X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 24 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 4 790 krát
Chcete mít na zahradě malý kousek tropického ráje? Palmy jsou velmi oblíbené v subtropických a tropických oblastech. Odolají silnému větru, horku a poskytují stín. Palmy navíc nevyžadují zvláštní péči, jakmile zakoření. [1] Pokud si tedy chcete zahradu ozdobit palmou, přečtěte si náš článek a naučte se, jak na to.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 4:Výběr druhu, velikosti a lokality
Metoda 1
-
1Vyberte si druh palmy, který chcete pěstovat. Palmy existují v nejrůznějších tvarech a velikostech, od malé Windmill a Sago, po gigantické palmy Royal nebo Queen, které dosahují velikosti až patnáct metrů. Množství slunečního světla, které palma vyžaduje, a její odolnost vůči mrazu závisí právě na tom kterém druhu. Prohlédněte si seznam nejběžnějších druhů palem, které se často pěstují, abyste si udělali představu o nárocích na světlo a teplotu:
- Teplomilné palmy:
- Kubánská nebo Florida Royal. Snáší teplotu do -5°C, potřebuje plné sluneční světlo až mírný stín.
- Sago. Snáší teplotu do -6°C a potřebuje plné sluneční světlo.
- Canary Island Sate. Snáší teplotu do -7°C.
- Queen. Snáší teplotu do -7°C; plné sluneční světlo.
- Chladnomilné palmy:
- Mexican Fan. Snáší teplotu do -9° C.
- Cabbage. Snáší teplotu do -11° C; plné sluneční světlo.
- Pindo. Snáší teplotu do -12° C.
- Chinese Windmill. Snáší teplotu do -13° C; plné sluneční světlo.
- Teplomilné palmy:
-
2Velikost palmy si vyberte podle svého rozpočtu, estetických požadavků a prostoru, který máte k dispozici. Jak velkou palmu si pořídíte, závisí právě na těchto třech věcech:
- Rozpočet: malé palmy stojí méně, velké palmy stojí více. Malou palmu pořídíte za několik set korun, velké mohou jít do mnoha tisíc.
- Estetika: Chcete sledovat, jak vaše palma roste, nebo byste ji raději měli už rovnou velkou? Dospělé, vzrostlé palmy jsou o hodně dražší.
- Prostor: Začínat s dospělou palmou se vám prodraží, protože někdy je nutné ji přivézt autem a zasadit jeřábem.[2] Pokud palmu plánujete zasadit na místě, kde bude v budoucnosti se vzrostlým stromem problém, zvažte pořízení menší varianty.
-
3Vyberte si místo, kde palmu zasadíte. Velké stromy jsou těžké a při sázení tak budete možná potřebovat speciální vybavení, abyste ho mohli zasadit. Budete proto nejspíše chtít, aby místo bylo dobře dostupné. Sázení na mírném svahu v předzahrádce bude o hodně snazší, než sázení na svahu za domem.
-
4Nekopejte jámu v místech, kde se nachází inženýrské sítě. Ověřte si jejich polohu na mapě nebo plánu, případně se zeptejte na místních úřadech. Zjistěte si rovněž, zda výsadbu stromů ve vašem městě neupravuje nějaká zvláštní vyhláška. Pokud byste prokopli vodovodní, plynové, elektrické nebo telefonní vedení, můžete si způsobit zbytečné nepříjemnosti.
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:Kopání a příprava jámy
Metoda 2
-
1Přisuňte palmu poblíž místa, kde ji chcete zasadit. Lépe tak odhadnete potřebnou velikost vykopané jámy, aby se do ní vešel kořenový bal stromu. Některé palmy můžete zasadit i do o hodně hlubší jámy, než jsou kořeny.
- Například palmu druhu mexican Fan (Washingtonia robusta) můžete zakopat až 1,2 - 1,5 metru hlouběji, než se nachází původní kořenový bal. Je to výhodou, pokud chcete, aby měla rostlina určitou výšku, která se vám líbí. Také to odbourává nutnost podepření stromu.
- Nikdy nezakopávejte část koruny nebo kmen jiných druhů palem - vždy se předtím poraďte se zkušeným zahradníkem, pokud si nejste jistí, jak hluboko konkrétní druh zasadit.
-
2Jámu vykopejte tak, aby byla alespoň o 15 cm širší a stejně tak hlubší, než je kořenový bal stromu. Pak na dno jámy nasypejte asi 15 cm silnou vrstvu písku. Metrem nebo pásmem si odměřte hloubku jámy a výšku kořenového balu.
- Rychle vyzkoušejte, zda má místo dobrý odtok vody, obzvlášť, pokud jste kopali na místě s jílovitou půdou, případně s velkým množstvím kamení. V půdě s normální vlhkostí vykopejte jámu, hlubokou asi 40 cm a naplňte ji vodou (nepokoušejte se o to v extrémně vlhkých/podmáčených půdách). Pokud voda do hodiny vyschne, má vaše půda skvělé odtokové vlastnosti. Vyschnutí do 12 hodin od nalití vody je rovněž uspokojivé. Pokud hlína nevyschne ani za 24 hodin, máte problémy s jejím vsakováním a bez nezbytných úprav pravděpodobně zasazení palmy nebude možné.
- Pohlídejte si, aby byla jáma dostatečně hluboká na to, aby se do ní vešel kořenový bal, ale ne tolik, aby zakryla i část kmene, protože ten by pak mohl snadno začít hnít. Pokud pata stromu kouká, nic se neděje, pozor ale na to, aby nebyl vidět samotný kořenový bal, to palmám nesvědčí. Palmy s obnaženými kořeny takzvaně "stojí na špičkách" a jsou méně stabilní. Na druhé straně ty, které jsou zasazeny příliš hluboko čelí zvýšenému riziku hniloby a napadení chorobami.
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:Sázení palmy
Metoda 3
-
1Odstraňte ochranný obal z kořenů (většinou plátěný nebo plastikový) a odhalte je. Neoklepávejte z nich hlínu víc, než je nezbytně nutné, protože tím zbytečně vysychají a jemné, vlasovité kořínky odumírají. nesnažte se kořeny ani nijak rozvolnit, i když se to může zdát jako dobrý nápad, aby mohly kořeny lépe dýchat. Většinou tím způsobíte spíš víc škody než užitku.
-
2Postavte strom do správné pozice a ujistěte se, že vrchol kořenového balu je o trošku níže, než povrch země. Měl by zůstat asi 2,5 - 5 cm pod povrchem, až jámu zasypete.
-
3Narovnejte palmu. Často mívají prohnuté kmeny, takže palma nebude rovná jako prkno (vertikální), až sázení dokončíte.
- Prohlédněte si také, která strana je přední, tedy která dostává nejvíce slunečního záření. Obvykle lidé chtějí, aby strana vystavená slunci mířila k místu, ze kterého si ji budete užívat. Pokud máte palmu v předzahrádce, budete pravděpodobně chtít, aby byla nejhezčí stranou do ulice, palma v zahradě bude spíš směřovat k domu.
-
4Vyplňte jámu hlínou a zakryjte kořenový bal. Zasypejte díru substrátem s obsahem písku. ten zajistí dobrý odtok vody a navíc palmě poskytne oporu, takže nebude potřebovat podepřít.
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:Dokončovací práce
Metoda 4
-
1Je-li to nutné, palmu podepřete. Palmy postrádají silné a hluboké kořeny, které je drží v zemi, takže je zpočátku někdy nutné je podepřít, aby stály rovně, než se kořeny uchytí. Platí to zejména, pokud nepoužíváte písčitý substrát. Ten normálně poskytne dostatečnou oporu, aby palmu nebylo zapotřebí podpírat.
- Obalte kmen do výšky 1/4 kmene asi 40 cm širokým pruhem pytloviny nebo hrubého plátna, aby se podpěry nezarývaly do kůry, až se bude strom kývat ve větru.
- Umístěte podpěry ze tří stran po obvodu kmene a zpevněte je laťkami po obvodu (podpěry o síle 5 x 10 cm by měly stačit). Můžete také použít drát, kterým podpěry k omotanému kmeni připevníte.
-
2Důkladně strom zalijte. Můžete vytvořit malý "rybníček" okolo kořenového balu, aby voda zbytečně neodtékala od palmy pryč. Obzvlášť, pokud strom nestojí na rovině, ale na svahu. Úpatí stromu pokryjte mulčem, ten také pomůže udržet vlhkost. Použijte asi 7,5 cm organického mulče.
-
3Prvních šest až odm týdnů se držte dál od hnojiv. Myslete na to, že už samotné přesazení je pro palmu šok. Hnojivo by, bohužel, bylo dalším šokem. Abyste tomu předešli a zvýšili šance na to, že se strom dobře uchytí a bude prospívat, nehnojte jej po dobu alespoň šesti až osmi týdnů od zasazení.
- Pokud se rozhodnete hnojit, vyberte si vždycky takové, které se uvolňuje pomalu a nedávejte ho přímo ke kmeni.[3] Hnojte palmu asi 30-60 cm od kmene, abyste ho nepoškodili.
-
4Než se strom v půdě usadí, zalévejte ho tak často, jak je zapotřebí. Obzvlášť písčité a štěrkovité půdy potřebují silou zálivku. Doba, než se strom stabilizuje, může být různě dlouhá a závisí na jeho velikosti, druhu, i na tom, zda původně rostl v květináči, nebo měl kořeny obalené ochrannou vrstvou. Všeobecně by měly být kořeny dobře zalité, ale ne utopené. Prvních několik týdnů zalévejte palmu každý den. Později můžete začít zalévat méně často.
Tipy
- Pro manipulaci se stromy, těžšími než 400 kg, může být potřeba těžká technika.
- Použijte široké nylonové pásy, kterými strom zvednete do vertikální polohy, vyhnete se tak poškození jeho kůry.
- Někteří lidé zasouvají do půdy kusy dvoupalcových trubek z PVC těsně vedle kořenového balu, aby mohli poskytnout zálivku přímo kořenovému systému.
- Mnoho lidí neví, že mohu palmy pěstovat i v jejich klimatické zóně. Pokud žijete v subtropickém klimatu, můžete palmy pěstovat bez potíží, nechráněné. V chladnějších podnebných pásech bude potřeba na zimu palmu chránit před mrazem.
Varování
- Buďte opatrní, ať nepoškodíte kůru stromu, protože poranění jsou vstupní branou pro choroby a hmyz.
- Při kopání jámy dávejte pozor, obzvlášť, pokud pracujete s elektrickými přístroji. Nikdy nevíte, na co pod zemí můžete narazit.
- Při zvedání stromu postupujte opatrně. palmy mají těžiště poměrně vysoko, v nepoměru k relativně malému kořenovému balu.
- Palmy jsou leckdy nevyzpytatelné. nevzdávejte to, pokud se vám první pokusy nezdaří.
- Než zasadíte palmu, ujistěte se, že ji na tom místě opravdu chcete, respektive se rozmyslete, zda palmu vůbec chcete. Jakmile palma jednou zakoření, je téměř nemožné se jí zbavit, protože i když pod zemí zůstane jen malý kousek, vyraší z něj nový výhon, i když tělo původního stromu je už dávno pryč.
Věci, které budete potřebovat
- Materiál pro podepření stromu
- Nástroje na kopání jámy (ať už lopata, nebo elektrické zařízení)
- Přípravky na úpravu půdu jako vermikulit, přírodní kompost, hnojiva a podobně