X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 9 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 11 051 krát
Každý má někdy problém si zapamatovat to, co potřebuje. Naštěstí neexistuje nic takového, jako „špatná paměť“ a stačí trochu pracovat na tom, abyste svoji paměť zlepšili. Brzy budete schopni si zapamatovat vše, co potřebujete, ať už půjde o nákupní seznam, nebo učivo na test.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:Jak si pamatovat učivo
Metoda 1
-
1Nedělejte více věcí najednou. Pokud si chcete zapamatovat to, co se učíte, musíte se soustředit. Proto se lidem často stává, že vejdou do místnosti a zapomenou, proč tam šli. Je to proto, že přitom mysleli na to, co budou dělat večer, nebo na to, co viděli v televizi a nesoustředili se.
- Když se učíte a snažíte si zapamatovat různé věci kvůli škole, soustřeďte se jen na to. Nedělejte více věcí najednou, jinak neuděláte ani jednu z nich správně.
-
2Vyhýbejte se zdrojům rozptýlení. Udělejte si na učení klid. Zavřete se na nějaké klidné místo a vyhněte se rodině, přátelům, domácím zvířatům i televizi.
- Najděte si klidné místo, na kterém se budete moci učit a nevěnujte se ničemu jinému. Učte se vždy na stejném místě, aby si váš mozek zvykl na to, že se musí soustředit.
- Vyberte si nějaké dobře větrané a dobře osvětlené místo, abyste neusínali a nic vás nerozptylovalo.
- Pokud zjistíte, že si nemůžete nic zapamatovat, dejte si krátkou přestávku (ne příliš dlouhou a nedělejte během ní nic, co by vás mohlo rozptýlit). Zajděte si na krátkou procházku, nebo si udělejte čaj.
-
3Vyhýbejte se i vnitřním zdrojům rozptýlení. Někdy nás nerozptyluje rodina ani přátelé, ale náš vlastní mozek. Když se lidé učí, často myslí na něco jiného a nesoustředí se na to, co mají před sebou. [1]
- Připravte si speciální sešit na všechny myšlenky, které vás při učení rozptylují. Pokud si vzpomenete na něco, čemu se budete muset později věnovat (například placení účtů), zapište si to, abyste se mohli soustředit na učivo.
- Rozptýlením se odměňujte za práci. Řekněte si, že až se naučíte jednu kapitolu (a zapamatujete si ji), budete se moci chvíli věnovat něčemu jinému a odpočinout si.
-
4Učte se odpoledne. Studie prokázaly, že doba, kdy se lidé učí, má velký vliv na to, kolik si toho zapamatují. I když máte pocit, že se nejlépe soustředíte ráno nebo večer, snažte se naučit se toho nejvíce odpoledne. Díky tomu si toho zapamatujete nejvíce. [2]
-
5Každý odstavec si shrňte do krátkých poznámek. Pokud si čtete něco, co si musíte zapamatovat, napište si krátké shrnutí každého odstavce na okraj sešitu. Když si budete důležité informace zapisovat, lépe si je zapamatujete a při opakování si snadno vzpomenete, o čem jste se učili.
- Napište si hlavní body každé kapitoly nebo sekce, kterou se musíte naučit, abyste si je později mohli přečíst a vzpomněli si na vše, co jste se naučili.
-
6Pište si informace stále dokola. Když si budete důležité informace zapisovat víckrát, snáze si je zapamatujete. Platí to zejména pro slovíčka cizích jazyků, nebo matematické vzorce. Čím víckrát si je napíšete, tím déle se vám udrží v hlavě.
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:Zkuste triky na zlepšení paměti
Metoda 2
-
1Používejte mnemonické pomůcky. Některé věci se pamatují těžko, takže si musíte vymyslet různé vizualizace a mnemonické pomůcky. Existuje spousta technik, které můžete použít. Některé se hodí pouze pro určité typy informací. [3]
- Vymýšlejte si akronymy ze seznamů věcí, které si musíte zapamatovat. Vezměte si první písmeno každého slova, které si musíte zapamatovat a vytvořte si z těchto písmen slovo, které si zapamatujete velmi snadno.
- Vytvořte si akustické pomůcky. Vymýšlejte si nesmyslná slova, díky kterým si zapamatujete sekvence informací (například matematické vzorce).
- Můžete si vymýšlet i různé krátké básně nebo rýmy, které vám pomohou zapamatovat si složitější informace. [4]
-
2Používejte asociace. Existuje několik typů asociací, ale důležité je to, že si musíte spojit něco, co již znáte s něčím, co si chcete zapamatovat, abyste si pomocí toho prvního slova vzpomněli na to druhé.
- Využijte nějaké vtipné slovo nebo obraz a spojte si ho s informacemi, které si chcete zapamatovat. Pokud se například učíte o JFK a Zátoce Sviní, můžete si představit prasata plavající v moři s prezidentem. Sice to zní trochu hloupě, ale tato asociace vám připomene, že se Kennedy na této operaci podílel.
- Číselné asociace vám umožní spojit si určitá čísla s nějakým obrazem. Proto si lidé často vymýšlejí číselná hesla s nějakým vnitřním významem (narozeniny, výročí, atd.). Pokud se snažíte zapamatovat si nějaké číslo, zjistěte, zda nejde o datum narození někoho známého. Můžete si tyto asociace i různě upravovat, aby vám dávaly smysl. Když si potom budete chtít vzpomenout na dané číslo, vybavte si člověka, jehož datum narození s tímto číslem souhlasí a hned si vzpomenete.
-
3Vizualizace. Pokud si chcete něco zapamatovat, snažte se si to dokonale představit. Měli byste se soustředit na detaily. Pokud si například chcete zapamatovat děj nějakého románu, představte si jeho postavy a prostředí do detailů a snažte se mít příběh v hlavě tak přesně, jak to jen jde.
-
4Vymýšlejte si příběhy. Když si musíte zapamatovat dlouhé sekvence slov, můžete si vymýšlet příběhy, do kterých si tato slova spojíte, abyste si je později vybavili. [5]
- Pokud si musíte zapamatovat, že chcete koupit banány, chleba, vejce, mléko a salát, vymyslete si příběh, ve kterém banán, chléb a vejce musejí zachránit salát z moře mléka. Je to sice hloupý příběh, ale obsahuje všechna slova, na která nesmíte zapomenout a pomůže vám vzpomenout si.
-
5Dejte si doma nějakou věc někam jinam. Pokud si musíte vzpomenout na to, že máte něco udělat, postavte si něco doma na jiné místo. Můžete si například vzít knihu a dát si ji před dveře, abyste si nezapomněli do školy vzít napsanou esej. Když uvidíte něco, co není na svém místě, vzpomenete si, co máte udělat.
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:Dlouhodobé strategie
Metoda 3
-
1Cvičte. Existuje silné spojení mezi tělesným a duševním zdravím, takže když budete své tělo udržovat cvičením zdravé, udržíte si i své duševní zdraví a budete mít lepší paměť. [6]
- Každý den se alespoň 30 minut procházejte. Budete v pohybu a na čerstvém vzduchu. Prospěšné účinky cvičení na duševní zdraví jsou dlouhodobé.
- Nemusíte jen chodit, můžete zkusit jakékoli jiné cvičení. Dělejte jógu, nebo si pusťte hudbu a zatančete si.
-
2Procvičujte mysl. Když budete procvičovat mozek, zlepšíte tím svoji paměť. Měli byste dělat věci, které vaši mysl unaví a po kterých si budete muset dát pauzu. Jsou to například: matematické příklady, paměťová cvičení, nebo četba složité literatury. [7]
- Zkuste něco jiného. Měli byste svůj mozek udržovat stále v chodu, takže se nepřestávejte učit nové věci. Budete svůj mozek stále formovat a vaše paměť se zlepší.
- Můžete si i každý týden zapamatovat nějakou báseň. Na každého tím uděláte dojem a budete mít lepší paměť. Začněte se tedy učit Beowulfa!
-
3Dostatečně spěte. Spánek je velmi důležitý pro udržení dobré paměti. Proto byste se neměli před zkouškou učit celou noc, ale měli byste se učit odpoledne a potom se dobře vyspat, aby váš mozek stihl zpracovat všechny informace, které jste mu předložili.
- Snažte se spát alespoň 8 hodin každou noc, aby měl váš mozek čas projít si všechny nové informace a vy jste si odpočinuli.
- Minimálně 30 minut před spaním vypněte všechna elektronická zařízení, aby měl váš mozek čas se uklidnit a připravit se na spánek. Vypněte telefon, počítač i čtečku e-knih.
-
4Říkejte si důležité informace nahlas. Když si budete informace opakovat nahlas, snáze si je zapamatujete. Pokud často zapomínáte, zda jste vypnuli troubu, při vypínání si nahlas řekněte: „Vypnul jsem troubu.“ Brzy budete schopni si spolehlivě vzpomenout, zda jste troubu vypnuli.
- Když se vám někdo představí, zopakujte jeho jméno (dělejte to přirozeně). Řekněte například: „Ahoj Anno, rád tě poznávám.“ Díky tomu si jméno této osoby zapamatujete a už ho nezapomenete.
- Můžete to dělat i s časy a místy. Pokud vás například někdo někam pozve, zopakujte to: „Sejdeme se tedy v 8 hodin u divadla? Už se nemůžu dočkat.“
-
5Buďte všímaví. Nemusíte se chovat zrovna jako Sherlock Holmes, ale měli byste se snažit zapracovat na svých pozorovacích schopnostech, abyste si snáze zapamatovali různé informace (jména, obličeje, nebo třeba kam jste si dali klíče). Bude vám chvíli trvat, než se to naučíte, ale rozhodně to bude stát za to.
- Trénujte si to tak, že si budete každou scénu důkladně prohlížet (můžete to dělat doma, v autobuse, nebo i v práci). Potom zavřete oči a snažte se vybavit si co nejvíce detailů.
- Můžete se to učit i s fotkami. Dívejte se několik vteřin na fotku, kterou neznáte a potom ji otočte. Snažte se vybavit si co nejvíce detailů. Opakujte toto cvičení pokaždé s jinou fotkou.
-
6Jezte správná jídla. Existují potraviny, které vám pomohou posílit paměť. Měli byste je jíst i pokud máte paměť dobrou, ale když jich začnete jíst více, budete mít paměť ještě lepší. Měli byste jíst potraviny s obsahem antioxidantů (brokolice, borůvky, špenát) a potraviny s obsahem omega-3 mastných kyselin (mandle nebo ryby). [8]
- Jezte každý den 5-6 malých porcí jídla, místo tří velkých jídel. Budete mít stále stejnou hladinu krevního cukru a váš mozek pojede na plné obrátky. Měli byste jíst jen zdravá jídla.
Tipy
- Pokud vás něco rozptyluje a nemůžete se soustředit, sedněte si a zamyslete se nad tím, co vám brání v koncentraci. Až zjistíte, co to je, snažte se to vyřešit. Potom teprve pokračujte v učení.
- Vůně rozmarýnu pomáhá zlepšovat paměť. [9]
Varování
- Když si budete říkat, že máte „špatnou paměť,“ budete ji mít ještě horší, protože budete svůj mozek přesvědčovat, že nefunguje správně.
- Pokud máte problémy s pamětí, zajděte si k lékaři a ujistěte se, že nejde o nic vážného.
- Ne všechny mnemonické pomůcky vám budou vyhovovat a některé se hodí jen pro určité situace. Vyzkoušejte si je všechny a uvidíte, které se vám budou hodit.
Reference
- ↑ http://alac.rpi.edu/update.do
- ↑ http://studenthealth.uchicago.edu/page/how-remember-things
- ↑ http://www.learningassistance.com/2006/printables/mnemonicsprint.html
- ↑ http://www.clubtnt.org/my_collegian/memory_tips_&_tricks.htm
- ↑ http://www.exploratorium.edu/memory/dont_forget/playing_games_2.html
- ↑ http://www.abc.net.au/science/articles/2008/09/03/2353939.htm
- ↑ http://www.webmd.com/brain/news/20090429/brain-exercises-may-delay-memory-loss
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-living/healthy-aging/in-depth/memory-loss/art-20046518?pg=2
- ↑ http://www.spring.org.uk/2013/10/10-surprising-and-mostly-easy-ways-to-improve-your-memory.php