Jste vystresovaní nebo nešťastní? Potřebujete se uklidnit? Když vytrénujete svoji mysl, aby se dokázala uvolnit, budete se stále cítit uvolnění na vše. Je to velmi jednoduché. Když si najdete metody, které fungují pro vás, zapracujete na nich a budete je často aplikovat, zanedlouho budete schopni se uvolnit rychleji. Přečtěte si tento článek a dozvíte se víc.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Uvolněte se díky meditaci

  1. 1
    Dělejte dechová cvičení. Může to sice znít jako klišé, ale dechová cvičení s vaší myslí udělají zázraky. Provádějte je každý den a kdykoli, kdy se budete cítit vystresovaně nebo úzkostlivě.
    • Zavřete ústa a zhluboka se nadechněte nosem. Snažte se nadechovat se 4 vteřiny. Zadržte dech na sedm vteřin a potom vydechujte na osm vteřin. Celé cvičení zopakujte čtyřikrát.
    • Pokud máte problémy takto zpomalit dech, začněte s rychlejším tempem a postupně zpomalujte.
    • Můžete si dobu nádechu a výdechu upravovat podle sebe, ale vždy byste měli vydechovat alespoň dvakrát tak dlouho, jak se nadechujete. Také si mezi každým nádechem dělejte malé pauzy. [1]
  2. 2
    Zkuste meditovat nebo praktikujte meditativní modlitbu. Během toho si pročistíte mysl a zaměříte se na jednu konkrétní myšlenku, místo, slovo, barvu nebo předmět. Sedněte si (můžete si i kleknout nebo lehnout) do pohodlné pozice a myslete (nebo se modlete) na jednu konkrétní věc. Může trvat několik minut, než se vaše mysl uvolní, ale to je naprosto normální.
    • Během meditace můžete sedět i ležet, ale vždy mějte zavřené oči, abyste se mohli lépe soustředit.
    • Je běžné, že se vám hlavou při meditaci honí různé myšlenky. Snažte se je co nejvíce ignorovat a zaměřte se na jedinou věc.
    • Zkuste si pročistit hlavu pomocí představivosti. Představte si nějaké místo, na kterém byste se cítili příjemně a bez stresu. Zaměřte se na toto místo a zkoumejte jeho detaily a to, jak se na něm cítíte.
    • Meditujte tak dlouho, jak chcete, ale po skončení meditace si odpočiňte alespoň na deset minut, abyste prohloubili účinek meditace.
    • Pusťte si klidnou hudbu, poslouchejte mantry nebo si opakujte pozitivní afirmace (například: „Cítím, že se stane něco příjemného. Už se to blíží...“).[2] ) Pomůže vám to soustředit se lépe na meditaci. Vždy se snažte dělat to, při čem se cítíte co nejpohodlněji. [3]
    • Meditace má prokázané zdravotní účinky. Kromě duševního uvolnění přináší také snížení krevního tlaku, snížení hladiny cholesterolu a také cukru v krvi. [4]
  3. 3
    Zkuste vizualizaci. To je podobné, jako představivost, při které si představujete nějaké klidné místo. Myslete na toto místo tak dlouho, jak chcete ale přitom soustřeďte své myšlenky a energii na detailní vizualizaci tohoto místa.
  4. 4
    Provádějte progresivní uvolnění svalů. Při tomto cvičení postupně zatínáte a potom uvolňujete všechny svaly těla. Když svaly uvolníte po tom, co jste je měli napjaté, změníte tím svůj duševní stav a budete schopni zklidnit mysl i tělo.
    • Začněte svaly v obličeji. Můžete se na chvíli zkusit mračit, krabatit oboří nebo čelo a svírat čelist. Potom všechny svaly zničehonic najednou uvolněte.
    • Když skončíte s obličejem, postupujte směrem dolů po těle a proveďte toto se všemi ostatními svaly.
    • Zatínejte svaly na 5-10 vteřin a potom je uvolňujte. Tak bude mít tato procedura nejlepší účinky. [5]
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Uvolněte se pomocí zdravotních změn

  1. 1
    Dělejte jógu. Jóga je typem protahovacího cvičení, při kterém uvolníte všechny svaly těla. Protože se musíte soustředit na každou pozici, vaše mysl nemá prostor na to, aby se zabývala tím, co vás stresuje a je nucena se uklidnit.
    • Nejlepší je zapsat se do nějakého kurzu. Lekce jógy jsou navrženy tak, aby vám pomohly se uvolnit, přestože jste mezi více lidmi. Zkuste si najít nějaké lekce v posilovnách a tělocvičnách v okolí.
    • Základním druhem jógy je hatha jóga. Ta je pro uvolnění skvělá. Můžete si na internetu vyhledat některé pozice, které si budete moci vyzkoušet i sami doma.
    • Nedělejte jógu, pokud máte například kýlu, trpíte osteoporózou, nebo máte vysokou srážlivost krve. [6]
  2. 2
    Pijte hodně vody. Voda je důležitá, aby vaše tělo správně fungovalo a zbavovalo se toxinů. Díky tomu se i vaše mysl může lépe soustředit. Pijte hodně vody a pomůžete posílit účinky jógy.
  3. 3
    Jezte jídla, která uvolňují. Určité potraviny pomáhají zbavovat tělo hormonů, které způsobují stres a úzkosti a zvyšují produkci hormonů, které vytvářejí pocity štěstí a míru.
    • Jídla bohatá na selen snižují deprese a úzkosti. Patří mezi ně ořechy (hlavně brazilské ořechy), houby šitake, tuňák nebo losos.
    • Jezte jídla s vysokým obsahem hořčíku, například špenát, dýňová semena nebo halibuta.
    • Hledejte si jídla s vysokým obsahem tryptofanu. Tato látka pomáhá v mozku vytvářet serotonin, který způsobuje pocity štěstí. Zkuste jíst hořkou čokoládu, ořechy a červené maso.
  4. 4
    Cvičte. Při cvičení naše tělo vylučuje endorfiny, které způsobují pocity štěstí. Snažte se každý den alespoň trochu cvičit, pomůže vám to uvolnit mysl po těžkém pracovním dni.
    • Cvičte na klidných a tichých místech a snažte se být sami. Pokud chodíte do posilovny, najděte si nějaké klidnější místo, aby vás nerozptylovali lidé ani věci okolo vás.
    • Zkuste si najít nějaké jednoduché opakující se cvičení. Nejlepší je plavání nebo běhání.
  5. 5
    Dělejte své oblíbené činnosti. Pokud rádi vaříte, čtete nebo hrajete nějaký sport, věnujte se tomu! Když budete dělat to, co vás baví, pročistíte si hlavu, zbavíte se úzkosti a vaše tělo se zaplaví endorfiny a vy se tak budete cítit šťastní.
  6. 6
    Pijte teplé tekutiny. Horké nápoje uvolňují napětí a snižují stres. Neměli byste ale pít nápoje obsahující kofein nebo alkohol – ty naopak způsobují úzkosti a deprese.
    • Zelený čaj obsahuje určité přírodní látky, které jsou spojovány se snížením úrovně stresu. Pijte ho studený nebo teplý a užívejte si jeho blahodárných účinků.
    • Pijte teplé mléko. Tento klasický nápoj, který je pije před spaním, může pomoci lidem uklidnit se, protože obsahuje vysoké množství tryptofanu, což je látka, která spouští produkci serotoninu v mozku. Mléko ohřejte v kastrolu s trochou medu.
    • Pokud pijete kávu, abyste se uvolnili, pokuste se přejít na kávu bez kofeinu, abyste nebyli zbytečně hyperaktivní.
    • Nepijte nic, co obsahuje příliš mnoho cukru, protože tím stimulujete mozek a nebudete se moci uvolnit. [7]
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Jak se uvolnit díky činnostem

  1. 1
    Zabavte se nějakou opakující se bezmyšlenkovitou činností. Když budete dělat něco, na co se nemusíte soustředit, vaše mysl se bude moci uvolnit.
    • Můžete si například kreslit nějaký abstraktní obrázek. Soustředíte se na kreslení a nemůžete díky tomu myslet na to, co vás stresuje.
    • Můžete dělat nějaké domácí nebo zahradní práce. Hrabejte listí, zameťte podlahu nebo pověste prádlo.
    • Pokud to umíte, můžete také třeba plést svetry nebo vyrábět náramky.
    • Nedělejte nic, při čem se budete muset hodně pohybovat nebo co je složité na přemýšlení. To by váš stres ještě zhoršilo.
  2. 2
    Poslouchejte klidnou hudbu. Je možné, že máte raději rock nebo heavy metal, ale zkuste si pustit něco klidného a jemného, abyste uklidnili svoji mysl.
    • Vyhněte se hudbě, která má hlasité nástroje nebo vokály, jinak se nebudete moci uvolnit. Někdy je lepší vyhnout se otextované hudbě a poslouchat jen instrumentálky.
    • Místo hudby můžete také poslouchat zvuky přírody nebo „bílý hluk“, který je speciálně navržen aby se při jeho poslouchání lidé uklidnili. Zkuste si najít nějaké zvuky oceánu nebo lesa, nebo si stáhněte nahrávky s bílým hlukem.
    • Binaurální vlny jsou speciálním druhem hudby, která vydává alfa vlny, které vám pomáhají uvolnit se. Na internetu najdete jistě mnoho stop s binaurálními vlnami. [8]
  3. 3
    Buďte se zvířaty. Studie prokázaly, že lidé, kteří tráví čas se zvířaty, nebo se jich dotýkají, mají snížený krevní tlak a jejich hladiny stresu jsou o mnoho nižší, než u lidí, kteří téměř nepřijdou do kontaktu se zvířaty.
    • Pokud nemáte vlastní zvíře, navštěvuje kamarády, kteří nějaké mají, nebo si chvíli hrajte s kočkou od souseda. Stačí každý den chvíli a jistě se brzy budete cítit lépe.
    • Můžete zkusit také psychoterapii se zvířaty. Při této terapii vám budou úzkosti a stres snižovat právě zvířata. Často jde o koně, ale také psi a kočky jsou velmi oblíbené. [9]
  4. 4
    Zkuste aromaterapii. Některé uklidňující vůně vám mohou pomoci se uvolnit. Můžete vyzkoušet třeba levanduli, mátu nebo eukalyptus.
    • Kupte si aromaterapeutické olejíčky a natírejte se s nimi. Můžete si dát trochu na spánky a na zápěstí a také na lokty. To jsou nejteplejší místa na těle, proto na nich olejíčky budou vonět nejsilněji.
    • Aromaterapeutické oleje a postřiky mohou také ovonět vaši ložnici nebo pracovnu, abyste se tam vždy cítili uvolněně. Koupíte je i jako svíčky.
  5. 5
    Dejte si vanu nebo bazén. Teplá koupel může pomoci uvolnit endorfiny, které snižují stres. Dejte si tedy alespoň půlhodinovou koupel.
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Vyhýbejte se stresu

  1. 1
    Držte se dál od sociálních médií. Častým zdrojem stresu jsou sociální média a sítě, ať už jde o telefon nebo profil na Facebooku. Snažte se trávit co nejvíce času mimo tyto věci, značně tím snížíte hladinu stresu.
    • Vypínejte si telefon, nebo si ho nechávejte v autě, aby vás nelákalo si s ním neustále hrát.
    • Zavírejte laptop po dokončení práce, abyste neměli chuť sledovat sociální sítě nebo surfovat po internetu.
    • Pokud vás sociální sítě stresují, zkuste se jich na nějakou dobu úplně zbavit. Deaktivujte si profily na všech sociálních sítích na několik týdnů nebo měsíců a vraťte se k nim, až pro vás nebudou představovat problém.
  2. 2
    Nesledujte televizi. Televize je plná pestrých barev, rychlých obrázků a neustálého hluku. To vše zvyšuje naši hladinu stresu.
  3. 3
    Buďte o samotě. Lidé často trpí úzkostmi proto, že nemají ani chvíli sami pro sebe. Snažte se tedy vyhradit si nějaký čas sami pro sebe.
    • Vezměte si volno v práci a snažte se užívat si čas, který máte jen pro sebe. Jeďte například na víkend někam do přírody a jen tak přemýšlejte.
    • Pokud máte pocit, že nestíháte, zrušte plány, které máte s přáteli. Je důležité si také odpočinout, musíte být chvíli sami, abyste se mohli dobře bavit s ostatními.
    • Vyhraďte si pro sebe nějaký čas, který budete trávit bez rodiny. Nezáleží na tom, jak moc je milujete. I tak potřebujete trochu času jen pro sebe, abyste si udrželi zdravé myšlení.
  4. 4
    Vyhýbejte se tomu, co vás stresuje. Pokud víte, že vás stresuje nadcházející zkouška ve škole nebo schůze v práci, snažte se tomu vyhnout.
    • Nastavte si přesné časové hranice pro dobu, kterou hodláte věnovat řešení těchto stresujících věcí. Slibte si, že budete pracovat pouze do 20.00 a potom budete jen relaxovat a zapomenete na stres.
    • Pokud za vaši úzkost může nějaký člověk nebo nějaká činnost, chvíli se snažte držet si odstup. Myslete na to, proč vás tento člověk nebo tato věc trápí a snažte se najít nějaké řešení.[10]
    Reklama

Tipy

  • Zavřete oči a poslouchejte svůj dech. Ujistěte se, že jste na klidném místě. Nasávejte vzduch a vydechujte velmi pomalu.
  • Sedněte si na slunce, i když jste uvnitř. Teplo a světlo vám zlepší náladu.
  • Zhasněte, zapalte si svíčky a relaxujte v tiché místnosti.
  • Lehněte si na zem, na gauč nebo do postele a jen pomalu dýchejte, poslouchejte klidnou hudbu, nebo jen tak ležte v tiché místnosti. Myslete na hezké věci a usmívejte se.
  • Lehněte si do parku nebo na louku a dívejte se na oblohu. Pokud je noc, sledujte hvězdy.
  • Pusťte si nějakou komedii. Nějaký vtipný příběh vám zvedne náladu a přivede vás na jiné myšlenky. Možná dokonce najdete řešení svého problému.
  • Pište to, co vás napadne. Prostě si vezměte tužku a papír a pište. Může být také dobré vést si deník.



Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 51 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 454 krát
Reklama