X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 23 610 krát
Dobře oholené a upravené vousy jsou skvělým módním doplňkem. Co se týče jejich úpravy máte téměř neomezené možnosti – zde je pouze několik základních technik úpravy vousů, které vám pomohou začít.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 6:Mytí a příprava
Metoda 1
-
1Dobře si umyjte vousy. Je důležité začít s čistými a suchými vousy. Vousy se mastí stejně jako vlasy, takže si je před stříháním musíte dobře umýt.
- Umyjte si vousy šamponem a otřete si je do ručníku. Nepoužívejte šampon, který vysušuje vaši pokožku.
-
2Učešte si vousy. Když si vousy učešete, budou se vám snadněji stříhat.
- Česejte si vousy ve směru jejich růstu podél čelisti. Začněte u ucha a postupujte až k bradě.
- Nesnažte se vousy „narovnat“ tím, že je budete česat proti směru růstu. Později to můžete udělat rukama, zatím si je učešte rovně.
-
3Začněte stříhat před zrcadlem. Mějte vše potřebné po ruce: nůžky nebo strojek, hřeben, ručník a produkty, které chcete použít. Pokud máte elektrický strojek, budete potřebovat i volnou zásuvku.
- Je dobré použít velké kosmetické zrcadlo, ve kterém se uvidíte z více úhlů.
-
4Připravte se na stříhání vousů. Ucpat výlevku vousy není dobrý nápad. Také ale není zábava je po holení čistit. Zbavte se tohoto problému ještě než začnete!
- Vezměte si velký lavor, do kterého budou vousy padat.
- Rozložte si v koupelně noviny nebo ručníky.
- Pokud máte stabilní přenosné zrcadlo, jděte se oholit ven. Nebudete tak muset úklid vousů řešit vůbec.
Metoda 2
Metoda 2 ze 6:Holení elektrickým strojkem
Metoda 2
-
1Vyberte si nástavec. Většina strojků se prodává s několika plastovými nástavci. Ty zajistí přesnou délku. Nikdo nechce být oholen moc na krátko.
- Pokud nevíte, který nástavec bude nejlepší, začněte s tím nejdelším. Vždy můžete nástavec vyměnit a vlasy zkrátit. Když se ale ostříháte moc nakrátko, budete muset počkat, až vám vousy dorostou.
- Nastavení elektrického strojku a používání nástavců najdete v manuálu výrobce.
- Pokud se chcete oholit úplně, nepoužívejte žádný nástavec.
-
2Zapněte strojek a jemně, ale pevně si oholte obě strany obličeje. Holte ve směru růstu vousů a strojkem pohybujte jemně.
- Vždy začněte u uší a postupujte směrem dolů. Budete tak mít obě strany oholené rovnoměrně.
- Nástavec by měl zabránit podráždění a pořezání kůže.
-
3Oholte si knír a bradu. Začněte pod nosem a postupujte směrem ke koutkům úst a dolů na bradu. Speciální pozornost věnujte těžce dosažitelné oblasti těsně pod nose.
- Zavřete pusu, jinak vám do ní vousy spadnou.
- Záleží na tom, jak dlouhé vousy máte, ale v některých případech je lepší si knír zastřihnout zvlášť nůžkami.
-
4Zakončete holení u krku. Sundejte si nástavec ze strojku a oholte si všechny vousy na krku až po čelist.
- Pokud chcete, můžete si dát holící pěnu na krk a oholit si ho, záleží jen na vás. Někteří muži mají rádi krk hladký, jiní si ho zase nechávají zarostlý.
Metoda 3
Metoda 3 ze 6:Údržba a základní opravy strojků
Metoda 3
-
1Čistěte svůj strojek. Většina strojků na vousy se prodává společně s výbavou k čištění, která obsahuje i malý kartáček. Po každém oholení tímto kartáčkem důkladně očistěte strojek i nástavce. Staré vousy tak nebudou zůstávat ve strojku a nepoškodí jeho motorek.
- Pokud nemáte u svého strojku štěteček, použijte nějaký starý kartáček na zuby nebo štětec.
-
2Pravidelně svůj strojek bruste. Většina strojků má také lahvičku s minerálním olejem. Po několika oholeních vyčistěte břity štětcem a naneste na ně několik kapek tohoto oleje. Na několik vteřin strojek zapněte. Olej se dostane do všech míst a břity tak budou stále ostré a hladké.
- Pokud tento minerální olej nemáte, kontaktujte výrobce a zjistěte, zda můžete použít vlastní olej. Většina olejů není pro strojky vhodná a mohly by ovlivnit jeho výkon.
-
3Připravte se na běžné problémy. Dobře udržovaný strojek by měl fungovat bez větších problémů. Některé elektrické spotřebiče ale mají časté problémy, které lze řešit. Zde je několik z nich a také tipy k jejich vyřešení:
- „Můj strojek hlasitě bzučí.“ Mnoho strojků má regulátor výkonu, který vypadá jako šroubek na boku zařízení. Můžete ho snadno upravit šroubovákem. Experimentujte s nastavením výkonu tak dlouho, dokud zvuk nepřestane. Neexistuje riziko popálení elektřinou.
- „Můj strojek neholí vousy.“ Možná už nejsou břity vašeho strojku tak ostré jako dřív, nebo se vám kazí motor. Pravidelně olejujte břity strojku. Pokud je strojek výrazně pomalejší, možná je nějaký problém právě s motorem. Kontaktujte výrobce, nebo nechejte strojek reklamovat v obchodě.
- Možná máte prostě jen příliš silné vousy! Dobře strojek vyčistěte a zkuste to znovu.
- „Můj strojek nevydrží nabitý.“ Po čase se baterie ve strojku mohou opotřebovat. Většina výrobců vám je může vyměnit – zjistěte si potřebné informace v obchodě.
- „Můj strojek je křivý.“ Je možné, že se břity strojku vychýlí. Není složité je vrátit zpět do původní pozice, ale záleží na rozsahu poškození a na daném modelu. Většina výrobců poskytuje návody k narovnání břitů a i na internetu najdete spoustu návodů, jak si je narovnat sami.[1]
Metoda 4
Metoda 4 ze 6:Stříhání vousů nůžkami
Metoda 4
-
1Vezměte si ostré a čisté nůžky, nejlépe kadeřnické. Nůžky jsou skvělým způsobem, jak si zkrátit vousy, ale musíte s nimi umět zacházet.
- Nůžky nesmí být rezavé nebo poškozené. Nesmí být ani jinak zdeformované.
- Nepoužívejte zahradní ani kuchyňské nůžky. Jsou příliš velké a příliš tupé na stříhání vousů.
-
2Pomozte si hřebenem. Díky tomu si neustřihnete vousy moc nakrátko. Zkuste to dělat tak, jak kadeřníci stříhají vlasy a jemně si hřebenem pročesat vousy.
- Česejte od ucha k čelisti a vždy stříhejte pouze malý kousek vousů.
- Ustřihněte všechny vousy, které z hřebenu koukají ven.
- Při tomto kroku buďte opatrní. Stříhejte jen malé kousky vousů. Když se později rozhodnete, že chcete více, nebude to problém. Když si ale ustřihnete moc, nebude možné to opravit.
-
3Zopakujte celý postup i na druhé tváři. Stříhejte vousy po kouscích tak dlouho, dokud nedosáhnete požadované délky.
- Znovu si vousy pročešte, abyste měli jistotu, že je máte ostříhané rovnoměrně.
-
4Zastřihněte si knír a bradu. Vousy česejte směrem dolů a ustřihněte všechno, co vám přečuhuje přes rty.
-
5Zakončete holení u krku. S krkem si dejte záležet a nůžkami se snažte vousy vystříhat co nejblíže u kůže.
- Použijte pokud možno elektrický holící strojek.
- Pokud se bojíte, můžete se oholit i žiletkou a zbavit se tak všech vousů. Je to jistě jednodušší, než snažit se ostříhat si krk nůžkami.
Metoda 5
Metoda 5 ze 6:Hladké holení (volitelné)
Metoda 5
-
1Vyberte si nějaký styl s hladkými liniemi. Mnoho různých stylů využívá kontrastu oholených a neoholených částí tváře. I když nechcete nikoho oslnit, jistě chcete mít své vousy čas od času upravené zajímavě. Tento proces je velmi jednoduchý, stačí se oholit na krku a udělat si na obou stranách stejné kotlety. Můžete se ale pustit i do něčeho odvážnějšího. Záleží jen na vás. Naplánujte si to – žiletky holí dohladka, takže si nebudete moci dovolit žádné velké chyby.
- Neexistuje žádný předepsaný způsob, jak si holit vousy. Většina běžných stylů ale zahrnuje hladce oholený krk a upravenou tvář. Díky tomu nebudete vypadat jako „dřevorubec“. Vždy si ale vousy upravujte tak, jak sami chcete.
-
2Kupte si břitvu. V minulosti holení vyžadovalo kvalitně naostřenou břitvu. Dnes si téměř v každém supermarketu koupíte plastová holítka. Je na vás, co budete používat – holítka jsou levná a pohodlná, ale břitva vám dodá eleganci a přesnost. Pro více informací si přečtěte článek o tom, jak se správně oholit.
-
3Připravte si vousy na holení. Cílem je vousy zahřát a namočit (hlavně na místech, kde je budete chtít holit do hladka). Díky tomu budou jemnější a budou se snadněji holit. Tento krok můžete obměnit podle svého. Zde jsou nejběžnější metody.
- Umyjte si obličej teplou vodou. Pokud máte jemné vousy, nemusíte dělat nic jiného. Každopádně byste ale měli alespoň stále dokola namáčet vousy, aby vám neuschly.
- Použijte teplou vodu a pěnu na holení. Tato metoda je nejběžnější. Umyjte si obličej teplou vodou a natřete si na něho holící pěnu. Pokud máte dost času, nechejte ji chvíli působit, holení bude příjemnější.
- Horký ručník. Pokud máte dost času, tato metoda je velmi uvolňující. Zabalte si hlavu do teplého ručníku, abyste měli všechny vousy přikryté. Nechejte ručník na hlavě tak dlouho, dokud nevychladne. Potom ho sundejte, naneste holící pěnu a oholte se.
- Mnoho lidí se rádo holí ve sprše, protože sprchování, protože tak mají neustálý přísun teplé vody. Pokud se vám tento nápad zamlouvá, kupte si menší sprchové zrcadlo.
-
4Začněte holit asi centimetr od místa, kde chcete mít vousy hladce oholené. Nechejte si nějakou rezervu, kdybyste to s holením trochu přehnali.
- Pokud používáte pěnu na holení a nevidíte si na tvář, otřete si ji prstem. I tenoučká vrstva pěny na holení funguje skvěle.
-
5Oholte se tak, jak sami chcete. Vždy holte různými směry, ale neměli byste holit přímo proti růstu chloupků – holte rovně, když chcete holit velké plochy a nepotřebujete být přesní a holte kolmo k vousům, když se snažíte upravit celkový tvar vousů a doladit jemné detaily.
-
6Zopakujte i na druhé straně obličeje. Bez zrcadla a dobrého světla se neobejdete, budete si muset důkladně prohlédnout své oholení.
-
7Umyjte si obličej studenou vodou a zbavte se zbytků pěny. Studená voda stáhne póry kůže a pomůže vám zastavit krvácení z malých ran. Přečtěte si článek o tom, jak si oholit obličej. Najdete v něm další tipy na to, jak léčit poranění při holení.
- Po umytí obličeje uvidíte všechny nedostatky a místečka, která jste vynechali. Většinou je možné je opravit bez použití další pěny.
Metoda 6
Metoda 6 ze 6:Styly a variace úpravy vousů
Metoda 6
-
1Nechejte si bradku. Oholte se ve stylu Abrahama Lincolna, úplně se zbavte kníru a nechejte si bradku.
- Nejlépe se to dělá holícím strojkem. Dodržujte postup uvedený výše a oholte si knír.
- Pravidelně si holte knír žiletkou. Pokud nemáte žiletku, snažte se ho alespoň zkrátit strojkem.
-
2Zkuste kozí bradku. Oholte si kotlety a nechejte si vousy pouze kolem úst.
- Představte si linii, která prochází po stranách nosu ke koutkům úst a oholte si všechno, co je mezi touto linií a uchem. Vousy si nechejte pouze na bradě a pod nosem.
- Můžete experimentovat s kotletami, nebo zkoušet různé styly. Můžete si například oholit vlasy pod spodním rtem a na bradě.
-
3Zkuste kotlety. Jde vlastně o pravý opak bradky – nechejte si kotlety a oholte si bradu, knír a krk.
- Můžete si také nechat knír neoholený.
-
4Oholte se dohladka. Sejměte nástavec strojku a velmi opatrně nůžkami všechno ostříhejte. Měli byste se snažit o velmi krátké vousy. Dodá vám to mužnější vzhled.
- Nejlepší to je, pokud máte světlou pleť a tmavé vousy.
-
5Nechejte si proužek vousů. Neholte si malý proužek vousů pod spodním rtem. Tento styl úpravy vousů rádi nosí jazzoví muzikanti. Dohladka se oholte a nechejte si pod spodním rtem pouze malý trojúhelníček vousů.
- Zkoušejte různé délky. Proužek může být téměř neviditelný, ale klidně i delší.
-
6Zkuste tenoučký „tužkový“ knír. Tento knír nosí slavný režisér John Waters. Oholte si vousy až na knír a knír si zastřihněte pomocí holícího strojku s velmi krátkým nástavcem. Potom si žiletkou oholte většinu kníru, aby vám zůstal jen tenký proužek nad rtem.
-
7Experimentujte! Zkoušejte různé délky a styly. Vousy vám přece zase dorostou!
- Pokud si chcete vousy oholit úplně, využijte příležitosti a na hodinu si vyzkoušejte každý styl. Na oběd jděte s bradkou a večeři si dejte s knírem. Možná zjistíte, že se vám jeden ze stylů líbí více, než ty ostatní.
Tipy
- Pokud vám ještě moc nerostou vousy, je dobré nechat si je několik týdnů růst a až potom si je upravit.
- Nikdy neholte mokré vousy strojkem nebo nůžkami. Mokré vousy jsou delší, takže byste si je mohli oholit více, než byste chtěli.
- Pokud máte strojek, ale nemáte žádné nástavce, můžete zkusit použít hřeben. Opatrně pročešte vousy a strojkem oholte všechny, které přes hřeben přečuhují.
- Všechny nástroje pečlivě dezinfikujte a pravidelně nabrušujte.
- Pokud máte vousy na místech, kam se nedostanete, obalte si prst toaletním papírem a navlhčete ho teplou vodou. Přitlačte na tato místa – vousy by se měly na prst přilepit.
Varování
- Při používání elektrického strojku buďte opatrní. Většina z nich je voděodolná, ale stále existuje riziko elektrického šoku.
- Žiletky jsou sice skvělé pro hladké oholení a rovné linie, ale nedoporučujeme je používat k holení celého obličeje. Jsou pomalejší, než jiné metody, vyžadují časté namáčení a mohou vás snadněji poranit.
- Pokud se chcete oholit dohladka, mějte po ruce nůžky nebo elektrický strojek. Můžete samozřejmě použít žiletku, ale je lepší využít tyto nástroje a zkrátit si vousy jak to jde ještě před použitím žiletky.