Když budete správně skladovat svou obuv, bude vypadat stále skvěle a vydrží vám delší dobu. Boty musíte chránit před prachem, vodou a sluncem, aby během uskladňování neztrácely barvu a tvar. Dejte si pozor, abyste je nestavěli na sebe, nebo neházeli na hromadu, protože by se tak mohly deformovat. Skladujte boty v krabicích, ideálně v těch, ve kterých jste je původně koupili, a budou stále jako nové.

Část 1
Část 1 ze 3:
Připravte boty na uskladnění

  1. 1
    Vyčistěte boty. Když budete skladovat boty, na kterých je špína, bahno a jiné nečistoty, může to poškodit materiál, ze kterého jsou vyrobené. Platí to zejména pro boty z kůže a semiše, ale čištění bot před uskladněním je dobré pro všechny materiály. I když uklízíte boty jen přes noc a druhý den si je chcete znovu obout, není na škodu je očistit. Než boty uskladníte, ujistěte se, že jsou suché.
    • Kožené a semišové boty čistěte od špíny a prachu měkkým kartáčem, který je nepoškrábe. Na odstranění skvrn použijte speciální přípravek na tyto materiály.
    • Plátěné boty napřed oprašte kartáčem a skvrny omyjte mýdlovou vodou.
    • Syntetickou obuv omývejte mýdlem a vodou.
  2. 2
    Mějte boty roztříděné podle použití a období. Pokud jste zvyklí házet všechny sportovní, společenské a vycházkové boty na jednu velkou hromadu, ze které taháte jednotlivé páry dle potřeby, je na čase je porovnat. Když si je roztřídíte, bude váš botník jednak vypadat lépe a vaše boty budou v lepším stavu, než když je jen pohodíte na hromadu.
    • Dejte společenské boty a boty s podpatky k sobě.
    • Další skupinou by měly být zimní boty.
    • Stejně tak si udělejte místo pro letní obuv – sandály, žabky apod.
    • Běžná vycházková obuv a boty na sport můžou tvořit další skupinu.
  3. 3
    Najděte nějaké tmavé místo, kde můžete regulovat teplotu. Obuv zůstává v nejlepším stavu, pokud není vystavena slunci a příliš teplým či chladným teplotám. Nejlepším místem pro uskladnění obuvi je tmavý, chladný a dobře větratelný prostor. Pokud nemáte dost místa v šatně, můžete boty uskladnit třeba pod postelí.
    • Neskladujte boty ve sklepě, garáži, nebo na jiných místech, kde můžou v zimě hodně klesnout teploty, nebo naopak v létě hodně stoupnout. Vlákna, ze kterých jsou boty vyrobeny se časem v takto nepříznivých podmínkách ničí.
  4. 4
    Vycpěte boty zmačkaným papírem. Pokud víte, že boty nebudete nosit měsíc a déle, vycpěte je zmačkaným papírem, aby si udržely tvar. Dejte si jen pozor, aby papír nebyl napuštěný nějakou kyselinou, protože ta by mohla obuv poškodit. Vyhněte se novinovému papíru, který by mohl obuv obarvit.
    • Vhodné jsou například nastříhané role od toaletního papíru.
    • Na dražší páry bot použijte stojan na boty ve tvaru stromu. Máte-li pár krásných kožených bot, skladujte je na takovém stojanu, aby zůstaly v co nejlepším stavu. Na internetu můžete také sehnat dřevěné stojany, které navíc pomáhají proti nepříjemnému zápachu bot (například z cedrového dřeva).
  5. 5
    Vysoké boty skladujte vzhůru nohama. Pro skladování vysokých bot se vyplatí pořídit si stojan, který zabrání tomu, aby se bortily a ohýbaly. Když budete takové boty skladovat s jejich ohnutou horní částí, může na nich po nějaké době tento ohyb způsobit vrásku, nebo dokonce trhlinu. Pokud se vám nechce investovat do takového stojanu, můžete zkusit náhradu v podobě prázdných suchých lahví od vína.

Část 2
Část 2 ze 3:
Najděte vhodné skladovací místo

  1. 1
    Vyhraďte si na svou každodenní obuv zvláštní rohožku. Pokud máte vy a vaše rodina určité páry bot, které nosíte téměř denně, je dobré, když pro ně vyhradíte zvláštní prostor, kam je budou všichni odkládat. Umístěte takovou podložku poblíž dveří nebo věšáku na kabáty, tak aby je tam každý člen domácnosti mohl po příchodu domů pěkně položit.
    • Pokud máte tu možnost, hodí se k tomuto účelu i samostatný kumbálek. Můžete tam skladovat obuv, kterou nosíte nejčastěji, jako boty na běhání, do školy apod.
    • Určete si nějaké speciální místo na mokré boty. Může to být podložka před vchodovými dveřmi, nebo hned za vchodem.
  2. 2
    Pořiďte si poličku na boty. Pokud máte hodně párů bot, bude se vám hodit extra skladovací místo pro ty páry, které nenosíte tak často. Poličky usnadňují uskladňování a šetří místo. Nejlepší jsou dřevěné či plastové poličky. Všechny boty na ně pěkně poskládejte a po použití a vyčištění opět vraťte na místo.
    • Pokud máte doma starý dřevěný žebřík, zkuste si z něj udělat originální poličku. Natřete žebřík takovou barvou, aby ladila s danou místností a opřete ho o zeď. Boty pak vyskládejte na jednotlivé příčky.
    • Dalším skvělým řešením je dřevěná paleta. Připevněte paletu ke zdi a boty nastrkejte do jednotlivých přihrádek. Pokud paletu nenatřete nějakým lakem, není to nejvhodnější řešení pro drahé kožené boty, které by se mohly o povrch palety poškrábat, ale snadno takto umístíte sportovní obuv, sandály apod.
  3. 3
    Uskladněte boty v látkovém závěsném kapsáři. Pokud nemáte místa nazbyt, kupte si kapsář, který zavěsíte na dveře a do kterého můžete dávat boty pěkně po párech. Díky tomu budou boty přehledně zorganizované a nebudou vám zabírat místo na zemi.
  4. 4
    Pro dlouhodobé skladování dejte boty do krabic. Pokud víte, že si nějaký pár bot neobujete měsíc či déle, je nejlepší skladovat je v krabici. Ideální jsou krabice, ve kterých jste boty koupili, nebo třeba plastové krabice, které vám umožní vidět, jaké boty jsou uvnitř.
    • Nemůžete-li najít originální krabici od bot, dobře poslouží třeba krabice od vína.
    • Zabalte boty navíc do balícího papíru, aby se nijak nepoškodily.
    • Můžete použít i silikagel, který materiál bot udrží v dobré kondici a pohltí přebytečnou vlhkost.

Část 3
Část 3 ze 3:
Čeho se vyvarovat

  1. 1
    Vyhněte se skladování mokrých bot. Neuskladňujte boty a ani je nedávejte do botníku, dokud nejsou úplně suché. Mokré boty můžou začít plesnivět a taky zapáchat. Umístěte boty napřed na suché, dobře větrané místo, kde je necháte před uskladněním důkladně proschnout.
  2. 2
    Nebalte kožené boty do plastových obalů. Kožené a semišové boty potřebují neustále dýchat. Pokud je dáte třeba do plastové tašky, mohly by chytnout plíseň nebo změnit barvu. Kožené boty vždy balte jen do papíru.
  3. 3
    Neskladujte boty s přípravkem proti molům, ale raději použijte kus cedrového dřeva. Přípravky proti molům sice moly odrazují, ale díky chemikáliím, které obsahují, jsou nebezpečné pro děti a domácí zvířata. Navíc často nepěkně zapáchají a tento zápach se jen těžko odstraňuje. Cedrové dřevo je mnohem lepším řešením. Cedr odpuzuje moly a navíc je to netoxické řešení, které zanechá na vašich botách příjemnou vůni.
  4. 4
    Nedávejte jednotlivé páry bot na sebe. Mnoho lidí skládá boty na sebe, aby tak ušetřili místo, ale takové skladování je časem deformuje. Pro sandály a žabky takové řešení nevadí, ale veškerou jinou obuv raději skladujte v jedné vrstvě. I když dáte jiný pár do druhé vrstvy vzhůru nohama, po několika měsících začnou boty ztrácet svůj tvar.

Tipy

  • Zkuste se naučit, že každý rok projdete všechny své boty, abyste zjistili, které je třeba opravit, nebo které můžete darovat třena na charitu.
  • Označte krabice s uskladněnými botami popisky, usnadníte si tak pozdější hledání.
  • Jiným řešením je malá fotka bot, kterou nalepíte na krabici. Snažte se takový obrázek nalepit na tu stranu krabice, která bude dobře vidět, i když máte více krabic na sobě.
  • Vysoké či zimní boty se obtížně skladují, protože zabírají více místa. Pamatujte na to při plánování skladovacího prostoru.

Co budete potřebovat

  • Boty
  • Organizátory na obuv
  • Skladovací prostory

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 4 370 krát