wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 24 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 2 335 krát
Aquaplaning nastane ve chvíli, kdy vaše pneumatiky čelí náporu většího množství vody, než jaké zvládnou odvádět. Poté dojde ke ztrátě kontaktu pneumatiky s vozovkou, a následně ke smyku po vodní hladině. Tlak vody před pneumatikou pod ni totiž vhání vodní vrstvu, která snižuje přilnavost a způsobí ztrátu kontroly řidiče nad autem. Když se naučíte, jak aquaplaningu předcházet a jak jej dostat pod kontrolu, zvýšíte tím bezpečnost vaší příští jízdy po mokré a kluzké vozovce. Ačkoliv může být aquaplaning děsivým zážitkem, nejdůležitější je zůstat během něj v klidu.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:Jak řídit, abyste aquaplaningu předešli
-
1Během prvních minut deště buďte opatrní. Prvních zhruba deset minut po začátku deště je nejnebezpečnější dobou. Je to proto, že když začne pršet, déšť rozmočí olej a další látky, které jsou na silnici zaschlé. Směs oleje a vody vytvoří film, díky kterému je silnice extrémně kluzká.
- Během těchto prvních pár minut zpomalte a dávejte si pozor na ostatní řidiče, kteří mohou smyk dostat.
- Silný liják po nějaké době nakonec spláchne silnici dočista, takže pak mohou být jízdní podmínky bezpečnější.
-
2Na mokru zpomalte. Čím rychleji jedete, tím těžší je pro vaše auto udržet si na mokru přilnavost. Pokud vaše kola přejedou přes louži stojící vody, namísto zachování kontaktu s vozovkou po ní spíše sklouznou. To je důvod, proč je důležité na mokré vozovce zpomalit, i když viditelnost je dobrá.
- Když jsou silnice mokré, je v pořádku jet nižší než maximální povolenou rychlostí. Neměli byste být pomalejší než okolní provoz, ale také není nutné jet během průtrže mračen po dálnici 110 km/h.
- Zvláště důležité je jet pomalu ve chvíli, kdy si všimnete vody stojící na silnici.
-
3Vyhněte se projíždění kaluží a stojaté vody. Právě na těchto místech dostanete aquaplaning nejpravděpodobněji, jelikož si zde pneumatiky jen těžko udrží trakci. Ne vždy jsou tato místa dobře vidět, proto, když spadne dost srážek na vytvoření kaluží, buďte extra opatrní (a trochu zpomalte).
- Kaluže se nejčastěji tvoří poblíž krajnice, takže se snažte zůstávat ve středu pruhu. [1]
- Snažte se jet v kolejích, které vytvořilo auto před vámi. Snížíte tím riziko, že se vám před pneumatikami nahromadí voda, díky které ztratíte nad vozem kontrolu.
- Přesvědčte se, že vám dobře fungují stěrače čelního skla. Špatná viditelnost při lijácích zapříčiňuje mnoho nehod z části i proto, že jsou přes mokré čelní sklo špatně vidět louže na silnici.
-
4Vypněte tempomat. Pokud jedete po dálnici s tempomatem, vypněte jej, jakmile začne pršet. Budete pak lépe vnímat podmínky okolo sebe. Může se stát, že budete potřebovat rychle zpomalit, a to se snáze dělá ve chvíli, kdy máte nohu připravenou na brzdovém pedálu a pozorně sledujte jak podmínky na silnici, tak i svou rychlost.
-
5Uvažte, jestli nezařadit nižší rychlost. Snáze tak udržíte trakci a nepojedete příliš rychle. [2] Není to nutné na dálnici, ale na silnicích s nižší povolenou rychlostí vám nižší rychlostní stupeň může pomoci bez vzniku aquaplaningu vybrat zrádné zatáčky, nebo sjíždět dlouhé kopce.
-
6Jeďte pomalu a opatrně, abyste se vyhnuli smyku, a vyvíjejte stálý mírný tlak na brzdu i plyn. Pokud musíte brzdit, pedálem jen jemně pumpujte; pokud je vaše auto vybaveno ABS, můžete brzdit normálně. Dávejte si pozor, aby se vám nezablokovala kola. To by uvedlo vaše auto do smyku.
- Vyhněte se prudkému zrychlování a brzdění, ani prudce nezatáčejte, mohli byste tím auto rozhodit.
- Zvláště opatrní buďte v serpentinách. Dbejte na to, abyste zatáčeli pomalu a plynule.
Část 2
Část 2 ze 3:Opětovné získání kontroly při aquaplaningu
-
1Porozumějte tomu, co se děje během smyku. Při aquaplaningu se pod pneumatikami nahromadí tolik vody, že ztratí kontakt s vozovkou. Chování vašeho auta bude záviset na tom, jak jste před tím jeli, a které pneumatiky aquaplaning postihl.
- Pokud jelo auto rovně, bude nejspíše působit vratce a začne se stáčet jedním směrem.
- Když aquaplaning postihne hnací nápravu, kola se začnou protáčet, může vzrůst rychlost na tachometru, a také se zvýší otáčky motoru.
- Při aquaplaningu předních kol se začne auto ve smyku sunout směrem ke vnější straně zatáčky.
- Při aquaplaningu zadních kol začne zadek auta smykem ujíždět do strany.
- Při aquaplaningu všech kol bude auto klouzat rovně vpřed jako obří sáňky.
-
2Zachovejte klid a počkejte, až smyk skončí. Když pocítíte začínající smyk, může to ve vás vyvolat paniku. Auto se vám vymyká kontrole a vy máte nutkání udělat něco zbrklého. Snažte se však nepanikařit a neztrácet koncentraci. Musíte jen počkat, až smyk ustane, a zůstat ve střehu, abyste znovu získali nad autem kontrolu. Bez ohledu na to, jak se bude vaše auto při aquaplaningu chovat, můžete vždy využít k opětovnému získání kontroly ty stejné kroky.
- Mějte na paměti, že většina smyků při aquaplaningu trvá jen zlomek sekundy, než vaše auto opět získá trakci. Nejlepším způsobem, jak takovou situaci zvládnou, je tedy vyčkat.
- Nedupejte na brzdy, ani neškubejte volantem, jelikož tím ještě zhoršíte ztrátu kontroly nad vozem.
-
3Odlehčete nohu na plynovém pedálu. Přidáním ve smyku můžete ztratit nad autem kontrolu a celou situaci ještě zhoršit. Nesnažte se ze smyku dostat zrychlováním. Namísto toho pomalu uvolněte plyn a před další akcelerací okamžik počkejte, než znovu začnete auto kontrolovat.
- Pokud jste při přechodu do smyku brzdili, uvolněte brzdy, dokud smyk neskončí.
- Pokud jedete autem s manuální převodovkou, vyšlápněte i spojku. [3]
-
4Zatočte tam, kam chcete jet. Pevně držte volant a opatrně nasměrujte auto do správného směru. Tato technika se nazývá „zatáčení do smyku“ a jde o nejlepší způsob, jak dostat auto ze smyku zpátky do normálu. Jakmile začnete znovu získávat trakci, budete možná muset několikrát upravit směr auta jemným zatočením do kontra.
- Nezatáčejte moc zostra, jinak auto přetočíte. Trháním volantem tam a zpět může způsobit neovladatelné roztočení auta. Držte ruce pevně na volantu a dělejte s ním drobné pohyby pro úpravu směru jízdy.
-
5Brzděte opatrně. Při aquaplaningu nikdy nedupejte na brzdy, jinak se auto začne chovat nepředvídatelně. Pokud můžete s brzděním počkat, než smyk skončí, udělejte to. Pokud však potřebujete brzdit během smyku, brzdy jen jemně prošlapávejte, dokud znovu nezískáte kontakt s vozovkou.
- Pokud máte v autě ABS, brzděte normálně, jelikož automatický systém vašeho auta prošlapává brzdy za vás.
Část 3
Část 3 ze 3:Udržování pneumatik na autě v bezvadné kondici
-
1Ujistěte se, že mají vaše pneumatiky dobrý vzorek. Pneumatiky s ojetým nebo nedostatečným vzorkem nejsou schopny udržet správnou přilnavost, zvláště pak na kluzké silnici. [4] Se sjetými pneumatikami jste mnohem náchylnější k aquaplaningu (stejně jako k dalším souvisejícím problémům, jako jsou smyky na ledě či defekty). Bez ohledu na to, kde žijete, se jistě aspoň jednou za čas setkáte s mokrou silnicí. Připravte se proto na tyto situace a udržujte své pneumatiky v dobrém stavu.
- Opotřebené pneumatiky jsou k aquaplaningu mnohem náchylnější kvůli malé hloubce dezénu. Pneumatiky se zpola sjetým dezénem podlehnou aquaplaningu v rychlostech o 5 – 6 km/h nižších, než pneumatiky nové. [5]
- Hloubka dezénu nové pneumatiky je asi 8 mm a časem se zmenšuje. Když klesne na 1,6 mm, pneumatiky jsou považovány za nebezpečné pro jízdu.
- Zda mají vaše pneumatiky dostatečný vzorek, můžete určit pomocí ukazatelů opotřebení. Americké regule FMVSS ukládají výrobcům pneumatik povinnost opatřit pneumatiky ukazateli opotřebení, které indikují, kolik na pneumatice zbývá vzorku. Když je vzorek pneumatiky v zákrytu s těmito ukazateli, je čas pořídit pneumatiky nové.
- Zkuste zjistit, zda máte dostatečný vzorek, pomocí triku s pětikorunou. [6] Pokud nemůžete najít ukazatele opotřebení, strčte do dezénu pneumatiky pětikorunu tak, aby pětka mířila dolů. Pokud vidíte horní linku čísla 5, je čas na nové pneumatiky. Pokud je vršek pětky zakrytý dezénem, můžete s kupováním pneumatik počkat.
-
2Prostřídejte pneumatiky, je-li to nutné. Střídání pneumatik je důležité pro zachování jejich vzorku. Typ vašeho auta i váš jízdní styl může způsobit, že se některé pneumatiky sjíždějí rychleji než ostatní. Pravidelné přezouvání pneumatik na jiná kola brání jejich přílišnému jednostrannému opotřebení. Zavezte své auto k mechanikovi či do pneuservisu, a nechte si tam zkontrolovat, zda není třeba pneumatiky prostřídat.
- Pneumatiky je obvyklé prostřídat každých zhruba 5.000 km. Pokud si nejste jisti, zda jste to někdy dělali, neuškodí pneumatiky prostřídat jen pro jistotu.
- Vozy s pohonem předních kol potřebují pneumatiky střídat častěji, jelikož se u nich přední pneumatiky sjíždějí jinak než zadní. [7]
-
3Zkontrolujte si, že máte pneumatiky správně nahuštěné. Podhuštěné pneumatiky zvyšují pravděpodobnost aquaplaningu, protože obtížněji zabezpečují správnou přilnavost k silnici. Mohou se také propadat směrem dovnitř, přičemž se jejich střed zvedá, a tím pádem i snadněji zachycuje vrstvu vody. [5] Změny teplot mohou zapříčinit zvyšování a snižování tlaku v pneumatikách, musíte je proto pravidelně kontrolovat. Každých pár měsíců se pomocí kontroly tlaku ujistěte, že jsou pneumatiky správně nahuštěné.
- Každé auto je mírně odlišné, zjistěte si proto přesné hodnoty tlaku pneumatik v návodu k vozu.
- Pokud je to nutné, dohustěte pneumatiky podle pokynů jejich výrobce.
Tipy
- V první řadě je mnohem lepší přecházet vzniku aquaplaningu pomocí správné péče o pneumatiky a pomalejší jízdy na mokru. Základní obecné pravidlo říká, že byste za extrémně deštivých dnů měli zpomalit alespoň o třetinu.
- Aquaplaning často nastává také u letadel. Zvládnutí takové situace je daleko za hranicí toho, co jsme si nastínili v tomto článku. Ten předpokládá, že řídíte pozemní motorové vozidlo.
- Drážky v pneumatikách jsou určeny k odvodu vody z dezénu, někdy je však vrstva vody tak vysoká, že ji pneumatika nedokáže rozhrnout. [5] Uvolněním plynového pedálu zpomalíte auto dostatečně na to, aby se obnovil kontakt mezi pneumatikou a povrchem.
Varování
- Za silného deště nepoužívejte tempomat. Vaše auto vyhodnotí zesílenou vrstvu vody jako zpomalení a vyžádá si větší přísun výkonu, což může vyústit v problémy.
- Při aquaplaningu zbrkle nebrzděte, ačkoliv to bude nejspíše to první, co vás napadne. Ostré brzdění může zablokovat kola, čímž riskujete smyk a další ztrátu kontroly nad vozem.
- Elektronický stabilizační systém, neboli ESC, a antiblokovací brzdový systém ABS nenahradí obezřetnost při řízení, ani správnou péči o pneumatiky. Systémy ESC využívají pokročilé techniky pro brzdění kol, stále však závisí na tom, že mezi silnicí a kolem musí být kontakt. V nejlepším případě pomohou auto ustálit, když zpomalíte dostatečně pro opětovné získání trakce, nemohou však aquaplaningu předcházet. [5]
Reference
- ↑ http://www.carsdirect.com/car-safety/how-to-prevent-your-car-from-hydroplaning
- ↑ http://www.safemotorist.com/articles/Hydroplaning_Basics.aspx
- ↑ http://www.driversedguru.com/driving-articles/car-auto-emergencies/car-skidding-101/
- ↑ http://www.carsdirect.com/car-safety/how-to-prevent-your-car-from-hydroplaning
- ↑ 5,05,15,25,3http://en.wikipedia.org/wiki/Hydroplaning_(tires)
- ↑ http://www.cnbc.com/id/100587827
- ↑ http://www.goodyear.com/en-US/services/tire-rotation