Cibule jsou v kuchyni nenahraditelné a správně uložené velmi dlouho vydrží. Koupit se dají během celého roku. Pokud si cibuli sami vypěstujete a uskladníte, můžete je škrtnout z nákupního seznamu. Tady je návod, jak vybrat cibuli a jak ji uskladnit, aby si zachovala chuť a všechny výživné látky až po dobu 10 měsíců.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Vybíráme cibuli

  1. 1
    Uskladněte zimní cibuli. Cibule, která se sklízí na jaře a v létě, není dostatečně tvrdá, aby vydržela dlouhé skladování. Měly byste ji sníst během několika týdnů po sklizni. K uskladnění se mnohem lépe hodí cibule, která se sklízí na podzim, protože tyto odrůdy dokážou vydržet přes celou zimu.
    • Pokud si pěstujete svou vlastní cibuli, naplánujte uskladnění té, kterou sázíte na jaře.
    • Cibule je zralá buď v létě, nebo brzy na podzim, když začne zelená nať vadnout a zasychat.
  2. 2
    Uskladněte silně čpící cibuli. Cibule s pronikavým zápachem, na rozdíl od měkké lahůdkové, obsahuje látky na bázi síry, které vám při krájení vhání slzy do očí a zároveň cibuli umožní vydržet v dobrém stavu celou zimu. Lahůdková, křehká cibule tento systém uchování nemá, takže by se měla zkonzumovat během několika týdnů po sklizni. Následující odrůdy cibule se hodí pro dlouhodobé uskladnění a pěstují se po celém světě:
    • Žlutá cibule, například ebenezer, yellow globe, downing yellow globe, a yellow globe danvers.
    • Bílá cibule, například odrůda Southport white globe. Ta se pro uskladnění hodí jen tehdy, když má úzkou stopku.
    • Červená cibule, například wethersfield a Southport red globe.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Příprava cibule před uskladněním

  1. 1
    Osušte slupku cibulí. Až cibuli sklidíte, rozložte ji na dobře větraném místě, aby slupka oschla a ztvrdla. Neodstraňujte nať. Nechte takto cibuli osychat přibližně dva týdny.
    • Sušte cibule na místě, kde na ni nebude působit sluneční světlo ani vlhkost. Slunce může negativně ovlivnit chuť cibule, která pak bude hořká. Rozložte ji například v garáži nebo v kůlničce. V místnosti by mělo být sucho, teplo a dobré proudění vzduchu.
    • Cibule je dobře usušená ve chvíli, kdy kompletně zhnědne všechna nať. Slupka by měla být zaschlá a pevně cibuli obepínat.
  2. 2
    Ostříhejte cibuli. Jakmile nať dokonale zaschne, ostrými nůžkami nebo nožem zastřihněte kořínky až téměř u spodního okraje cibule.
    • Vyhoďte všechnu cibuli, která má stále zelenou nať, je otlučená, nebo má popraskanou slupku.
    • Odstřihněte nať alespoň 2 cm nad bulvou cibule, nebo ji nechte celou a zapleťte ji do copu.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Příprava skladovacích prostor

  1. 1
    Vyberte si tmavé, chladné místo, kde cibuli uskladníte. Teplota by měla být neustále v rozmezí 4 – 10°C. Mnoho lidí cibuli uskladňuje ve sklepě nebo sklípku. Pokud bude místo příliš teplé, cibule začne pučet. Jestliže bude na místě příliš chladno, cibule může začít zahnívat.
  2. 2
    Udržujte místo, kde cibuli skladujete v naprostém suchu. Cibule lehce absorbuje vodu a vysoký obsah vlhkosti ve vzduchu přispívá ke vzniku hniloby a plísní. Vzdušná vlhkost by měla být v rozmezí 65 – 70 procent.
  3. 3
    Zajistěte, aby na místě mohl dobře proudit vzduch. Když bude okolo cibule proudit vzduch, zabráníte vzniku hniloby a plísně.
    • Pro dobrou ventilaci zavěste cibule v síťce, v košíku nebo třeba ve staré punčoše.
    • Pokud se rozhodnete použít starou punčochu k uskladnění cibule, zavažte mezi každou bulvou uzel. Pak používejte vždy cibule odspoda – jednoduše punčochu rozstřihněte těsně pod uzlem, aby cibule nad ním zůstala netknutá. Můžete mezi jednotlivými cibulemi použít také provázek nebo drátek, abyste zajistili, že se nebudou dotýkat.
  4. 4
    Vyzkoušejte uskladnění cibule v punčocháčích. Ano, slyšíte dobře – v punčocháčích. Zavažte spodní konec nohavice a pak do ní zasuňte cibuli. Udělejte těsně nad ní uzel. Vsuňte do nohavice další cibuli a postup opakujte, dokud nenaplníte nohavici až po okraj, nebo dokud vám nedojde cibule.
    • Když cibuli uskladníte tímto způsobem, bude moci správně volně dýchat. Jakákoli vlhkost, se kterou cibule přijde do styku, se rychle odpaří a cibule tak vydrží uskladněna mnohem déle.
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Využití uskladněné cibule

  1. 1
    Cibuli se silnou stopkou použijte nejdříve. Čím silnější stopka, tím je cibule starší a logicky nevydrží tak dlouho, jako mladší, menší cibule.
  2. 2
    Pravidelně uskladněnou cibuli kontrolujte. Jednou za čas si najděte pár minut a cibuli prohlédněte. Vyhoďte všechnu, která začíná být nahnilá.
    • Cibuli, která začala klíčit, můžete bez obav konzumovat. Jednoduše zelenou část odkrojte a pak cibuli použijte v receptu běžným způsobem.
    • Pokud je cibule oslizlá nebo ztratila barvu, neriskujte a nejezte ji.
    • Cibulky, které vám, zbudou, si uschovejte na jaro a zasaďte je.
  3. 3
    Oloupané cibule můžete uskladnit v mrazáku. Nakrájejte cibuli na plátky a ty položte v jedné vrstvě na pekáč nebo plech na pečení. Dejte je zmrazit, pak cibule sesypejte z plechu a uložte do uzavíratelného sáčku nebo do krabičky, vhodné pro použití v mrazáku. Jedinou nevýhodou tohoto způsobu uskladnění je nedostatek místa v mrazáku.
  4. 4
    Zbylé cibule zabalte a uskladněte v lednici. Při vaření je často zapotřebí jen kousek cibule a tak vám nakrojená cibule zbude. Pokud ji chcete uschovat na později, zabalte ji do potravinářské fólie a uložte v lednici v šuplíku na zeleninu.
    Reklama

Varování

  • Neskladujte spolu cibuli a brambory. Cibule bude pohlcovat vlhkost z brambor a začne hnít, zatímco brambory se budou vysušovat.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 829 krát
Kategorie: Ovoce a zelenina
Reklama