noc. Podle typu vlasů budou schnout 6 - 8 hodin, než je můžete rozplést. Nejjednodušší je, nechat copy zapletené přes noc. Vlasy párkrát projeďte prsty, aby se rozvolnily. Nečešte je, jinak budou krepaté.
- Dokončete dílo lakem na vlasy. Máte-li obavy, že vám lokny během dne zplihnou, zafixujte účes lakem.
Tipy
- Zkuste vlasy před zapletením do copů zkroutit - získáte tak spirálové lokny, místo vlnek cik-cak.
- Nepoužívejte obyčejný hřeben. Lokny poškozuje, a zamotává. Vyberte si hřeben se širokými zuby, který lokny nepoškodí.
- Chcete-li vlnité vlasy upravit do culíku, učešte nejdříve culík, a ten pak navlňte. Svázat kudrnaté vlasy do upraveného culíku není snadné.
- Lokny natočené kulmou a zafixované lakem vydrží velmi dlouho.
Varování
- Nepřehánějte to s lakem na vlasy. Vysušuje je, a jdou pak obtížně rozčesat.