Bronchitida je virové onemocnění, které se vyznačuje dlouhodobým silným kašlem. Akutní bronchitida je onemocnění, které trvá několik týdnů, zatímco chronická bronchitida je dlouhodobé onemocnění, které může trvat několik měsíců, nebo i déle. Každý rok ordinace lékařů navštíví 10-12 milionů lidí trpících bronchitidou, ale ve většině případů jde o akutní bronchitidu, kterou je možné léčit doma a která většinou díky důsledné péči zmizí i bez léků.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Domácí léčba bronchitidy

  1. 1
    Dodržujte pitný režim. [1] Když budete během nemoci dodržovat pitný režim, pomůžete vašemu tělu fungovat správně. Měli byste každou hodinu nebo dvě vypít jednu 250 ml sklenici vody.
    • Když budete pít dostatek vody, zbavíte se ucpaných dutin a tělo vám bude fungovat stále správně. [2]
    • Pokud vám lékař doporučil pít méně tekutin, kvůli jiným zdravotním komplikacím, měli byste se řídit jeho radami a pít tolik, kolik vám řekl.
    • Měli byste pít zejména vodu a další nízkokalorické nápoje, abyste do těla nedostávali zbytečně příliš mnoho kalorií.
    • Šťávy, čirý vývar a teplá voda s citronem a medem jsou nejlepší. Teplé nápoje vám zklidní krk, který je podrážděný kvůli dlouhodobému kašli.
    • Nepijte nápoje s kofeinem ani alkoholické nápoje. Tyto látky fungují jako diuretika a mohly by vám způsobit dehydrataci.
  2. 2
    Měli byste co nevíce odpočívat. Snažte se spát co nejvíce. Měli byste spát alespoň 8 hodin každou noc, ale pokud se vám nedaří v noci spát dostatečně dlouho, měli byste alespoň odpočívat vleže s podepřenou hlavou.
    • Spánek je obzvláště důležitý pro správné fungování imunitního systému.[3] Bez dostatečného odpočinku vaše tělo nebude schopné se s virem vypořádat.
  3. 3
    Během bronchitidy omezte tělesnou aktivitu na minimum. Běžné každodenní činnosti jsou většinou v pořádku, ale měli byste se vyhýbat mírnému i intenzivnímu cvičení. Tělesná aktivita může vyvolat záchvaty kašle a zbytečně zatěžovat imunitní systém.
  4. 4
    Používejte zvlhčovač vzduchu.[4] Zapněte si v noci zvlhčovač vzduchu a nechejte si ho přes noc běžet. Když budete dýchat teplý vlhký vzduch, uvolní se vám hleny v dýchacích cestách a bude se vám dýchat snadněji.
    • Pravidelně zvlhčovač vzduchu čistěte podle pokynů výrobce. Když ho nebudete čistit, bakterie a houby se budou množit v nádrži s vodou a budou se uvolňovat do vzduchu. Tyto bakterie a plísně potom mohou způsobit komplikace vaší bronchitidy.
    • Můžete si také sednout do zavřené koupelny a pustit si horkou vodu, dokud se koupelna nezaplní párou. Pára z vody funguje stejně, jako zvlhčovač vzduchu.
  5. 5
    Vyhýbejte se dráždivým látkám. Znečištění a studený vzduch mohou vaši bronchitidu zhoršit. Pravděpodobně se nebudete moci vyhýbat znečištění vzduchu, ale některým věcem se můžete vyhnout snadno.
    • Přestaňte kouřit a netravte čas v zakouřených prostorách. Kouř silně dráždí plíce a kuřáci mají nejvyšší riziko, že se u nich rozvine chronická bronchitida.
    • Pokud pracujete s barvami, čistícími prostředky, parfémy a dalšími silnými chemikáliemi, vezměte si ochrannou dýchací masku.
    • Pokud jdete ven, vezměte si masku. Studený vzduch může stáhnout vaše dýchací cesty, zhoršit kašel a znepříjemnit dýchání. Když budete nosit ochrannou masku přes nos a ústa, vzduch se zahřeje ještě dříve, než se vám dostane do těla.
  6. 6
    Léky proti kašli berte pouze v nutných případech.[5] Volně prodejný sirup proti kašli byste měli brát pouze v případě, že trpíte tak silným kašlem, že vám to brání v běžném fungování. Za běžných okolností byste měli kašlat co nejvíce, aby se vám hleny neusazovaly v plicích a nezpůsobovaly další infekce. Z tohoto důvodu byste se měli vyhýbat lékům proti kašli a sirupům, abyste svoji nemoc zbytečně neprodlužovali a neoddalovali vyléčení.
    • Sirupy proti kašli většinou potlačují kašel tím, že stahují cévy a způsobují zadržování hlenu v těle.
    • Pokud nemůžete kvůli kašli spát, nebo kašlete tak moc, že vás to bolí, můžete střídat léky proti kašli s jinými léky, které vám poskytnou dočasnou úlevu.
    • Než začnete brát sirup proti kašli, měli byste se poradit s lékařem, přestože se tyto léky prodávají i bez předpisu.
  7. 7
    Berte léky na vykašlávání. Volně prodejné léky na vykašlávání způsobí to, že budete vykašlávat více hlenu. Riziko rozvoje zápalu plic, nebo jiných vážných infekcí se zvyšuje u pacientů s bronchitidou, protože mají dýchací cesty plné hlenu. Když budete brát léky na vykašlávání, zbavíte se hlenu dříve. Tyto léky doporučujeme zejména lidem, kteří trpí dlouhodobým suchým kašlem.
  8. 8
    Vezměte si lék proti bolesti. Pravidelné dávky aspirinu nebo acetaminofenu vám mohou ulevit od bolesti hrudníku a od dalších bolestí spojených s bronchitidou. Tyto léky vás ovšem nezbaví samotné bronchitidy, pouze zmírní bolest. Když nebudete trpět bolestí, budete schopni vykašlávat hleny.
    • Pokud berete léky proti kašli, které obsahují složku proti bolesti, nebo jiné léky, neberte zároveň s nimi volně prodejné léky proti bolesti, jako je aspirin. Mnoho léků proti kašli obsahuje kromě látek na podporu vykašlávání, nebo na zastavení kašle i látky zmírňující bolest.
  9. 9
    Zjistěte si něco o bylinných přípravcích. Lékaři se neshodují v tom, zda jsou bylinné přípravky při léčbě bronchitidy vhodné. Než začnete nějaké brát, poraďte se se svým lékařem. Neexistují jasné důkazy toho, že jsou tyto bylinné přípravky účinné při léčbě akutní bronchitidy, ale předběžné studie prokázaly, že africká pelargónie (Pelargonium sidoides) má dobré výsledky. Jedna studie prokázala, že když lidé berou přípravek z této byliny, vyléčí se rychleji, než lidé, kteří berou pouze placebo.[6]
    • Běžné nachlazení může vést k bronchitidě, takže můžete brát i bylinné přípravky, které slouží jako prevence nachlazení. Mezi bylinné přípravky, které mají prokazatelně pozitivní účinky, patří echinacea (300 mg 3x denně), česnek a ginseng (400 mg denně). [7]

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Profesionální léčba

  1. 1
    Kdy je nutné navštívit lékaře. Pokud vaše příznaky trvají již déle než týden a nezaznamenali jste žádné zlepšení, objednejte se ke svému lékaři. Pokud se vaše příznaky značně zhoršují, také byste měli navštívit lékaře.
    • Pokud kašlete již déle než měsíc, objednejte se ke svému lékaři.
    • Pokud začnete vykašlávat krev, máte dýchací potíže, vysokou horečku, nebo se cítíte extrémně zesláblí a nemocní, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc. [8] Pokud vám začnou otékat chodidla, měli byste se ihned objednat k lékaři.
    • Pokud začnete vykašlávat nepříjemně chutnající tekutinu, objednejte se k lékaři. Většinou jde o žaludeční kyseliny ze žaludku, které se ve spánku dostávají do plic. Lékař vám předepíše léky na snížení kyselosti, které vám v tomto případě pomohou.
  2. 2
    Požádejte lékaře o antibiotika. V případě podezření na infekci vám lékař může předepsat antibiotika, přestože neexistují žádné důkazy o tom, že by antibiotika pomáhala léčit akutní bronchitidu.[9]
    • Za běžných okolností vám lékař antibiotika nedá. Bronchitidu způsobuje virus a antibiotika léčí pouze infekce způsobené bakteriemi.
    • Pokud začnete vykašlávat více hlenu, nebo začnete vykašlávat hustější hlen, je možné, že máte bakteriální infekci. V těchto případech vám lékař předepíše antibiotika. Tyto léky se většinou berou 5-10 dní v kuse.
  3. 3
    Nechejte si předepsat bronchodilatační léky.[10] Tyto léky se většinou předepisují pacientům trpícím astmatem. Slouží k uvolnění dýchacích cest a lékař vám je předepíše v případě, že budete mít potíže s dýcháním.
    • Tyto léky se většinou podávají ve formě inhalátoru. Lék se stříká přímo do průdušek, které uvolní a otevře a pročistí je od hlenu.
  4. 4
    Objednejte se na pulmonální rehabilitaci.[11] Pokud trpíte chronickou bronchitidou, možná bude nutné podstoupit dlouhodobou terapii a posílit oslabené plíce. Pulmonální rehabilitace je speciální program dechových cvičení. Terapeut vám navrhne speciální plán dechových cvičení na míru, který vám umožní zvětšit kapacitu vašich plic a usnadní vám dýchání.

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Co je to bronchitida

  1. 1
    Co je to bronchitida. Tato nemoc může postihnout lidi každého věku a každého pohlaví. Bronchitida je zánět průdušnice, průdušek a průdušinek, který většinou způsobuje infekce, nebo nějaká dráždivá látka. [12] Příčinou je bakteriální nebo virová infekce, nebo chemické podráždění.
    • V tomto článku popisujeme léčbu běžnější akutní bronchitidy, protože chronická bronchitida je jiná nemoc, která většinou vyžaduje odbornou léčbu. Akutní bronchitida je velmi častým onemocněním, se kterým se někdy v životě setká většina lidí. Téměř vždy je akutní bronchitidu možné vyléčit doma pomocí odpočinku a vhodné péče. [13]
  2. 2
    Léčba bronchitidy. Tato nemoc se většinou vyléčí sama a není nutné na ni brát antibiotika, ale kašel může přetrvat i několik týdnů po vyléčení. Léčba akutní bronchitidy je zaměřená na zmírnění příznaků a odpočinek, aby tělo mělo dostatek energie na boj s virem. [14]
    • Neexistuje žádné vyšetření, které by potvrdilo bronchitidu.[15] Lékaři většinou provádějí diagnózu na základě příznaků, které jim pacient popisuje.
    • Léčba a zotavení po akutní bronchitidě se většinou provádí doma (pokud nenastanou nějaké vážnější komplikace, nebo se neobjeví další infekce).
  3. 3
    Naučte se poznat příznaky bronchitidy. Lidé s akutní bronchitidou většinou trpí náhlým kašlem, který se nevyskytuje společně s astmatem, COPD, zápalem plic, nebo běžným nachlazením. [16]
    • Typický kašel u bronchitidy je ze začátku suchý a bez hlenu. Postupně se může změnit na vlhký kašel. Bolesti v krku a plic mohou být způsobeny častým intenzivním kašlem, kterým se tělo snaží zbavit podráždění. [17]
    • Kromě zarudlého krku (zánět hrtanu) většina lidí trpí i následujícími příznaky: potíže s dýcháním (dušnost), sípání, zvýšená teplota (nad 38 stupňů) a malátnost.
  4. 4
    Rizikové faktory bronchitidy. Kromě běžných příznaků existuje i spousta rizikových faktorů, které mohou mít vliv na rozvoj bronchitidy. Patří mezi ně: velmi malé děti a staří lidé, znečištění vzduchu, kouření nebo pasivní kouření, změny prostředí, chronický zánět horních dýchacích cest, tracheostomie, průdušková alergie, HIV infekce, alkoholismus a refluxní choroba jícnu (GERD). [18]
    • U zdravých jedinců je bronchitida nemoc, se kterou se tělo dokáže vypořádat samo a není nutné ji nijak speciálně léčit. Většina lékařů antibiotika nedoporučuje. Pokud trpíte několika dlouhodobějšími příznaky již déle než měsíc a máte trochu obavy, objednejte se ke svému lékaři na vyšetření a případnou profesionální léčbu.[19]

Varování

  • I mírnější nemoci mohou u starších lidí představovat riziko. Platí to zejména v případě, že daná osoba již trpí jinou nemocí, například chřipkou, obstruktivní plicní chorobou, nebo městnavým srdečním selháním.
  • Když děti trpí akutní bronchitidou, je důležité vzít v potaz všechny další dýchací potíže, kterým by mohly trpět. Pokud má dítě opakovanou bronchitidu, může jít o příznak nějaké další nemoci, nebo poruchy v dýchacím traktu. Kromě toho byste se měli zaměřit také na problémy imunitního systému a chronické astma. U velmi mladých dětí může být virální akutní bronchitida (způsobená dýchacím syncyciálním virem) dokonce smrtelná. [20] Pokud máte dítě, u kterého máte podezření na akutní bronchitidu, měli byste s ním co nejdříve zajít k lékaři.
  1. http://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=109392&page=2
  2. http://www.mayoclinic.com/health/bronchitis/DS00031/DSECTION=treatments-and-drugs
  3. Wenzel RP, Fowler AA. Clinical practice. Acute bronchitis. N Engl J Med. 2006;355:2125–2130. 2. Albert RH. Diagnosis and treatment
  4. Wenzel RP, Fowler AA. Clinical practice. Acute bronchitis. N Engl J Med. 2006;355:2125–2130. 2. Albert RH. Diagnosis and treatment
  5. Wenzel RP, Fowler AA. Clinical practice. Acute bronchitis. N Engl J Med. 2006;355:2125–2130. 2. Albert RH. Diagnosis and treatment
  6. http://www.aafp.org/afp/1998/0315/p1270.htm
  7. Braman SS. Chronic cough due to acute bronchitis: ACCP evidencebased clinical practice guidelines. Chest. 2006;129:95S–103S
  8. Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).
  9. Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).
  10. http://www.emedicinehealth.com/acute_bronchitis/page5_em.htm
  11. Domino, F. (n.d.). The 5-minute clinical consult standard 2015 (23rd ed.).

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 15 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 396 krát