Trh s laptopy se v poslední době hodně změnil. Přenosné počítače už nejsou pouze doménou obchodního světa, ale staly se nepostradatelnými doma i ve škole. Můžete laptopem nahradit i svůj stolní počítač, dívat se na něm na filmy v posteli, nebo si ho s sebou vzít na výlet nebo ke kamarádovi. Je těžké vybrat si z nepřeberné nabídky možností, zejména pokud jste laptop ještě nikdy nekupovali. Když si ovšem zjistíte několik základních informací, budete moci nakupovat bez problémů. V tomto článku se dozvíte, jak si vybrat ten nejlepší laptop.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Určete si své potřeby

  1. 1
    Zamyslete se nad výhodami laptopu. Pokud jste ještě nikdy neměli laptop, je dobré zamyslet se nad tím, jaké jsou jeho výhody ve srovnání se stolním počítačem.
    • Laptop si s sebou můžete vzít kamkoli, klidně i do zahraničí. Budete k tomu potřebovat pouze síťový adaptér.
    • Mnoho laptopů dokáže to samé, co stolní počítače. Pravděpodobně nebudete moci hrát nejnovější hry na nejvyšší grafické nastavení, ale přesto moderní laptopy umí spoustu věcí.
    • Laptop vám ušetří prostor a snadno ho sundáte například ze stolu. Hodí se tedy pro lidi, kteří mají malé byty, nebo pro použití v ložnici.
  2. 2
    Uvědomte si, že laptopy mají i své nevýhody. Hodí se sice k přenášení, ale mají i několik nevýhod, které by vás sice neměly odradit, ale je dobré je mít na paměti.
    • Laptop vám někdo snadno ukradne, když ho zapomenete například v autě.
    • Baterie nevydrží extra dlouho a je nepříjemné tahat s sebou počítač, který nemůžete použít, protože mu došly baterie. Když letíte letadlem, nebo jste někde, kde nemáte přístup k zásuvce, bude pro vás výdrž baterie velmi důležitým faktorem.
    • Laptopy nelze upgradovat tak jako stolní počítače, takže vcelku rychle zastarají. Znamená to, že si budete muset každých několik let kupovat nový laptop.
  3. 3
    Zamyslete se nad tím, k čemu budete svůj laptop využívat. Protože je možné přenosné počítače využívat k mnoha věcem, je dobré si v tom udělat jasno, abyste si podle toho mohli vybrat. Pokud chcete brouzdat po internetu a psát emaily, budete potřebovat jiný laptop než někdo, kdo chce hrát hry nebo vytvářet hudbu.
  4. 4
    Určete si rozpočet. Je důležité mít jasno v tom, kolik peněz za laptop chcete dát, jinak budete riskovat, že zakoupíte zbytečně drahý laptop. Existuje celá řada možností, takže když si stanovíte finanční limit, nebudete muset kupovat nový laptop ještě v době, kdy budete stále splácet ten starý. Určete si důležité aspekty a najděte si je v rámci svého rozpočtu.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Windows, Mac nebo Linux?

  1. 1
    Seznamte se s možnostmi. Dvě základní možnosti jsou Windows a Mac, plus Linux, který je určen spíše pro technicky zdatné lidi. Bude záležet hlavně na vašich osobních preferencích a na tom, s jakým systémem umíte zacházet.
    • Kupte si to, co znáte. Pokud jste zvyklí na operační systémy Mac, kupte si počítač Mac, abyste se nemuseli učit zacházet s novým rozhraním. Neměli byste se ale rozhodovat pouze podle tohoto faktoru.
  2. 2
    Zamyslete se nad tím, jaké programy potřebujete. Pokud používáte hodně programů z balíčku Microsoft Office, nejlepší pro vás bude koupit si počítač s Windows. Neznamená to, že nemůžete používat i jiné operační systémy, ale s Windows pro vás práce bude nejjednodušší. Pokud se věnujete hudební produkci, nejlepší programy najdete pro počítače Mac.
    • Windows podporuje většinu počítačových her, i když v poslední době se v tomto ohledu zlepšily i počítače Mac.
    • Pokud nemáte zkušenosti s počítači a budete potřebovat pomoc, kupte si typ počítače, který mají vaši členové rodiny a přátelé, kteří vám budou moci poradit. V opačném případě se budete muset spoléhat na technickou podporu.
  3. 3
    Zvažte, zda nechcete Linux. Některé laptopy si můžete koupit s již přednastaveným Linuxem. Můžete si ho vyzkoušet na svém současném počítači pomocí LiveCD, aniž byste si ho museli instalovat.
    • Většina operačních systémů Linux je zdarma, stejně jako tisíce programů a aplikací. Program WINE vám umožní spouštět spoustu Windows programů na Linuxu. Můžete si tyto aplikace nainstalovat a spouštět stejně jako na Windows. WINE se ještě stále aktivně vyvíjí, takže ne všechny programy fungují. Používají ho ale miliony lidí.
    • Linux nemá téměř žádná rizika počítačových virů. Je skvělou možností pro děti, protože operační systém je zdarma, programy jsou také zdarma a není třeba se bát virů. Pokud děti s operačním systémem něco provedou, můžete ho jednoduše přeinstalovat a začít znovu. Linux Mint vypadá a pracuje stejně jako Windows. Nejoblíbenější je Ubuntu Linux.
    • Linux vyžaduje technickou zdatnost, jinak z něho nevytěžíte maximum. Budete muset umět zacházet s příkazovým řádkem, ale nebojte se – vše si můžete vyhledat na internetu.
    • Ne všechen hardware je s Linuxem kompatibilní, možná budete mít problém najít disky, které vám budou fungovat.
  4. 4
    Výhody a nevýhody Macu. Mac počítače se od Windows počítačů v mnohém liší, takže pokud chcete z Windows přejít na Mac, možná budete mít trochu problémy. Přesto je ovšem Mac uživatelsky velmi příjemný a jeho operační systémy se skvěle hodí pro tvorbu médií.
    • Mac spolupracuje s iPhony, iPody, iPady a dalšími produkty od Applu. Technická podpora pro tyto produkty je také velmi srozumitelná.
    • U Macu je nižší riziko, že chytíte vir, ale stále si musíte dávat pozor.
    • Je možné na Macu spustit i Windows pomocí Boot Camp. Budete potřebovat autorizovanou kopii OS Windows.
    • Počítače Mac stojí většinou více peněz, než počítače s Windows a Linuxem.
  5. 5
    Podívejte se na moderní laptopy s Windows. Windows laptopy jsou vcelku levné a máte mnoho možností výběru od mnoha výrobců, takže si můžete najít to, co skutečně potřebujete. Pokud jste Windows delší dobu nepoužívali, pravděpodobně se budete trochu divit, že vypadá jinak. Windows 8 má startovní obrazovku nejen s programy, ale také s „live ikonami“, jako jsou zprávy, sportovní novinky atd. Internet Explorer 10 zahrnuje funkci, která automaticky vyhledává potenciální viry dříve, než si je stáhnete.
    • Na rozdíl od počítačů Mac vyrábějí počítače s Windows různí výrobci. To znamená, že se kvalita počítače bude vždy lišit. Je důležité si zjistit, co každý výrobce nabízí, přečíst si recenze a zamyslet se nad tím, který produkt bude nejvýhodnější.
    • Laptopy s Windows si většinou můžete nastavit podle sebe, což u laptopů Mac nejde.
  6. 6
    Podívejte se na Chromebook. Kromě hlavních tří možností operačních systémů existují i jiné možnosti. Jednou z nich je Chromebook. Tento operační systém se naprosto liší od všech ostatních. Laptopy, které ho zahrnují, jsou navrženy tak, aby byly neustále připojené k internetu a jsou přihlášené k úložišti na Google Drive. [1]
    • Existuje pouze několik modelů laptopů s Chromebook. HP, Samsung a Acer vyrábějí tyto modely a Google vyrábí dražší Chromebook Pixel.
    • ChromeOS je určen ke spouštění webových aplikací Googlu, jako je Chrome, Google Drive, Google Maps atd. Tyto počítače se hodí pro lidi, kteří hojně využívají aplikace společnosti Google.
    • Chromebook nespustí žádné programy určené pro jiné operační systémy, jako jsou hry a programy pro produktivitu.
  7. 7
    Vyzkoušejte si operační systémy. Pokuste se vyzkoušet si co nejvíce operačních systémů v obchodě, nebo u přátel. Najděte si ten, který se vám dobře používá a který budete chtít mít na svém vlastním laptopu. I v rámci jednoho operačního systému vám mohou klávesy, touch pady atd. připadat u různých počítačů velmi rozdílné.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Zamyslete se nad formou

  1. 1
    Zamyslete se nad tím, jaká velikost vám bude nejvíce vyhovovat. Existují tři různé velikosti laptopů – netbook, laptop a desktop replacement. Všechny tyto velikosti jsou sice stále laptopy, ale liší se tím, jak snadno je využijete.
    • Co se týče velikosti, musíte si ujasnit několik věcí: váha, velikost obrazovky, rozložení klávesnice, výkon a výdrž baterie. Netbooky jsou většinou nejlevnější, protože jsou nejmenší. U běžných laptopů budete muset najít rovnováhu mezi všemi faktory.
    • Přenosnost je také důležitým faktorem. Když si pořídíte laptop s větší obrazovkou, budete se muset smířit s tím, že bude více vážit. Při koupi laptopu se vždy zamyslete nad tím, jak velkou tašku máte.
  2. 2
    Zamyslete se nad tím, zda potřebujete netbook. Netbooky, neboli mini laptopy, jsou malé laptopy s obrazovkami od 7 do 13 palců. Jsou skutečně kompaktní, lehké a hodí se pro odesílání emailů a sledování webových stránek, protože mají malou paměť. Protože netbooky nemají tolik RAM jako velké laptopy, nezvládají většinou spouštět složitější aplikace. [2]
    • Klávesnice netbooku se liší od klávesnic standardních laptopů. Než si nějaký koupíte, dobře si ho vyzkoušejte, abyste měli jistotu, že vám psaní na jeho klávesnici nebude činit potíže.
    • V dnešní době seženete spoustu tabletů, ke kterým můžete připojit klávesnici a které mají dotykovou obrazovku. Pokud potřebujete tablet, ale nemůžete si dovolit iPad, najděte si některé z nich.
  3. 3
    Podívejte se na standardní laptopy. Standardní laptopy mají obrazovku od 13 do 15 palců, mají střední hmotnost, jsou lehké a tenké a mají dobrou paměť. Jde hlavně o to, jak velkou obrazovku sháníte a kolik paměti budete potřebovat.
    • Laptopy seženete v mnoha tvarech a velikostech. S pokroky v technologiích jsou stále lehčí a tenčí. Počítače Mac mohou být dokonce i menší. Pokud se rozhodnete koupit si Mac, zamyslete se nad tím, jak často ho budete potřebovat přenášet.
  4. 4
    Kupte si desktop replacement. Tyto počítače mají obrazovku velkou 17-20 palců, jsou těžší a větší, mají lepší výkon a většinou jsou určeny spíše k tomu, abyste je měli stále na stole, ne k přenášení v tašce. Nejsou sice tak přenosné, jako první dva typy, ale pokud je potřebujete někam přemístit, nebude to pro vás problém. Pokud si nejste jistí velikostí, zamyslete se nad přenosností a váhou.
    • Tyto laptopy můžete do určité míry upgradovat, například si do nich můžete nainstalovat novou video kartu.
    • Tyto laptopy se nejlépe hodí pro herní nadšence.
    • Větší laptopy mají většinou omezenou výdrž baterie. Pokud na nich budete spouštět náročné programy, budete se muset smířit s tím, že baterie dlouho nevydrží.
  5. 5
    Zamyslete se nad tím, jakou výdrž od laptopu očekáváte. Rozhodněte se, zda chcete kovový, nebo plastový laptop. V dnešní době si můžete vybrat, protože váha vnější části počítače je většinou podobná a kovové laptopy nejsou o moc těžší, než ty plastové. Co se týče výdrže, je lepší koupit si kovový laptop, protože u plastového se vám toho může více pokazit. V každém případě byste si měli nechat poradit v obchodě.
    • Pokud hodláte s laptopem hodně cestovat, můžete si koupit takový, který toho hodně vydrží. Požádejte o laptop se silnější obrazovkou, s ochranou proti nárazům, špíně a vodě.
    • Pokud pracujete v terénu, existují laptopy Toughbooks, které jsou sice dost drahé, ale můžete je klidně přejet autem, nebo je upéct v troubě a nic se jim nestane.
    • Většina spotřebitelských laptopů není vyrobena tak, aby dlouho vydržely. Pokud chcete, aby vám laptop vydržel skutečně co nejdéle, kupte si nejkvalitnější model s kovovými součástkami.
  6. 6
    Nezapomeňte na design. Laptopy jsou hodně vidět, takže vám jistě bude záležet na designu, stejně jako u hodinek, kabelek, nebo slunečních brýlí. Nekupujte si laptop, který vám připadá škaredý, nebo který nebudete chtít nosit mezi lidi. [3]
    Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Zkontrolujte si specifikace

  1. 1
    Projděte si specifikace každého z vybraných laptopů. Když si koupíte laptop, navždy vám zůstane hardware, který je uvnitř. Budete tedy muset mít jistotu, že vámi zakoupený počítač má vše, co potřebujete.
  2. 2
    Zkontrolujte si CPU. Lepší a rychlejší laptopy mají multijádrové CPU, například Intel, AMD, nebo ARM. U starších a levnějších laptopů je většinou nenajdete. Tento rozdíl ovlivní rychlost a výkon vašeho laptopu.
    • S neustálými pokroky v technologiích jsou starší procesory rychle zapomenuty. Pokud si kupujete Intel, vyhýbejte se Celeronu, Atomu a Pentium, protože jde o starší modely. Kupte si raději Core i3 a i5 CPU. Pokud kupujete AMD, vyhýbejte se sériím C a E a kupte si raději A6 nebo A8. [4]
  3. 3
    Zjistěte si, jakou má váš počítač operační paměť (RAM). Zamyslete se nad tím, jakou paměť budete potřebovat. Velikost RAM je důležitým faktorem, protože může značně omezit aplikace, které na laptopu budete moci spouštět. Velké aplikace využívají více paměti, takže obecně je vždy lepší koupit si laptop, který má větší RAM.
    • Většina standardních laptopů má paměť 4 GB, což naprosté většině uživatelů stačí. Netbooky mají ale menší paměť, někdy i 512 MB, ale v dnešní době už to není běžné. Můžete si koupit i laptop s pamětí 16 GB nebo více, ale doporučujeme to pouze v případě, že budete na svém laptopu muset pracovat s několika náročnými programy najednou.
    • Je sice dobré si koupit laptop s co největší RAM, jaký seženete, ale výrobci do počítačů často dávají velké RAM, aby skryli fakt, že ostatní komponenty nejsou tak výkonné. Protože je velmi snadné RAM upgradovat, měli byste vždy zvážit všechny aspekty.
  4. 4
    Zjistěte si, jaké má váš laptop grafické možnosti. Pokud rádi hrajete hry, zjistěte si grafickou paměť. Měli byste mít grafickou kartu s video pamětí na 3D hry, i když to není nezbytně nutné. Výkonná grafická karta vám bude také rychleji vybíjet baterii.
  5. 5
    Zjistěte si, kolik úložného prostoru má pevný disk laptopu. Velikost disku je trochu zavádějící, protože nepočítá s velikostí operačního systému a přednastavených programů. Budete mít pravděpodobně o 40 GB méně, než je uvedená velikost.
    • SSD disky mají lepší výkon, nejsou hlučné a prodlužují výdrž baterie, ale mají menší kapacitu (většinou od 30do 256 GB) a také stojí více peněz. Pokud chcete špičkový výkon, je nutné si koupit SSD, ale pravděpodobně si budete muset pořídit také externí disk, na který si budete ukládat své soubory.
  6. 6
    Podívejte se, jaké porty počítač má. Kolik USB portů budete potřebovat? Pokud chcete k laptopu připojit externí klávesnici, budete potřebovat minimálně dva porty. Další budete potřebovat pro tiskárnu, externí disky, flash disky atd.
    • Pokud chcete svůj laptop připojit k televizi, ujistěte se, že má port HDMI. Můžete použít také porty VGA nebo DVI.
  7. 7
    Zkontrolujte si optické disky laptopu. Pokud chcete vypalovat CD a instalovat si software z disků, budete potřebovat DVD mechaniku. Pokud ji váš laptop nemá, můžete si koupit externí mechaniku, kterou k laptopu připojíte. U mnoha novějších počítačů je nyní i Blue-ray mechanika. Pokud si chcete pouštět filmy na Blue-ray, kupte si laptop s Blue-ray mechanikou (BD-ROM).
  8. 8
    Najděte si laptop se správným rozlišením obrazovky. Čím vyšší rozlišení budete mít, tím více věcí se vám na obrazovku vejde. Obrázky budou ostřejší a budou ve větším rozlišení. Většina běžných laptopů má rozlišení 1366 x 768. Pokud chcete mít ostřejší obrázky, kupte si laptop, který má rozlišení 1600 x 900 nebo 1920 x 1080. Takové rozlišení ovšem najdete spíše u větších laptopů. [5]
    • Zeptejte se prodejce, jak fungují obrazovky na denním světle – levnější obrazovky jsou dobře viditelné pouze uvnitř, takže nefungují dost dobře při přenášení a práci venku.
  9. 9
    Zkontrolujte si Wi-fi. Váš laptop by měl mít možnost připojení k Wi-fi. V dnešní době to mají již všechny laptopy, takže se o to nemusíte moc starat.
    Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Zajděte si do obchodu (nebo nakupujte online)

  1. 1
    Zjistěte si potřebné informace. Ať už budete nakupovat na internetu, nebo v kamenném obchodě, měli byste vědět co nejvíce o laptopech, které vás zajímají. Pomůže vám to rozhodnout se, který z nich si koupíte a nenechat se oklamat prodavači.
    • Pokud jdete do obchodu, vytiskněte si specifikace laptopu, který si chcete koupit, nebo si je uložte do telefonu. Pomůže vám to zúžit finální výběr a zaměřit se pouze na to, co skutečně potřebujete.
  2. 2
    Najděte si vhodného prodejce. Existuje spousta obchodů, kde v dnešní době koupíte laptopy. Můžete si vybrat obchod, který má dobrou reputaci, nabízí spoustu služeb a má výhodné ceny.
    • Velké obchody a specializované obchody s počítači jsou nejlepší. Pokud si chcete laptop koupit online, zajděte si do nějakého místního obchodu s elektronikou a několik modelů si vyzkoušejte. Napište si poznámky a vezměte si je s sebou domů.
  3. 3
    Zaměřte se na záruku. Téměř všichni výrobci nabízejí záruky svých produktů. Záruky se mohou lišit a některé obchody nabízejí dodatečné navýšení záruky za poplatek. Pokud ovšem chcete koupit použitý počítač přes internet, pravděpodobně už nebude v záruce.
  4. 4
    Než si koupíte použitý počítač, nebo opravený počítač, zvažte všechna rizika. Je důležité koupit si laptop v záruce od prodejce s dobrou pověstí. Výkonné a kvalitní počítače můžete sehnat za dobré peníze, ale budete riskovat, že nebudou v dobrém stavu. Pokud se vám ovšem cena zdá v pořádku a laptop je stále v záruce, pravděpodobně se nemusíte bát si ho koupit.
    • Nekupujte si zlevněné laptopy, které byly na prodejně na ukázku, pokud je neprodává dobrý prodejce a pokud nejsou v záruce. Je pravděpodobné, že byly celé dny zapnuté, že se na ně prášilo, sahali na ně lidé a poškodily je děti.
  5. 5
    Dobře o svůj nový laptop pečuje. Záleží na typu a značce, ale když o svůj laptop budete dobře pečovat, vydrží vám několik let, dokud si nebudete muset pořídit nový. Pečlivě ho čistěte a udržujte ho v dobrém stavu a budete mít jistotu, že vám bude sloužit dlouho.
    Reklama

Tipy

  • Najděte si na internetu informace o prodejcích a jejich recenze. Zkuste se poučit z chyb jiných lidí.
  • Na internetu seženete laptopy za lepší ceny, ale když budete mít štěstí, najdete je i v obchodech.
  • Chromebooky doporučujeme pouze v případě, že potřebujete být stále připojeni k internetu. Pokud si kupujete laptop pouze pro práci, měli byste si vybrat jinou značku.
  • Většina ze známých značek laptopů se prodává s přednastavenými programy. Tento software slouží většinou k obecným úkonům a výrobci ho do počítačů instalují, aby vydělali peníze. Pořizují si ho od majitelů a přidávají ho ke svým zařízením, aby obstáli v konkurenci. Příliš mnoho těchto programů ovlivní výkon vašeho počítače, takže si je všechny projděte a zamyslete se nad tím, zda je potřebujete. Pokud je nepotřebujete, měli byste se jich zbavit.
Reklama

Varování

  • Pokud si kupujete použitý počítač například z eBay, přečtěte si celý popis a zjistěte, co s laptopem není v pořádku. Podívejte se na hodnocení prodejce. Pokud počítač není nový, kupte ho pouze za dobrou cenu a celý ho přeinstalujte. Nikdy nevíte, co s počítačem může být v nepořádku. Také byste si měli zajistit možnost vrácení v případě nespokojenosti.
  • Lepší ceny za laptopy najdete většinou na internetu.
  • Pokud si budete chtít koupit počítač přes internet, budete muset zaplatit také za poštovné a balné.
  • Počítače koupené přímo u výrobců jsou levnější a mají záruky, ale musíte se připravit na to, že budete také muset platit za dopravu.
  • Než si koupíte nějaký laptop, měli byste si být jistí, že ho chcete. Ve většině obchodů není možné vrátit koupený laptop a dostat peníze zpět.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 40 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 139 krát
Kategorie: Počítač
Reklama