V dnešní době existuje tolik zařízení a programů pro úpravu fotek, že je těžké se rozhodnout, jak budete upravovat ty své. Tento článek vás provede základními typy úpravy fotografií a programy jak pro telefon, tak pro počítač.

Část 1
Část 1 ze 3:
Upravujte jako profík

  1. 1
    Kupte si software. Můžete upravovat fotky i v programech jako je Picasa nebo Instagram, ale pokud chcete dosáhnout skutečně profesionálního vzhledu, měli byste si pořídit program pro profesionální úpravy. To ale nemusí nutně znamenat, že vás to bude stát hodně peněz. Například program GIMP je zdarma. Budete se ho muset naučit používat, ale když to dokážete, budete upravovat fotky jako profík.
  2. 2
    Ořežte své fotky. Při upravování fotek je důležitý jejich ořez. Když změníte rozložení obrázku, změníte tím i jeho celkovou podobu. Snažte se dodržovat pravidlo třetin, které říká, že fotky vypadají nejlépe, když jsou vizuálně rozdělené do tří stejných částí. [1]
  3. 3
    Změňte kontrast. Toto nastavení je pro většinu programů běžné. Zesvětluje světlé barvy a ztmavuje tmavé barvy, díky čemuž je fotka dramatičtější a jasnější. Buďte ale opatrní – při úpravě kontrastu přijdete o spoustu malých detailů.
  4. 4
    Upravte saturaci. Saturace znamená zářivost barev ve fotografii. Úprava saturace je základním vybavením většiny programů pro úpravu fotek. Někdy můžete fotku zlepšit tím, že snížíte saturaci (posunete ji k černobílé), někdy bude zase potřeba saturaci zvýšit.
  5. 5
    Změňte nastavení sytosti. To je další nastavení, které najdete hlavně ve Photoshopu, ale také v jiných programech. Jde víceméně o saturaci, ale funguje nejlépe s pleťovými tóny. Pokud máte v obrázku nějaké lidi, začněte nejprve se sytostí. Pokud máte krajinku, použijte saturaci.
  6. 6
    Opatrně použijte rozostření a doostřování. Místo toho, abyste rozostřovali celou fotku, použijte jen nástroj kartáč. Díky němu budete moci upravit jen přesné části fotky. Důležité je to proto, že fotky většinou potřebují jen lehce doostřit nebo rozostřit. Když doostříte menší části fotky, detaily budou výraznější. Když rozostříte například pleť na obličeji, nebudou na fotce vidět pupínky.
  7. 7
    Snažte se fotku upravovat tak, aby byla co nejvíce podobná originálu. Když to s úpravami přeženete, vaše fotky budou vypadat uměle a nepřirozeně, jako kdybyste opravdu krásnou ženu nalíčili tunou make-upu. Pokud chcete někoho na fotce zeštíhlit, nepřehánějte to. Pokud chcete změnit barvy, změňte je jen tak, aby to vypadalo přirozeně. Pokud chcete z fotky nějaké věci vystřihnout, udělejte to pečlivě, aby to nakonec nebylo vidět. Jistě byste nechtěli vytvořit jednu z klasických Photoshopových katastrof!
  8. 8
    Vyhněte se klišé. Klišé jsou umělecké přešlapy a kvůli nim často jinak hezké fotky končí fiaskem. Například černobílé fotky s lokální desaturací (například pouze červené rty) jsou v dnešní době už dávno out. Pokud chcete, aby vás lidé brali vážně, měli byste se podobným klišé vyhýbat.

Část 2
Část 2 ze 3:
Metody úpravy

Metoda 1: S mobilním telefonem

  1. 1
    Stáhněte si aplikaci na úpravu fotek. Existuje spousta aplikací, které si můžete stáhnout jak zdarma, tak za malý poplatek (většinou méně než 3 eura). Pokud chcete vyzkoušet různé styly, stáhněte si několik aplikací a naučte se je používat:
    • Instagram (Free)
    • Adobe Photoshop Touch ($4.99)[2]
    • Apple iPhoto ($4.99)[3]
    • Aviary (Free)
    • BeFunky (Free)
    • EyeEm (Free)
    • Wood Camera (Free)
  2. 2
    Vyfoťte si fotku telefonem, nebo si nějakou nahrajte ze své knihovny. Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, vyberte si fotku, která je dobře osvětlená a objekt (člověk, rostlina, zvíře, budova...) je dobře vidět. Čím lépe bude předmět vidět, tím lépe dopadnou i úpravy.
  3. 3
    Nahrajte si fotku do aplikace. Většina aplikací vám umožní jak vyfotit si nový obrázek, tak nahrát si fotku z telefonu.
  4. 4
    Vyberte si filtr. Každá aplikace je jiná, ale většina z nich (například Instagram) obsahuje mnoho různých filtrů neboli čoček, ze kterých si můžete při úpravě vybrat. Některé aplikace vám umožní upravit si také intenzitu filtru.
  5. 5
    Upravte expozici. Ve fotografii expozice znamená množství světla, které na fotografovaný předmět dopadá. Když budete mít příliš tmavou fotku, budete muset upravit expozici. Pokud chcete fotku naopak ztmavit, zeslabte si expozici.
  6. 6
    Upravte saturaci. Některé aplikace vám umožní upravovat saturaci neboli intenzitu barev. Když zvýšíte saturaci, vaše fotky budou vypadat zářivěji. Když to ale přeženete, fotky budou nepříjemné na pohled a budou vypadat téměř jako kreslené obrázky.
  7. 7
    Přidejte rozostření, světelné paprsky nebo další efekty. V každé aplikaci můžete fotku rozostřit, nebo přidat světelné paprsky, které jí dodají starý vintage vzhled.
    • Světelné paprsky jsou u fotek považovány za chyby a objevují se, když se světlo dostane do filmu a poškodí ho. V dnešní době se ale používají jako stylový doplněk fotek a mnoha lidem se líbí.
  8. 8
    Ořežte si fotku. Pokud chcete změnit tvar nebo rozložení obrázku, klikněte na „crop“ a upravte si jeho velikost podle sebe.
  9. 9
    Hrajte si s ostatními efekty a filtry. Každá aplikace je trochu jiná, takže si je nejprve všechny projděte s naučte se s nimi pracovat.

Metoda 2: V aplikaci iPhoto

  1. 1
    Nahrajte si fotky do aplikace. Můžete je tam fyzicky přetáhnout například z plochy, nebo je importovat přímo z fotoaparátu. Použijte kabel, který máte u svého fotoaparátu a připojte ho k USB portu vašeho počítače.
    • Ujistěte se, že je fotoaparát zapnutý a otevřete aplikaci iPhoto. Můžete fotky do aplikace vložit tak, že kliknete na „Import all“, nebo je vkládat postupně po jedné a vybírat si.
  2. 2
    Pro úpravu fotky na ni dvakrát klikněte. Měla by se zvětšit.
  3. 3
    Na spodní straně obrazovky klikněte na „Edit“. Otevřou se vám nové možnosti: „Rotate“, „Crop“, „Straighten“, „Enhance“, „Red-Eye“, „Retouch“, „Effects“ a „Adjust“.
    • Pokud chcete použít nějaký efekt, jednoduše klikněte na jeho tlačítko. Až budete hotovi, klikněte na Apply a uložte si změny. Pokud chcete začít od začátku, klikněte na Cancel.
  4. 4
    Pokud je to potřeba, otočte fotku. Klikněte na tlačítko Rotate. Obrázek se bude otáčet tak dlouho, dokud se nevrátí do původní polohy.
  5. 5
    Ořízněte svoji fotku. Ořez je základním nástrojem úpravy fotek, který vám umožní odstranit z fotky nepotřebné věci a upravit její vzhled. Když kliknete na tlačítko Crop, ukáže se vám okolo fotky rámeček, který si můžete upravovat tak dlouho, dokud nebudete mít požadovaný tvar a velikost fotky. Můžete také kliknout kamkoli do tohoto rámečku a posouvat ho kurzorem.
  6. 6
    Vyberte si efekt. Když kliknete na tlačítko Effects, objeví se malá obrazovka plná filtrů, ze kterých si můžete vybrat. Jsou tam černobílý, sépiový, vintage, vybledlý, a ještě mnoho dalších.
    • Některé efekty vám umožní upravit intenzitu použitého filtru. Klikněte na efekt a pomocí šipek upravte číslo, které se objeví na spodní straně.
  7. 7
    Dodatečné úpravy. Pokud chcete fotku upravovat složitěji, klikněte na Adjust hned pod obrázkem. Objeví se vám nová obrazovka s možnostmi jako je expozice, saturace, kontrast, vykreslení, zvýraznění, stíny, ostrost, teplota a zabarvení fotky.
  8. 8
    Uložte si změny. Až budete s úpravou hotovi, klikněte na Done a uložte si svůj výsledný obrázek.

Metoda 3: V programu Adobe Photoshop

  1. 1
    Vložte si do programu fotku. Můžete ji přetáhnout z plochy přímo do programu, nebo si otevřít Photoshop a vybrat si v menu Soubor, Otevřít a najít si v počítači danou fotografii.
  2. 2
    Zkopírujte si základní vrstvu. Než začnete obrázek upravovat, udělejte si kopii podkladové vrstvy pro případ, že byste udělali nějakou chybu. Vyberte Layer a klikněte na Duplicate layer. Tím se vám vytvoří kopie originálního obrázku.
  3. 3
    Ořízněte fotku. Ořez je základní technika, která vám umožní upravit velikost a tvar obrázku a zbavit se částí, které na fotce mít nechcete. Pokud chcete fotku oříznout, klikněte na Crop Tool na levé straně obrazovky. Klikněte na fotku a táhnutím myši si vytvořte výřez, který vám bude vyhovovat. Nakonec klikněte znovu na Crop Tool. Budete si moci změny uložit, nebo zrušit a vrátit se na začátek.
    • Pokud nemůžete toto tlačítko najít, přejeďte si myší přes všechny ostatní tlačítko a počkejte, až vám vyjede popisek u každého z nich.
  4. 4
    Najděte si tlačítko Adjustment Layer. Vrstvy jsou užitečnými nástroji, protože vám umožní fotku upravovat, aniž byste pokazili její původní vzhled. Vrstvy můžete vypínat a zapínat, takže během úprav nemusíte mít strach, že byste úpravy už nemohli vzít zpět.
    • Tlačítko Adjustment Layer je na spodní straně navigačního panelu na pravé straně obrazovky. Je to černobílý kruh s diagonální linkou. Když přes něho přejedete myší, mělo by se vám zobrazit „create new fill or adjustment layer“.
    • Když kliknete na toto tlačítko, otevře se vám seznam úkolů, které můžete použít. Najdete expozici, jas/kontrast, lokální desaturaci a další. Když na nějaké z nich kliknete, otevře se vám nová vrstva, kterou můžete později vypnout nebo znovu zapnout.
    • Pokud chcete nějakou vrstvu vypnout nebo zapnout, klikněte na obrázek oka, který je hned vedle názvu této vrstvy.
  5. 5
    Upravte expozici. I zde nejprve klikněte na Adjustment Layer a potom si vyberte možnost Exposure. Tím vytvoříte novou vrstvu, která se bude jmenovat Exposure 1. Měla by se vám otevřít malá obrazovka s možností úpravy expozice. Jednoduše posuňte posuvník doleva nebo doprava a upravte si požadované efekty.
    • Expozice fotky je vlastně její jas. Když posuvník posunete doprava, fotka bude zářivější, a když ho posunete doleva, fotka bude tmavší.
    • Ukáže se vám malá obrazovka, pomocí které si můžete upravit červenou, žlutou, modrou, tyrkysovou, zelenou, fialovou, černou, bílou a také neutrální tóny fotky.
  6. 6
    Upravte si úrovně. Úrovně vám umožní změnit celkový barevný tón a kontrast fotky. Vytvořte si vrstvu Levels v navigačním panelu. Uvidíte histogramovou paletu se třemi různými posuvníky – pro černou, pro bílou a pro střední tóny. [4]
    • Pozice posuvníků vytváří rozsah barev pro vaši fotku.[5] Posuvník černých tónů je původně na nule a posuvník bílých tonů je na čísle 255. Pokud chcete upravit rozsah, jednoduše posuňte posuvníkem černých tónů doprava a/nebo posuvníkem bílých tónů doleva.
    • Posuvník středových tónů posuňte doleva, pokud chcete světlejší fotku a doprava, pokud chcete tmavší fotku. [6]

Část 3
Část 3 ze 3:
Pracujte na sobě

  1. 1
    Ovládněte Photoshop. Naučit se pracovat s Photoshopem není jen tak, vyžaduje to práci a odhodlání. Jakmile se do toho ale dostanete, budete schopni upravovat fotky jako profesionálové!
  2. 2
    Naučte se upravovat barvy. Někdy jedna barva nesedí ke zbytku barev ve fotce a fotka může vypadat divně. Základní úprava barev vás zachrání!

Tipy

  • Protože je každý program jiný, může být dobré najít si detailní návod k použití všech nástrojů, které obsahuje. Aplikace na úpravu fotek jsou jednoduché, ale pokročilejší programy, jako je právě Photoshop, jsou složité a trvá měsíce naučit se je správně používat.
  • Další oblíbené programy pro úpravu fotek jsou Aperture, PaintShop Pro a Pro Tools.


O tomto wikiHow

Travis Boylls
Spoluautor od:
Technologický spisovatel & Editor
Tento článek spoluautor od Travis Boylls. Travis Boylls je technologický spisovatel a editor pro wikiHow. Travis má zkušenosti s tvorbou článků souvisejících s technologiemi, poskytováním zákaznického softwaru a grafickým designem. Specializuje se na platformy Windows, MacOS, Android, iOS a Linux. Vystudoval grafický design na Pikes Peak Community College. Tento článek byl zobrazen 2 736 krát
Kategorie: Fotografie