Máte pocit, že již po obědě nemáte žádnou energii a jedete z posledních sil? Jste příliš unavení na to, abyste cvičili, trávili čas s přáteli, nebo našli dostatek entuziasmu na to, abyste se večer šli bavit? Pokud ano, musíte pracovat na tom, abyste získali více energie. Stačí vám dodržovat zdravou stravu, která vám dodá spoustu sil a zkusit několik snadných triků, které vám oživí jak tělo, tak mysl. Pokud chcete mít více energie, zkuste následující tipy.

Část 1
Část 1 ze 3:
Strava pro načerpání energie

  1. 1
    Dejte si zdravou snídani. Když si dáte zdravou snídani, vykročíte tím do nového dne správnou nohou a získáte spoustu energie ještě než odejdete ven. Zdravá, výživná, ale ne příliš těžká snídaně vám dodá energii na celé dopoledne a zabrání tomu, že se budete cítit unavení ještě před obědem. Měli byste jíst vyvážené množství bílkovin, zeleniny a zdravých sacharidů, které nastartují váš den. Vyhýbejte se příliš sladkým jídlům, jako jsou muffiny, nebo příliš mastným jídlům, jako je slanina a dejte si raději něco sytého, ale zdravého. Zde jsou potraviny, které vám dodají energii: [1]
    • Ovesná kaše
    • Vejce natvrdo, nebo míchaná vejce s nízkotučným máslem
    • Krůtí šunka nebo slanina
    • Celerová nať, špenát, kapusta, nebo pórek
    • Borůvky, maliny, ostružiny, banány, jablka, nebo hrušky
    • Celozrnný toast nebo celozrnná houska
    • Cereálie s nízkotučným mlékem
    • Jogurt s müsli
  2. 2
    Jezte tři vyvážená jídla denně. Snídaně je sice nejdůležitějším jídlem dne, ale měli byste si dodávat energii po celý den, abyste měli stále dostatek energie a cítili se probuzení a pozorní. Každý den si dejte snídani, oběd a večeři, bez ohledu na to, jak unavení nebo zaneprázdnění jste. Jezte vyvážený poměr bílkovin, sacharidů a ovoce a zeleniny a snažte se nepřejídat se k obědu, jinak budete mít odpoledne nedostatek energie a budete unavení. Večeře by měla být jen malá, ale ne tak malá, abyste se v noci vzbudili hlady. Zároveň byste se večer ovšem neměli přejídat, jinak budete po jídle velmi unavení a letargičtí. Zde jsou potraviny, které jsou vhodné ke zdravému obědu nebo večeři:
    • Oběd: salát s ořechy a bobulemi, rajčatová polévka, kuřecí sendvič s celozrnných chlebem, losos, polenta, tuňák s fenyklem.
    • Večeře: losos a quinoa, celozrnné těstoviny s citronovým kuřetem, hnědá rýže s houbami, kuskus s krůtím masem.
  3. 3
    Jezte svačiny, které vám dodají energii. Je důležité jíst tři jídla denně, ale měli byste jíst také svačiny, které vám během dne dodají energii. Měli byste jíst zhruba každé 3-4 hodiny, i když nebudete mít zrovna velký hlad. Pokud nechcete jíst až v době, kdy budete extrémně hladoví a unavení, musíte jíst častěji, jinak se potom budete zbytečně přejídat a budete unavení zase z toho, že jste toho snědli příliš mnoho. Vyhýbejte se tomuto cyklu tím, že budete jíst zdravé a výživné svačinky v průběhu celého dne. Zde jsou potraviny, které vám dodají energii, když je budete svačit:
    • Müsli
    • Jogurt
    • Mandle, kešu, nebo buráky
    • Malý kousek čokolády
    • Celer a burákové máslo
    • Jablka s medem
  4. 4
    Jezte více potravin bohatých na vlákninu. Vláknina vám dodá více energie, než sacharidy, protože se do krevního oběhu dostává pomaleji a rovnoměrněji, než cukry, takže vám energie vydrží delší dobu. Potraviny s vysokým obsahem vlákniny byste měli jíst ke každému jídlu a ke každé svačině. Zde je několik vhodných potravin, které jsou známé svým vysokým obsahem vlákniny: [2]
    • Žitný chléb
    • Pistácie
    • Maliny
    • Čočka
    • Fíky
    • Fazole
    • Pekanové ořechy
  5. 5
    Jezte potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny. Omega-3 mastné kyseliny najdete v řepkovém oleji, mastných rybách a vlašských ořeších. Omega-3 vám zlepší duševní koncentraci a dodají vám tedy více energie. Měli byste jíst ryby a ořechy každý den jednou nebo dvakrát, abyste svému tělu dodali potřebnou energii. [3]
  6. 6
    Dodržujte pitný režim. Pokud chcete mít více energie, musíte vypít každý den alespoň 10 sklenic vody. Měli byste to dělat i když nebudete mít žízeň, jinak nebudete mít šanci zůstat stále v pozoru a plní energie a nadšení. Noste si s sebou lahev vody všude, kam půjdete a napijte se i když zrovna nebudete mít žízeň. Ke každému jídlu a ke každé svačině si dejte sklenici vody, abyste měli jistotu, že nebudete dehydrovaní.
  7. 7
    Nepřehánějte to s kofeinem. Nemusíte přestat pít kofein úplně, ale měli byste si uvědomit, že když budete pít spoustu kávy, krátkodobě získáte více energie, ale z dlouhodobého hlediska budete více unavení a nebudete mít dostatek díly. Nepijte kávu po obědě a pokud ji chcete pít, pijte ji pomalu – neměli byste do sebe nalít šálek silné kávy během deseti minut, abyste byli později zbytečně roztěkaní. [4] Kofein v čaji není tak agresivní, jako kofein v kávě, takže byste měli zkusit přejít z kávy na čaj, abyste neztráceli energii příliš rychle.
    • Když budete pít příliš mnoho kávy, nebudete moci usnout, takže budete zbytečně marnit energii – což se budete snažit řešit tím, že budete pít ještě více kofeinu. Pokud chcete mít stabilně co nejvíce energie, musíte tento cyklus narušit.
    • Pokud se nechcete kofeinu vzdávat naráz, dělejte to postupně: když vysadíte kávu ze svého jídelníčku zničehonic, budete se cítit unaveně a neklidně, zejména pokud jste zvyklí pít hodně kávy.
  8. 8
    Nepijte příliš mnoho alkoholu. Alkohol způsobuje deprese a může vám způsobit značnou únavu a neklidný spánek. Pokud chcete mít více energie, možná máte pocit, že když s kamarády vyrazíte do baru a vypijete najednou několik piv, budete mít lepší náladu a budete se cítit nabuzení, ale musíte si uvědomit, že čím více alkoholu budete pít, tím hůře a unaveněji se budete cítit – ne sice hned, ale velmi brzy.
    • Pokud si rádi večer dáváte sklenku vína, neměli byste pít alespoň dvě hodiny před spaním. Víno vám sice může pomoci usnout, ale budete mít mělký a neklidný spánek, který vám nedodá potřebnou energii.[5]
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Dodejte energii svému tělu

  1. 1
    Cvičte. Cvičení vám umožní získat více energie a cítit se fyzicky lépe a spokojeněji. Pokud máte pocit, že jste zpomalení, pravděpodobně nemáte nejmenší chuť na cvičení, ale když to překonáte, budete se cítit živěji a energičtěji. Jen 30 mnut cvičení denně vám dodá více energie a kromě toho vám značně zlepší zdraví. Můžete každý druhý den běhat, chodit několikrát týdně na jógu, začít se věnovat nějakému kolektivnímu sportu, nebo si najít kamaráda, který s vámi bude chodit cvičit do posilovny. [6]
    • Snažte se být neustále aktivní. Místo jezdění výtahem choďte po schodech, místo jezdění autem choďte pěšky. Při sledování televize dělejte jednoduché cviky, jako jsou sedy-lehy.
    • Cvičte ráno. Probudíte tím své tělo a získáte energii na celý den.
  2. 2
    Zdřímněte si. Pokud nemáte dostatek energie, na několik minut si zdřímněte. Je dokázáno, že se tím vaše tělo obnoví a načerpá síly. Zavřete oči na 15-20 minut v temné místnosti a odplujte do říše snů. I v případě, že se vám nepodaří úplně usnout, svému tělu dodáte spoustu energie. Takové krátké zdřímnutí je mnohem lepší, než opravdové delší zdřímnutí – když budete spát déle než hodinu, mohli byste být po probuzení naopak ještě unavenější a kromě toho byste měli problém v noci usnout.
    • Je dobré si na chvíli zdřímnout po obědě, kdy budete po jídle trochu unavení.
  3. 3
    Opláchněte si obličej studenou vodou. Polijte si obličej studenou vodou, abyste se zbavili únavy. Tento trik je skvělý a hodí se například pro ranní probouzení. Kromě toho, že si vodou obličej umyjete, budete se cítit plní energie. Můžete to využít i kdykoli během dne.
  4. 4
    Jděte ven. Když budete trávit co nejvíce času venku, budete spokojenější a budete mít více energie. Nadechněte se čerstvého vzduchu, abyste se cítili živěji a těšili se na to, co vám přinese nový den. Vyjděte na balkon hned po probuzení a chvíli tam stůjte a dýchejte čerstvý vzduch. Dodá vám to okamžitě spoustu energie. Pokud můžete jít i na slunce, udělejte to – místo toho, abyste si jedli svůj oběd za stolem, jděte ven a dejte si ho na lavičce v parku.
    • Pokud trávíte osm hodin denně v práci v kanceláři nebo v jiné místnosti, brzy vám bude docházet energie. Když si budete dávat přestávky a budete chodit ven, vaše síla vám vydrží déle.
  5. 5
    Dejte si dvacetiminutovou procházku. Když budete dvacet minut chodit, probudíte tím jak své tělo, tak svoji mysl a budete mít ihned více energie. Když budete mít pocit, že vám dochází síly, obujte se a jděte se na chvíli procházet na čerstvý vzduch. [7]
  6. 6
    Snažte se dostatečně spát. Zdravý spánek je naprosto klíčový, pokud chcete mít dostatek energie. Možná jste unavení prostě proto, že nespíte dostatečně dlouho. Možná máte pocit, že síla vůle a kofein vám pomohou překonat fakt, že spíte v průměru pět hodin denně, ale kvalitní spánek vám nic nenahradí. Spěte alespoň 7-8 hodin denně a snažte se chodit do postele každý den ve stejnou dobu a také se ve stejnou dobu probouzet. Když budete často měnit svůj spánkový režim, budete se cítit jako po cestování skrz mnoho časových pásem.
    • Vytvořte si zdravý a příjemný režim usínání a alespoň hodinu před spaním se mu věnujte. Vypněte všechny telefony, počítače a další obrazovky a jděte si do postele číst, nebo poslouchejte nějakou klidnou hudbu. Pomůže vám to rychleji usnout.
    • Když se probudíte, vypněte budík a ihned vstaňte. Když budete ležet v posteli a opakovaně protahovat budík, budete spát vždy jen krátkou chvíli a v žádném případě vám to nedodá více energie. Když se probudíte hned se zvukem budíku, budete mít více energie a budete mít pocit, že máte svůj den pod kontrolou. [8]
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Jak dodat energii mysli

  1. 1
    Poslouchejte rychlou hudbu. Když si pustíte energickou hudbu, automaticky vám to ihned dodá spoustu energie. Pokud máte pocit, že vám docházejí síly, zkuste si pustit nějakou velmi rychlou a pozitivní písničku. Můžete si také sami doma zatančit, nebo si zatančit s nějakým kamarádem. Když vstanete a začnete se trochu hýbat, budete mít ihned více energie, budete se cítit probuzení a zlepší se vám nálada.
    • Můžete si také pustit klasickou hudbu, i pokud vás moc nebaví. Je prokázáno, že klasický hudba dodává energii mysli.
  2. 2
    Střídejte činnosti. Dalším způsobem, jak získat více energie, je zkusit dělat něco nového. Řekněme, že jste se poslední tři hodiny učili na test z chemie a máte pocit, že okamžitě usnete. Zkuste tedy něco jiného. Dopište esej do angličtiny, nebo si udělejte úkol do španělštiny, do kterého se vám nechtělo. Když vám něco přestane jít, začněte se chvíli věnovat něčemu jinému a uvidíte, že vám to ihned dodá více energie.
    • I když nepůjde nutně o zajímavější nebo zábavnější činnost, pouhá změna činnosti vám dodá více energie a probudí vaši mysl.
    • Začněte svůj den seznamem úkolů. Díky tomu budete moci snadno střídat činnosti, kterým se budete během dne věnovat a nebudete se muset zasekávat na něčem, co vám bere energii.
  3. 3
    Odměňujte se za své úspěchy. Když se budete pravidelně odměňovat, budete mít stále dostatek energie a motivace k tomu, abyste pokračovali ve své práci a dokončili to, čemu se musíte věnovat. Řekněte si, že když se vydržíte učit čtyři hodiny v kuse, dáte si za odměnu zmrzlinový pohár. Řekněte si, že když dokončíte všechny své domácí práce, budete si moci pustit nový díl svého oblíbeného seriálu. Jen myšlenka na něco zábavného, co vás čeká po dokončení práce, vám dodá dostatek energie a motivace k tomu, abyste pokračovali a skutečně to dokončili.
    • Můžete se odměňovat dokonce i aniž byste odešli od stolu. Řekněte si, že za půlhodinu práce si budete moci pět minut číst nějaký článek na internetu, který jste si ještě nestihli přečíst.
  4. 4
    Vyhýbejte se multitaskingu. Možná máte pocit, že když budete dělat více věcí najednou, budete mít více energie a vše zvládnete rychleji, ale studie prokázaly, že multitasking vám vezme mnohem více energie, než kdybyste se soustředili jen na jednu věc najednou. Kromě toho budete také méně výkonní. Když si budete postupně odškrtávat úkoly ze svého seznamu, budete pracovat efektivněji a ušetříte více energie, než kdybyste se snažili pracovat na třech věcech najednou, ale ve skutečnosti byste neudělali ani jednu z nich dobře.
  5. 5
    Zkuste pravidlo „ještě deset minut.“ Když budete mít pocit, že už nemáte žádnou sílu a budete chtít vzdát to, co děláte, řekněte si: „Vydržím to ještě deset minut.“ Opakujte si to jako mantru a pokračujte v tom, čemu se věnujete. Když si stanovíte tak krátký časový limit, budete mít více energie a nebudete mít pocit, že musíte dokončit všechnu práci najednou. Budete se schopni soustředit a nebudete ztrácet trpělivost.
    • Pokud to u vás zafunguje, budete si moci postupně zkoušet stanovovat delší časové limity, například půlhodinu, nebo hodinu. Pokud chcete nabrat energii a dokončit nějaký úkol, může vám to pomoci.
  6. 6
    Naplánujte si svůj den tak, abyste využili doby, kdy máte nejvíce energie. Tento trik vám může také pomoci využít své energie efektivně. Přestože většina lidí nemá možnost naplánovat si ten tak, aby mohli pracovat v době, kdy mají nejvíce sil, pomohou vám i malé změny, které si můžete dovolit. Pokud víte, že máte nejvíce energie po ránu, naplánujte si cvičení nebo běh jako první věc po probuzení, abyste se k tomu nemuseli nutit večer, kdy už nebudete mít žádnou sílu a budete unavení z práce. Pokud víte, že jste po obědě většinou unavení, naplánujte si na tuto dobu nějakou jednoduchou činnost, jako je například vyřizování pochůzek, nebo nejjednodušší část vaší práce.
    • Napište si seznam svých běžných úkolů a snažte se naplánovat si ho tak, abyste svoji energii využili na maximum. Které věci můžete změnit, abyste si trochu usnadnili život?
    • Možná si ani neuvědomujete, jak se vám energie během dne mění. Zkuste se bedlivě pozorovat a všímat si toho, kdy se cítíte nejlépe a kdy vaše energie klesá.
  7. 7
    Udělejte si prázdniny. Přestože není možné dávat si dovolenou vždy, když máte pocit, že vám dochází energie, možná vás překvapí, jak moc vám může pomoci zasloužená dovolená a kolik energie budete mít, když se vrátíte ke svému běžnému životu. Ať už pojedete na Bermudské ostrovy, nebo zůstanete doma a budete uklízet a číst si své oblíbené knihy, trocha volna od práce a povinností a trocha rozmazlování vám může pomoci cítit se spokojeněji a nabrat energii na další den.
    • Pokud si nemůžete dovolit dovolenou, vezměte si alespoň jeden nebo dva dny volno, abyste načerpali energii a cítili se uvolněněji a odpočatěji.
  8. 8
    Každých 60-90 minut si dávejte pauzu. I ti nejsoustředěnější lidé, kteří milují to, co dělají, si musejí dávat pravidelně přestávky. Ať už půjdete na krátkou procházku, zavoláte svému kamarádovi, nebo si jen chvíli budete něco číst, dodá vám to spoustu energie a připraví vás to na úkoly, které vás ještě čekají. Když necháte svoji mysl odpočinout, vyhnete se syndromu vyhoření a nebudete neustále unavení. Nevynechávejte pauzu na oběd, abyste mohli pracovat rychleji a tvrději – jděte na oběd a uvidíte, že se do práce vrátíte plní energie.
    • Pauzy jsou dobré také pro vaše oči. Vypněte počítač a přečtěte si noviny, zadívejte se z okna, nebo na chvíli jděte do své zenové zahrady. Vaše oči se dlouhým zíráním do počítače unaví, takže byste to neměli dělat každý den osm hodin v kuse.
  9. 9
    Buďte společenští. Pokud máte pocit, že jste velmi unavení a potřebovali byste si lehnout, možná je na čase strávit trochu času s přáteli. Když budete unavení a ospalí, pravděpodobně nebudete mít chuť trávit čas s mnoha lidmi, ale přesně to byste měli udělat, abyste získali energii. Promluvte si s nějakým blízkým kamarádem, nebo jděte ven s přáteli a dobře se pobavte. Aktivní konverzace vám dodá energii a umožní vám zapomenout na vaši únavu.
    • Až budete příště potřebovat více energie, zavolejte některému ze svých přátel a zajděte spolu ven. Brzy se zase budete cítit nabití.
    Reklama

O tomto wikiHow

Sydney Axelrod
Spoluautor od:
Certifikovaný životní kouč
Tento článek spoluautor od Sydney Axelrod. Sydney Axelrod je certifikovaný životní kouč a majitel společnosti Sydney Axelrod LLC, která se zaměřuje na profesní a osobní rozvoj. Prostřednictvím individuálního koučování, digitálních kurzů a skupinových workshopů Sydney spolupracuje s klienty na objevování jejich účelu, navigaci v životních přechodech a stanovení a dosažení cílů. Sydney má více než 1 000 hodin příslušných koučovacích certifikací a je držitelem titulu BBA v oboru marketingu a financí na Emory University. Tento článek byl zobrazen 4 437 krát
Reklama