Laktace je produkce mateřského mléka, která přirozeně probíhá v těhotenství a během kojení. Pokud žena plánuje adoptovat dítě, nebo se starat o cizí dítě jako náhradní matka, může u sebe laktaci vyvolat. Laktaci řídí hormony z šišinky (ne vaječníkové hormony) a proto je možné laktaci vyvolat u každé ženy bez ohledu na její gynekologickou anamnézu. Není nutné ani chodit k lékaři a brát speciální léky. V tomto článku se dozvíte, jak vyvolat laktaci.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Vyvolání laktace

  1. 1
    Zjistěte si co nejvíce informací. Přestože to zní překvapivě, je možné vyvolat laktaci i u ženy, která nebyla těhotná. Většinou takto postupují matky, které chtějí kojit adoptované dítě.
    • Produkce mateřského mléka je v těhotenství řízena třemi hormony – estrogenem, progesteronem a prolaktinem.
    • Pokud je možné produkci těchto hormonů napodobit pomocí fyzické stimulace a/nebo hormonálních suplementů, je možné vyvolat laktaci i v případě, že žena nebyla těhotná. [1]
    • Prolaktin (hlavní hormon řídící produkci mateřského mléka) se vylučuje v šišince, ne ve vaječnících, takže je možné vyvolat laktaci dokonce i u žen, kterým byla odstraněna děloha. Většinou je ovšem vyvolání laktace úspěšnější u žen, které již někdy byly těhotné.
    • Vyvolání laktace může trvat několik měsíců, takže je dobré s tím začít jakmile zjistíte, kdy adoptujete své dítě. Adoptivní matky mají největší šanci k úspěšnému kojení, pokud adoptují dítě mladší 3 měsíců. [2]
  2. 2
    Výhody a nevýhody. Vyvolání laktace byste neměla brát na lehkou váhu a měla byste zvážit všechny výhody a nevýhody tohoto rozhodnutí.
    • Výhody: Hlavní výhodou laktace a kojení je samozřejmě to, že budete dítě moci kojit vlastním mateřským mlékem. Mateřské mléko obsahuje důležité protilátky, proteiny, tuky a vitamíny, které vašemu dítěti pomohou růst, přibírat a bojovat proti infekcím a nemocem. Kromě toho je kojení skvělým způsobem, jak se se svým dítětem sblížit. Platí to zejména pro adoptované děti, u kterých proces sbližování s matkou může nějakou dobu trvat. Jde o nejpřirozenější způsob krmení dítěte a když budete kojit, nebudete muset kupovat umělé mléko, které může obsahovat chemikálie. [3]
    • Nevýhody: Hlavní nevýhodou vyvolané laktace je časová a energetická náročnost. Stimulace produkce mateřského mléka vyžaduje čas a úsilí, protože je nutné používat odsávačku 6-12x denně a to i v noci. Tento proces může být bolestivý a nepříjemný a pokud budete brát i hormonální léky, je možné, že budete trpět změnami nálady a naruší se vám menstruační cyklus. [4]
  3. 3
    Připravte se na změny na svém těle. Než začnete vyvolávat laktaci, musíte si uvědomit, co se s vaším tělem stane a zvážit i všechny možné vedlejší účinky.
    • Vedlejší účinky vyvolané laktace budou vážnější, pokud berete hormony, protože léky vaše tělo přesvědčí, že jste těhotná. Pravděpodobně budete mít zvětšená prsa, oteklé a bolestivé bradavky a nepravidelnou menstruaci.
    • Je také možné, že budete mít větší hlad a budete se cítit unavená, protože se vaše tělo bude připravovat na těhotenství. Měla byste každý den sníst o 200 kalorií více, ale snažte se jíst zdravě, abyste nepřibrala.
    • Některé ženy trpí také změnami nálad a záchvaty depresí a vzteku. V těchto případech je dobré mít partnera, který vám poskytne podporu, nebo nějakého kamaráda, který vám připomene, proč to děláte. Hormony budou mít pravděpodobně vliv i na vaše libido.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Stimulace produkce mléka

  1. 1
    Začněte brát hormony. Existuje několik různých hormonů, které se používají ke stimulaci těhotenství a produkce mateřského mléka.
    • Nejčastěji se používá domperidon, který potlačuje produkci dopaminu v těle a tím zvyšuje hladinu prolaktinu, který má na starosti produkci mateřského mléka.
    • Někdy se společně s domperidonem užívají i jiné hormony, například estrogen a progesteron. Když budete mít v těle vysokou hladinu těchto hormonů, napodobíte tím těhotenství. Pokud je vám méně než 35 let, můžete tyto hormony brát ve formě kombinované antikoncepční pilulky.
    • Pokud máte dostatek času před příchodem vašeho adoptovaného dítěte, je dobré začít toto „falešné těhotenství“ 6-9 měsíců dopředu (existují ovšem i rychlejší programy pro lidi, kteří tolik času nemají). Začněte brát tři výše zmíněné hormony a řiďte se radami lékaře.
    • Berte tyto hormony po dobu několika měsíců až do šesti týdnů před příchodem dítěte. Potom přestaňte brát progesteron a estrogen, aby si vaše tělo myslelo, že jste porodila.
    • Domperidon berte dál a začněte s fyzickou stimulací prsou pomocí elektrické odsávačky, nebo jiné manuální metody. Mléko by se mělo začít tvořit během několika dnů až dvou týdnů. Jakmile se vám začne tvořit mléko, měla byste dále brát domperidon, abyste měla dost mléka až do doby, kdy budete dítě chtít přestat kojit. [5]
    • Braní hormonů bez dohledu lékaře může způsobit vážné vedlejší účinky. Doporučujeme proto objednat se k laktačnímu konzultantovi, nebo vše probrat s gynekologem. [6]
  2. 2
    Kupte si elektrickou odsávačku. Pokud vyvoláváte laktaci pomocí hormonů, budete potřebovat elektrickou odsávačku. Někdy je možné laktaci vyvolat pouze pomocí odsávačky, ale to většinou trvá o něco déle.
    • Fyzická stimulace bradavek uvolňuje prolaktin, který stimuluje produkci mateřského mléka. Také uvolňuje oxytocin, který je nutný k „vypuštění“ mléka.
    • Nejlepší jsou kvalitní elektrické pumpy, které seženete v nemocnicích a které odsávají mléko z obou prsou najednou. Jsou sice drahé, ale rozhodně se vyplatí si je koupit. Můžete používat také ruční odsávačku, ale elektrické odsávačky jsou mnohem lepší.
    • Pokud chcete laktaci vyvolat pouze pomocí odsávačky, budete muset začít odsávat alespoň dva měsíce před příchodem dítěte. Budete muset odsávačku používat každé 2-3 hodiny vždy na 15-20 minut.
    • Budete muset odsávat také v noci, protože hladina prolaktinu je nejvyšší mezi 01.00 a 05.00, takže toho musíte využít.
    • Před odsáváním si jemně promasírujte prsa a bradavky, abyste je připravili na odsávání. Připojte si odsávačku k oběma prsům zároveň.
    • Zapněte odsávačku na nízký výkon a nejvyšší rychlost, čímž nejlépe napodobíte sání dítěte. Až si na odsávání zvyknete, budete moci postupně přidávat na výkonu.
    • Pokud ze začátku neuvidíte žádné mléko, nepanikařte. Může trvat i několik týdnů, než uvidíte první kapku. Zůstaňte klidná a držte se pravidelného odsávání. [7]
  3. 3
    Manuální stimulace. Místo odsávačky, můžete laktaci vyvolat pouze manuální stimulací bradavek a masážemi prsou.
    • Tímto způsobem vám to zabere mnohem více času a úsilí, ale je to nejpřirozenější metoda, která nevyžaduje braní hormonů ani odsávání mléka.
    • Co se týče techniky, budete muset masírovat obě prsa zároveň – jako kdybyste si sama vyšetřovala prsa. Budete muset stimulovat bradavky a dvorce prsty a důkladně je masírovat. Snažte se při vytahování bradavek tlačit na dvorce, abyste napodobila sání dítěte.
    • Budete si prsa muset masírovat alespoň osmkrát denně (a jednou v noci), vždy 20 minut v kuse. Pokud vám to nevadí, můžete požádat o pomoc partnera. Pokud chcete mít dostatek mléka, až přijde vaše dítě, budete muset s masáží začít alespoň dva měsíce dopředu.
    • Postupně se budete muset předklánět, aby obě prsa směřovala k zemi. Jemně s nimi zatřeste, aby se z nich mléko dostalo k bradavkám.
    • Možná si budete muset koupit nějaký lubrikant nebo olej na bradavky, abyste si je nepodráždila a nezranila. Bez ohledu na to, jak vás bradavky budou bolet, nesmíte s masáží přestat. Myslete na to, jak se těšíte na své dítě.
  4. 4
    Nechejte dítě, aby se přisálo. Pokud už máte dítě, ale ještě se vám nezačalo tvořit mléko, nic si z toho nedělejte. Nechejte dítě, aby se na bradavku přisálo, i když z ní zatím nepoteče žádné mléko.
    • Místo odsávání a masáží jednoduše nechejte dítě, aby se vám přisálo k prsu. Přirozené sání kojence je nejlepším způsobem, jak vyvolat laktaci. Krmení dítěte je totiž mnohem přirozenější, než odsávání, nebo manuální stimulace. [8]
    • Produkce mateřského mléka je do jisté míry psychologický proces. Když budete vědět, že vaše dítě potřebuje mléko, možná to bude stačit k tomu, aby ho vaše tělo začalo produkovat.
    • Jediným problémem je to, že když vám z prsu nepoteče žádné mléko, dítě bude pravděpodobně rozrušené. Můžete si koupit zařízení, které se připojí k bradavce a druhý konec se připojí k nádobce s umělým mlékem. Díky tomu dochází ke stimulaci bradavky a dítě se nakrmí.
    • I když se vám nepodaří dítě kojit dlouho, samotné kojení je důležitou a nenahraditelnou součástí sbližování s dítětem a umožní vám vytvořit si s adoptovaným dítětem pevnější vztah. Z tohoto pohledu je produkce mléka vždy prospěšná, ať jde o jakékoli množství.
    • Pokud ještě nedorazilo dítě, můžete požádat partnera, aby vám prsa sál on. Je to velký krok od vás obou, ale může to být skutečně účinné a dokonce to může zlepšit vaše vztahy. Některé páry to dělají při sexu, i když nemají děti. Pokud to ovšem děláte kvůli mléku, musíte partnera naučit, jak se správně přisát a musíte to dělat pravidelně. [9]
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak zvýšit objem mléka

  1. 1
    Berte bylinné tablety. Mnoho žen doporučuje bylinné tablety pro podporu laktace. Nejčastěji se používá pískavice a benedikt lékařský.
    • Doporučuje se brát tři kapsle pískavice (po 390 mg) a tři kapsle benediktu (po 610 mg) třikrát denně, vždy s jídlem. Měla byste tyto tablety začít brát jakmile začnete používat odsávačku.
    • Můžete si také koupit bylinný čaj „Mateřské mléko,“ který obsahuje fenykl, koriandr, pískavici, benedikt a anýz. Chutná trochu jako lékořice a můžete si ho osladit medem nebo cukrem. Měla byste ho pít třikrát denně, vždy před krmením.
    • Kromě toho, že budete mít více mateřského mléka, tento čaj také snižuje riziko plynatosti a příznaků koliky u dětí.[7]
  2. 2
    Pijte hodně vody. K produkci mateřského mléka je nutná voda, takže je důležité dodržovat pitný režim a pít dostatek vody.
    • Kojící matky by měly pít 6-8 sklenic vody denně. Můžete pít také bylinné čaje a jíst ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody.
    • Zda jste dehydrovaná poznáte podle barvy své moči. Pokud máte dostatek tekutin, budete mít světle žlutou moč, pokud jste dehydrovaná, vaše moč bude tmavě žlutá.
    • Je dobré omezit kávu a další nápoje s kofeinem, protože tato diuretika mohou způsobit dehydrataci.[5]
  3. 3
    Jezte ovesné vločky. Kojícím matkám se doporučuje jíst ovesné vločky.
    • Není sice jasné, proč ovesné vločky podporují produkci mateřského mléka, ale mnoho kojících matek tvrdí, že když snídají ovesné vločky, mají potom mnohem více mléka.
    • Některé teorie se zabývají faktem, že ovesné vločky obsahují velké množství železa a snižují hladinu cholesterolu – což je oboje velmi důležité pro zdravou produkci mateřského mléka.
    • Kromě těchto věcí ovesné vločky také zahřívají tělo a dodávají mu spoustu energie – což novopečené matky jistě ocení. [10]
  4. 4
    Nepodceňujte stav mysli. Pokud vaše dítě ještě nedorazilo a vám se nedaří stimulovat produkci mateřského mléka, měla byste se zaměřit i na psychologickou stránku laktace.
    • Při odsávání a stimulaci se soustřeďte na to, proč to děláte – abyste mohla nakrmit své dítě. Když v sobě probudíte mateřské pudy, vaše tělo zareaguje a bude produkovat více mateřského mléka.
    • Pokud si nemůžete představit potřebu mateřského mléka, můžete si vzít na pomoc rekvizity. Vezměte si fotku dítěte, které hodláte adoptovat, pusťte si na internetu videa kojících matek, nebo si najděte zvuky krmícího se dítěte. Možná vám pomůže i článek o dětském oblečení, nebo nějaká dětská hračka. [7]
    Reklama

Tipy

  • Na internetu nebo v knihovně si najděte informace o tom, jak probíhá správné sání.
  • Po stimulaci laktace se mateřské mléko začne objevovat po kapičkách, ale postupně bude vytékat větší a větší množství.
  • Vaše emocionální rozpoložení je velmi důležité. Zaměřte se na to, co děláte a představujte si sama sebe, jak kojíte. Když budete myslet na jiné věci, vaše tělo nebude produkovat dostatek hormonů důležitých pro produkci mateřského mléka.
  • Najděte si nějakou podpůrnou skupinu pro kojící matky.
Reklama

Varování

  • Neměla byste prsa stimulovat déle, než 20 minut v kuse. Laktační hormony se do těla uvolňují vždy jen na 20 minut, takže delší stimulace by způsobila pouze zbytečné podráždění.
  • Hormonální antikoncepce obsahuje estrogen, který omezuje produkci mateřského mléka.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 313 krát
Kategorie: Mateřství
Reklama