Všichni bychom se rádi vyhnuli nepříjemným rozchodům, hlavně když jsou zbytečné. Jak se ale naučit rozpoznat menší neshody od vážnějších problémů? A jak se s nimi vypořádat? Čtěte dál a zjistíte, jak poznat problémy a jak mít stabilní a dlouhodobý vztah.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Rozpoznejte problémy ve vztahu

  1. 1
    Poznejte, že máte problém a že ho chcete řešit. Pocity nespokojenosti nebo vzdálenosti od partnera mohou znamenat, že jsou mezi vámi různé problémy. Mysleli jste někdy na to, že byste chodili s někým jiným? Máte radost z toho, když můžete být o samotě? Změnilo se něco na vašem partnerovi? Méně sexu a více sporů?
  2. 2
    Rozlišujte mezi malými problémy a velkými problémy. Je důležité uvědomit si, že některé problémy ve vztahu mohou být neřešitelné. Není dobré marnit čas a energii tím, že se budete snažit spravit něco, co spravit nejde. Je důležité umět poznat rozdíl mezi hádkou a sporem.
    • Hádka je neshoda. Můžete sice zvýšit hlas a podráždit se, ale hádáte se proto, že řešíte konkrétní problém. Můžete se hádat o mytí nádobí nebo venčení psa. Zdá se to sice osobní, ale ve skutečnosti se hádáte vlastně jen o zodpovědnost a celá hádka se točí kolem toho. Tyto problémy jsou všechny napravitelné.
    • Spor je osobní. Když s někým bojujeme, naše emoce jsou komplikovanější a hrají roli v tom, jak jednáme. Pokud vás jedna partnerova poznámka o nádobí vyprovokuje k obrovské hádce o tom, že ho podezíráte z nevěry, nebo pokud často partnera provokujete, znamená to, že máte mezi sebou vážnější problémy, které možná nebude možné napravit.
    • Pokud na sebe někdy s partnerem vztáhnete ruku, je to velmi vážný problém. Tento problém není téměř nijak možné napravit a vždy je dobré takový vztah ukončit.
  3. 3
    Pojmenujte svůj problém. Abyste mohli být schopni s partnere mluvit o řešeních problémů, budete si je muset jasně sdělit. Může být těžké se snažit něco změnit, když jediné co řeknete je „jsem prostě nešťastný a nevím proč“.
    • Může být dobré napsat si své pocity. Napište si seznam událostí ve vašem vztahu, při kterých jste se cítili nešťastní, nespokojení nebo frustrovaní. Napište si všechno, co partner udělal z vašeho pohledu špatně.
    • Používejte slova „my“ a „já“. Tím byste měli začít. Rozhodně se vyhněte obviňování partnera a neříkejte „ty“. Místo „chodíš ven s kamarády místo abys byl se mnou“ zkuste „trávíme spolu málo času a mně to vadí“.
    • Napište si seznam věcí, které byste na vašem vztahu změnili, kdybyste měli moc cokoli okamžitě změnit. Může to být dobré cvičení, při kterém zjistíte, s čím nejste spokojeni. Všimněte si rozdílu mezi „chtěl bych, aby byla méně hlučná“ a „chtěl bych se naučit žít s tím, jak je hlučná“.
  4. 4
    Rozdělujte si priority. Napište si všechny problémy a seřaďte si je podle důležitosti svých emocí a emocí vašeho partnera. Všimněte si, co vnímáte jako základní kámen úrazu každého problému a buďte k sobě upřímní.
    • Máte strach a cítíte se zranitelně a proto se partnerovi nesvěřujete? Je možné, že se cítíte frustrovaně, protože se vás partner nějak dotknul. Napadáte partnera a obviňujete ho proto, že chcete mít vždy pravdu? Odpovězte si na všechny podobné otázky ještě dříve, než si s partnerem promluvíte.
    • Nakonec budete muset určit, co jste schopni tolerovat a uvědomit si, že některé věci partner změnit nechce nebo nemůže. Oba členové vztahu musí vědět, co je pro jejich vztah dobré a co ne. Musíte doufat, že to partner bude vnímat stejně a být k němu upřímní.

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Jak napravit problémy

  1. 1
    Skutečně se snažte komunikovat se svým partnerem. Jádrem mnoha problémů ve vztazích je špatná komunikace. Pokud spolu nemluvíte o tom, co vás trápí, nebude možné to napravit.
    • Dohodněte si schůzku a promluvte si. Hlavně pokud máte moc práce, moc školy, práci s dětmi atd., budete si na tento rozhovor muset udělat řas. Vypněte si telefon, nesledujte televizi a vyhněte se všem zdrojům rozptýlení. Když to bude trvat celou noc, ať to klidně trvá celou noc. Také ale po partnerovi nechtějte, aby s vámi o těchto věcech mluvil ve chvílích, kdy se mu to nehodí. To samé platí i pro vás – řekněte třeba: „Mohli bychom si o tom promluvit zítra? Teď na to není vhodná doba.“
    • Aktivně naslouchejte. Dívejte se na svého partnera když k vám mluví. Nehrbte se ani si nehrajte s telefonem, i když se cítíte frustrovaně. Také partnera nikdy nepřerušujte. Chovejte se k němu s úctou a buďte slušní, i když partnerovi ujedou nervy.
    • Pokud máte problém si v klidu promluvit aniž byste museli zvyšovat hlas, zkuste si o tom promluvit například někde v parku nebo v restauraci, kde by bylo nepřípustné po sobě řvát. [1]
  2. 2
    Rozhodněte se, že se chcete společně změnit. Váš vztah je jako obchodní partnerství. Pokud dáte najevo, že partner nemůže ignorovat problémy, nebo pokud partner řekne, že tyto problémy nehodlá řešit, je pravděpodobně na čase vztah ukončit. Pokud se spolu dohodnete na tom, jak problémy řešit a budete ochotni něco změnit, jste na nejlepší cestě k tomu, aby se váš vztah zase zlepšil.
  3. 3
    Udělejte si ze svého vztahu prioritu. Jeden z největších problémů ve vztazích je to, že z nich postupně vyprchá zájem. Nakonec vás partner, se kterým jste mohli mluvit dlouhé hodiny, už vůbec nevzrušuje. Když se ale naučíte probudit v sobě znovu tuto vášeň, získáte klíč k dlouhodobému a spokojenému vztahu.
    • Dělejte to, co jste dělali když jste spolu začínali chodit. Lichoťte jeden druhému, choďte spolu na rande a dávejte si dárky. Nikdy nezapomeňte vyjádřit vděk a děkujte svému partnerovi za všechno.
  4. 4
    Rozdělte si práci. Když budete mít pocit, že si nejste rovni, může to v dlouhodobém vztahu způsobit problémy. Pokud má jeden partner spoustu práce a ten druhý nemá co dělat, může to časem působit zbytečné hádky.
    • Rozepište si domácí práce a účty a rozdělte si je s partnerem rovnoměrně. Pokud za partnerem jezdíte vždy autobusem nebo metrem, zkuste vymyslet způsob, jak se scházet tak, aby někdy jezdil také on za vámi.
  5. 5
    Milostný život. Problémy v posteli dříve či později ovlivní každý vztah. Milující páry je ale dokážou řešit upřímně, s důvěrou a za pomoci komunikace. Zkuste se této rovině vztahu více věnovat a zjistěte si všechno o své i partnerově sexualitě. Jde o důležitou součást dlouhodobého vztahu.
    • Řekněte svému partnerovi, co vás vzrušuje. Když pro vás sex bude již trochu nudný, budete muset partnerovi říct, co se děje a vymyslet společně, jak to budete řešit. Vymyslete si několik věcí, které byste chtěli vyzkoušet a řekněte je svému partnerovi. Možná je pro vás nepříjemné mluvit o sexu, ale nemáte se čeho bát. Klidně si to napište.
    • Buďte spontánní. Pokud spolu nemůžete trávit moc času o samotě, udělejte si den volna a vytáhněte partnera o pauze na oběd na nějaké dobré jídlo.

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Jak mít klidný vztah

  1. 1
    Sledujte, v jakém stavu váš vztah je. Je dobrý nápad si čas od času sednout a vyjasnit si, co se děje. Možná budete muset znovu mluvit o problémech, které jste již řešili, ale pokud se problémy nelepší, musíte o nich mluvit znovu a znovu. Když se snažíte změnit, ale váš partner se vůbec nesnaží, také je čas na vážný rozhovor.
  2. 2
    Plánujte budoucnost. Rozhodli jste se, že budete pracovat na svém vztahu a budete se snažit řešit problémy? V tom případě se musíte oba snažit a plánovat. Po chvíli se možná vaše ambice budou lišit od těch partnerových a vy nebudete vědět, čemu dát přednost.
    • Pokud se plánujete za rok odstěhovat do jiné země, musíte si o tom promluvit. Pokud se chcete vdát či oženit a mít děti, také o tom váš partner musí vědět.
    • Promluvte si o neřešitelných problémech. Pokud chce váš partner dělat nějakou nebezpečnou práci, nebo chce cestovat a vy na to nejste, musíte si o tom promluvit. Pokud jste nikdy nechtěli chodit s kuřákem a váš partner nedávno začal kouřit, také si to vyjasněte.
  3. 3
    Nebojte se ultimát. Pokud partner například pije nebo dělá něco jiného, co vašemu vztahu škodí, řekněte mu to. Pokud partnerovo pití způsobuje vaše hádky, ale zdá se, že s tím nechce nic dělat, je na čase mu říct: „Pokud budeš za tři měsíce ještě pořád pít, už v tomto vztahu nebudeme moci pokračovat.“ Děláte to pro partnera a jste také upřímní ohledně svých vlastních záměrů. V některých případech může být správně načasované ultimátum záchranou celého vztahu.
    • Používejte ho ale opatrně. Nemůžete změnit vše, co se vám na partnerovi nelíbí. Můžete mu pouze dát šanci, aby zvážil chování, které by mohlo způsobit rozpad vztahu.
  4. 4
    Nedělejte vše jen proto abyste partnera potěšili. Jistě chcete, aby byl váš partner šťastný. Když se ale budete měnit a obětujete se pro to, aby byl vztah úspěšný, není to fér a pouze tím oddalujete nevyhnutelný konec vztahu. Naučte se být sami sebou, ale také být součástí páru.

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 6 554 krát
Kategorie: Vztahy