X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 9 717 krát
Chcete zjistit něčí IP adresu? Nebo svou vlastní? Nebo potřebujete vědět, z jaké země byl odeslán email ve vaší doručené poště? To všechno můžete vypátrat pomocí trasování IP adresy. Není to nic těžkého.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 1:IP adresy webových stránek
Metoda 1
-
1Spusťte Příkazový řádek. Na Macu se mu říká Terminal a najdete ho ve složce Utilities. Na PC klikněte na Start, pak na Všechny programy, poté Příslušenství a v nich vyberte Příkazový řádek. Díky němu budete moci zjistit IP adresu jakékoliv webové stránky.
-
2Pingněte si na adresu. Pomocí příkazu "ping" vyšlete signál na konkrétní webovou adresu (URL), která vám odpoví tím, že zobrazí informace o sobě a k tomu přidá ještě časový údaj, jak dlouho výlet tohoto minisignálu trval.
- Napište příkaz "ping [URL]" - příklad: ping www.facebook.com.
3
IP adresa emailu
- Otevřete si emailového klienta. Abyste našli IP adresu příchozího emailu, budete muset zapátrat v tzv. headeru neboli hlavičce zprávy — to je ta část, která vypadá, jako kdyby v tom místě explodovala klávesnice.
- Zobrazte si hlavičku. Otevřete nějakou zprávu. Z nabídky Zobrazit vyberte možnost, která vám umožní nahlédnout na rozšířenou hlavičku emailu, a uvidíte, jak vám horní část emailu nabobtná o spoustu dalších informací.
- Na Macu klikněte na View > Message > All Headers
- Na PC zvolte Možnosti, klikněte na rozbalovací menu > z nabídky vyberte Možnosti zprávy (Vlastnosti) > Hlavičky internetu
- Někde v této hlavičce uvidíte něco jako "Recieved from (Přijato od)..... a IP adresu ve tvaru, který jsme zmiňovali výše. Jednu z nich si zkopírujte. V našem případě si vybereme 31.13.93.3. Bude tam také napsáno Recieved from mx-out.facebook.com, tak si schválně vyzkoušíme, zda to souhlasí.
- Spusťte Příkazový řádek. Postup jsme si popsali výše. Až na to že tentokrát nepoužijeme příkaz "ping", ale whois (Mac) nebo nslookup pro Windows.
- V okně Příkazového řádku napište whois 31.13.93.3 nebo v případě Windows nslookup 31.13.93.3 a zmáčkněte Enter. Tím pošleme dotaz do databáze, která nám vrátí informace o registraci dané IP adresy.
- V tomto případě si lehce ověříme, že zpráva byla odeslána přes Facebook. Všimněte si, že vidíme i úplnou adresu registrátora domény.
- Použijte alternativní vyhledávání. Někdy třeba nebudete chtít využít Příkazový řádek. Možné je také to, že Příkazový řádek na počítači vůbec nemáte. Místo toho lze využít vyhledávání IP adres na internetu, například web ip-lookup, který vám poskytne tytéž informace jako příkaz whois a v mnoha případech ještě podrobnější.
Geolokace IP adresy
- Pomocí postupu popsaného výše si zjistěte IP adresu, kterou chcete prověřit.
- Přejděte na webovou stránku, která umožňuje vyhledávání informací o IP adresách. Do Googlu zadejte například "IP lookup" nebo "IP lokátor". Zobrazí se desítky výsledků se stránkami, které tuto službu nabízejí.
- Naučte se, co se dá z IP adresy zjistit:
- Jakého internetového poskytovatele (ISP) daný uživatel využívá. Někdy to může být firma, kde uživatel pracuje (například Ford.com). Jindy to je některý z internetových poskytovatelů, například O2 nebo UPC.
- Přibližná fyzická lokace uživatele (např. České Budějovice nebo Plzeň)
- To, co zřejmě nikdy nezjistíte, je jméno konkrétní osoby, která danou IP adresu používá (např. Josef Novák). Internetový poskytovatel uvolní takovou informaci pouze na příkaz soudu.
Příkaz Traceroute
- Spusťte Příkazový řádek. Pokud máte Windows, zadejte příkaz tracert <IP adresa>. Na UNIXu (včetně Linuxu a Macintosh OS X), otevřete shell a použijte příkaz traceroute <IP address>.
Tipy
- Ve filmech často vidíte na monitorech efektní počítačovou grafikou vyobrazené nápisy a různé příkazy a všechno je vždy hned hotové. To je ale opravdu pouze "na efekt". V reálném životě je vše mnohem prozaičtější a pomalejší. Pokud budete chtít zjistit, kdo vám nějaký email poslal, připravte se na to, že několik sekund vám k tomu stačit rozhodně nebude.
Varování
- Trasování IP adres nikdy není stoprocentní. Spousta lidí totiž může používat i nástroje, díky kterým zůstávají na internetu v anonymitě (někdy i hlavičky emailu mohou být podvrh).
Věci, které budete potřebovat
- Počítač
- Připojení k internetu
- Proxy Server
- http://www.dnsstuff.com - free tools and member-only tools - whois, ipwhois, dns health check, dnsreport, spam datatabase lookup
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 717 krát