Pokud se chcete skrýt před zákonem nebo si prostě chcete vyzkoušet jinou barvu vlasů levně a rychle, můžete si sami nabarvit vlasy. Ušetříte čas i peníze. Budete si muset vybrat správnou barvu, připravit si vlasy a obličej, udělat si test na malém kousku kůže, nanést barvu, smýt a pravidelně si dobarvovat odrostlé kořínky.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Připravte se na barvení

  1. 1
    Umyjte si vlasy 24-48 hodin před barvením. Díky tomu budou přirozeně lehce mastné, takže se do nich barva dostane lépe. Díky tomu také vydrží déle zářivá.
    • Pokud je to možné, nedávejte si před barvením do vlasů kondicionér. Ten totiž odstraňujte přirozenou mastnotu, která je při barvení důležitá. Pokud ale máte velmi suché vlasy, celý týden si dávejte před spaním na několik minut masku. Díky tomu vám barva vlasy nevysuší.
  2. 2
    Vyberte si nějakou příjemnou barvu. Nemusíte se ztrácet v nepřeberném množství barev, které jsou k dostání. Pokud si barvíte vlasy poprvé, měli byste si vybrat takovou, která je co nejblíže vaší vlastní barvě. Pokud s barvením začínáte, také je dobré zkusit jen polo-permanentní nebo smývatelné barvy. Budete mít jistotu, že když se vám to nepovede, nebudete s tím muset žít moc dlouho. Tyto barvy se vždy nanášejí na vlhké vlasy.
    • Smývatelné barvy se většinou vymyjí po 6-12 mytích. Polo-permanentní barvy se vymývají až po 20-26 umytích. Permanentní barvy většinou vydrží na vlasech 2 měsíce a déle, ale některé mohou být skutečně vytrvalé. [1]
  3. 3
    Dejte si pozor na skvrny od barvy. Barvu sice chcete dávat na hlavu, ale nemějte na sobě žádné drahé oblečení a raději si přikryjte okolí starými ručníky nebo novinami. Když vám něco ukápne, mějte po ruce papírové ubrousky. Vezměte si na sebe staré děravé tričko, které potom budete moci vyhodit. Málokdy se povede nepotřísnit si oblečení ani trochu.
  4. 4
    Na ramena si dejte ručník. Ten zachytí všechny malé kapky a barvu otřenou z pramenů vlasů. Také si s ním vlasy zabalíte po vymytí. Nejlepší je použít tmavý ručník, protože i když budete vymývat pořádně, při prvním umytí vlasy budou ještě trochu barvit. Vepředu si ručník sepněte sponkou.
  5. 5
    Vezměte si rukavice. Většinou je najdete přímo v krabičce s barvou, ale pokud tam nejsou, vezměte si obyčejné gumové rukavice. Nezašpiníte si ruce a budete si moci sahat na vlasy.
  6. 6
    Uši, čelo a krk si natřete mastným krémem. Můžete použít také vazelínu, balzám na rty nebo kondicionér (pokud je v balíčku). Tato vrstva krému zajistí, že případné fleky z krku a uší snadno smyjete.
  7. 7
    Namíchejte si barvu. Dodržujte pokyny uvedené na krabičce. Smíchejte si barvu v misce štětcem (koupíte ho v drogerii).
    • Pokud nemáte u barvy misku, použijte nějakou, kterou máte doma. Nikdy ale nepoužívejte žádnou oblíbenou ani hezkou. Nejlepší jsou plastové misky, v kovových barvu míchat nesmíte.
    • Pokud nemáte doma štětec, kupte si ho v drogerii nebo v potřebách pro kadeřníky. Nestojí moc a vyplatí se vám ho mít.
  8. 8
    Smíchejte barvu s peroxidem. To platí pouze pro některé barvy – některé už koupíte ve formě krému. Většinou ale budete mít v krabičce tubu s peroxidem. Pokud ho nemáte, také ho seženete v drogerii.
    • Pokud si barvíte vlasy na tmavší odstín, použijte 10% peroxid. Pokud si vlasy zesvětlujete, použijte 20% peroxid. Pokud chcete skutečně světle blond, můžete použít i 30%. Silnější peroxidy jsou pouze pro zkušené kadeřnice, které s nimi umějí pracovat. Vy se jim rozhodně vyhněte.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Test

  1. 1
    Udělejte si test na malém pramínku. Pokud jste tuto barvu ještě nikdy nepoužívali, udělejte si nejprve test na malém pramenu vlasů. Díky tomu zjistíte, jak barva vypadá a jak dlouho musíte nechat barvu působit. [2]
  2. 2
    Vytáhněte si z vlasů malý pramínek vlasů. Nejlepší je vzít ho někde za ušima, abyste si ho mohli přiložit k obličeji a podívat se, jak vám barva sluší.
  3. 3
    Po uplynutí poloviny času uvedeného na krabičce setřete barvu z pramene vlasů papírovým ubrouskem. Vysušte si vlasy ubrouskem. Pokud se vám výsledná barva líbí, nebudete ji muset na hlavě nechávat déle.
  4. 4
    Pokud máte barvu příliš světlou, naneste ji znovu na vlasy. Nechejte ji tam zbytek doby a potom ji znovu otřete do kapesníku. Pokud jste spokojeni s touto výslednou barvou, budete si muset barvu nechat působit tak dlouho, jak je uvedeno na obalu.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Jak si barvit vlasy

  1. 1
    Hřebenem si vlasy rozdělte na několik částí. Pomocí velkých sponek si je sepněte. Tím zajistíte, že nevynecháte žádný pramen vlasů.
  2. 2
    Naneste barvu postupně na prameny vlasů. Každou část si rozdělte na menší prameny (díky tomu bude barva rovnoměrnější). Začněte u kořínků a postupujte směrem ke konečkům. Kdybyste začínali od konečků, měli byste je nakonec tmavší a vypadali byste jako zebra. Pořádně barvu vmasírujte do vlasů.
  3. 3
    Nastavte si budík na dobu, která je uvedena na obalu barvy. Dodržujte všechny pokyny. Pokud máte hodně šedivých vlasů, je nejlepší nechat barvu působit nejdelší možnou dobu, [3] Nenechávejte si nikdy barvu na hlavě přes noc. Když to uděláte, naprosto si vysušíte vlasy. Barva funguje tak, že otevře vlasová vlákna a usadí v nich pigmenty. Pokud si barvu necháte na vlasech příliš dlouho, vlasová vlákna zůstanou otevřená a proto budou vlasy suché.
    • Existuje jediná výjimka. Pokud používáte polo-permanentní barvy (jako Manic Panic nebo Directions), vždy je dobré nechat je působit přes noc. Tyto barvy jsou přírodní, nepoškodí vám vlasy a když je necháte působit déle, docílíte jasnější barvy.
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Vymyjte si barvu z vlasů

  1. 1
    Utřete si zbytky barvy z krku a čela papírovým ubrouskem. Nestírejte barvu přímo z vlasů. Můžete si na hlavu dát čepici, aby se vám barva nedostala tam, kam nemá.
    • Až budete mít čepici, můžete si vlasy zabalit ještě do ručníku, udrží si tak teplo a barva bude působit lépe.
  2. 2
    Počkejte tak dlouho, jak je uvedeno na obalu. Potom si vlasy vymyjte ve sprše nebo v umyvadle. Nejprve používejte pouze studenou vodu. Vymývejte tak dlouho, dokud vám nepoteče z vlasů čistá voda.
    • Nemusíte mít strach, když se vám barva bude ve sprše vymývat. Je to normální a neznamená to, že jste udělali chybu. Nezapomínejte na to, že polo-permanentní barvy se budou vymývat při každém umytí tak dlouho, dokud se nevymyjí úplně.
  3. 3
    Použijte kondicionér, který byl v krabičce s barvou. Důkladně ho vmasírujte do celých vlasů. Téměř každá barva obsahuje takový kondicionér, ale můžete si také koupit speciální přímo na barvené vlasy. Nemyjte si vlasy. Nejlepší je počkat s mytím alespoň dva dny. Tak bude mít barva dost času na to, aby se ve vlasech dostatečně usadila. [4]
  4. 4
    Nechejte po barvení vlasy uschnout přirozeně, nepoužívejte fén. Budou potom zdravější a zářivější.
  5. 5
    Nevystavujte čerstvě barvené vlasy slunci. UV paprsky mohou čerstvou barvu poškodit.
  6. 6
    Umyjte si vlasy po asi dvou dnech. Kupte si šampon i kondicionér pro barvené vlasy. Najdete je od různých značek, ale běžné šampony nebo šampony proti lupům vám budou barvu rychle vymývat. Vždy je tedy lepší mít přípravky pro barvené vlasy.
  7. 7
    Nechejte kondicionér působit asi 5 minut. Díky tomu vlasům vrátíte vlhkost, kterou jim barvení vzalo. Při každém mytí používejte kondicionér, abyste měli vlasy stále jemné a zářivé.
    Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Dobarvování kořínků

  1. 1
    Každých 4-6 týdnů po barvení byste si měli dobarvovat kořínky. Bohužel vlasy rostou a nelze se tomu vyhnout. Nebarvěte si znovu celou hlavu, jinak byste si vlasy poškodili a vysušili si konečky.
  2. 2
    Na konce si dejte kondicionér. Nedávejte si ho na celé délky vlasů jako při běžném barvení.
  3. 3
    Barvu naneste pouze na odrostlé části u hlavy. Pracujte stejným stylem, jako při barvené celé hlavy. Barvu nechejte působit doporučenou dobu.
  4. 4
    Pročešte si vlasy hřebenem pět minut před skončením doby působení. Tím dostanete trochu barvy také na délky vlasů a na konečky. [5]
  5. 5
    Vymyjte si vlasy jako normálně. Použijte studenou vodu a kondicionér. Následující 2-3 dny si vlasy nemyjte.
    Reklama

Tipy

  • Kupte si nějaké produkty pro ochranu barvených vlasů. Neobsahují tolik chemikálií a zajistí, že vám barva vydrží dlouho zářivá.
  • Pokud používáte permanentní barvu a připravujete se na nějakou událost nebo na dovolenou, měli byste si zvolit takový odstín, který působí přirozeně a zdravě a nabarvit si vlasy alespoň týden dopředu. Tak budou mít vlasy čas se po barvení trochu zotavit. Když se budete barvit den před plesem nebo dovolenou, vlasy budou vypadat trochu uměle. Vlasy barvené před několika dny vypadají zdravěji.
  • Před plaváním v bazénu použijte kondicionér pro ochranu barvy, protože chlorovaná voda by vám mohla barvu vymýt.
  • Vždy je lepší, když vám s barvením někdo pomůže. Požádejte kamarádku a pokud to děláte poprvé, nechejte si pomoct.
Reklama

Varování

  • Pokud vás barva na hlavě svědí nebo pálí, co nejdříve ji smyjte a už ji nepoužívejte.
  • Některé barvy obsahují chemikálie, které u některých lidí mohou vyvolat alergickou reakci. Pokud vaše barva tyto přísady obsahují, nejlepší je udělat si test na malém kousku kůže a potom ji teprve nanášet na vlasy. Dejte si barvu přímo na kůži, nejlépe za uchem nebo na předloktí a nechejte ji asi 20 minut působit. Potom ji smyjte a počkejte 24 hodin, zda nebudete mít alergickou reakci.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 95 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 13 182 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Reklama