Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Zamyslete se nad svým stresem

  1. 1
    Napište si všechny své myšlenky. Než začnete relaxovat a zbavovat se stresu, měli byste si zapsat všechny své pocity. Pokud jste skutečně ve stresu, pravděpodobně nemáte moc času na to, abyste si sedli a v klidu se zamysleli. Začněte tedy tím, že se zamyslíte nad svými pocity. Napište si například toto:
    • Co cítíte? Co se odehrává uvnitř vaší hlavy a vaše těla? Jak pociťujete stres? Máte pocit, že jste byli ve stresu vždy, nebo prožíváte pouze stresující období?
    • Zamyslete se nad tím, co vám stres způsobuje. Jste vystresovaní kvůli práci, vztahům, rodinné situaci, nebo kvůli více věcem najednou? Co můžete udělat pro to, abyste stav těchto situací zlepšili a zbavili se stresu?
    • Pokud vám to pomůže, zapisujte si své myšlenky každý den. Když budete vědět, o vám stres způsobuje, bude pro vás snadnější se ho zbavit.
  2. 2
    Připravte si plán. Až budete mít všechny své pocity a myšlenky zapsané a budete umět vyjádřit, co vás stresuje, měli byste si vymyslet plán, podle kterého budete svůj stres řešit. Přestože nám stres způsobuje mnoho různých faktorů, existuje spousta věcí, které nám mohou pomoci se stresu zbavit. Plán si rozdělte na tři části:
    • Krátkodobá řešení. Napište si seznam krátkodobých řešení, která vám mohou pomoci omezit stres. Pokud jste například vystresovaní z každodenní cesty do práce, začněte jezdit do práce o 20 minut dříve, abyste se vyhnuli dopravní zácpě.
    • Dlouhodobá řešení. Vymyslete si plán, který vám umožní být uvolněnější. Budete se muset zamyslet nad tím, jak vnímáte svoji práci, své vztahy a své povinnosti. Pokud je jedním z hlavních zdrojů vašeho stresu přepracování, vymyslete si plán, který vám umožní pracovat méně.
    • Udělejte si čas na relaxaci. Prohlédněte si svůj kalendář a každý den si najděte alespoň trochu času na relaxaci. I v případě, že jste ve stresu proto, že nemáte dost volného času, byste si měli každý den najít chvíli volna, kterou budete moci věnovat jen sobě.
  3. 3
    Slibte si, že se zbavíte co nejvíce zdrojů stresu. Nemůžete svůj život sice obrátit vzhůru nohama, ale jistě se vám podaří zbavit se alespoň některých zdrojů stresu. Uvidíte, že vám to značně usnadní každodenní život. Zde jsou příklady stresujících situací, kterým se můžete vyhnout:
    • Zbavte se toxického kamaráda. Pokud máte kamaráda, který vám působí pouze trable, necítíte se s ním dobře a obecně vás stresuje, možná je na čase přátelství ukončit.
    • Udělejte si velký úklid. Pokud máte doma, v práci, v kufříku a kdekoli jinde nepořádek, neustále nemůžete něco najít a jste z toho ve stresu, pořádný úklid vám může usnadnit život.
    • Vyhýbejte se stresujícím situacím. Pokud vás stresují velké koncerty, ale váš partner je miluje, poslouchejte hudbu raději doma. Pokud jste ve stresu, když musíte vařit pro více lidí, zkuste příště jídlo objednat.
    • Plánujte. Pokud jste ve stresu, protože nemáte naplánované detaily výletu, na který se chystáte za měsíc, kupte si letenky a zamluvte si hotel, abyste se nemuseli o nic starat.
  4. 4
    Mluvte o svých pocitech. Nemusíte mít pocit, že jste v tom sami. Když budete o svých pocitech mluvit s ostatními lidmi, bude pro vás snazší zbavit se stresu. Najděte si někoho, kdo vás vyslechne a uvidíte, že se potom budete cítit mnohem lépe.
    • Promluvte si s blízkým kamarádem. Každý si pravděpodobně někdy prošel stresujícím obdobím, takže vám většina lidí porozumí a možná i poradí.
    • Mluvte o svém stresu s někým z rodiny. Někdo blízký vám může poskytnout podporu, kterou budete potřebovat.
  5. 5
    Kdy je nutné vyhledat pomoc. Pokud máte pocit, že vás stres naprosto ochromil, nemůžete spát, jíst, ani pracovat a máte strach, že nezvládnete řešit všechny své povinnosti, neměli byste svůj problém řešit sami. Najděte si poradce nebo psychologa, který vám pomůže najít konstruktivní řešení všech vašich problémů.
    • Psycholog vám může pomoci i v případě, že je vaše situace přechodná. Pokud jste vystresovaní, protože například plánujete svatbu a zároveň jste nastoupili do nové práce, psycholog vás může naučit různé metody zvládání stresu, které využijete i v budoucnu.
    Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Uvolněte mysl

  1. 1
    Meditujte. Meditace je skvělým způsobem, jak uvolnit mysl. Kromě toho můžete meditovat kdekoli a kdykoli. Najděte si tiché místo, kde budete moci sedět na zemi se zavřenýma očima. Posaďte se a dejte si ruce do klína. Soustřeďte se pouze na svůj dech a na nic jiného nemyslete. Seďte co nejklidněji a nevrťte se.
    • Uvědomujte si to, co nemůžete ovládat. Vnímejte okolní vůně a pocity.
    • Pročistěte si mysl. Nemyslete na to, co všechno musíte udělat, nebo na to, co budete vařit k večeři. Soustřeďte se pouze na svůj dech a odpočívejte.
    • Uvolněte celé své tělo. Zaměřte se na jednu část těla a postupně tímto způsobem uvolněte celé tělo.
  2. 2
    Pusťte si nějaký film. Když vyrazíte do kina, nebo si pustíte nějaký film doma, na chvíli zapomenete na své problémy. Při sledování filmu se snažte nemyslet na nic jiného a užívat si příběh, který sledujete.
    • Vyberte si nějakou komedii, nebo romantický film. Násilí nebo horory by vás zbytečně stresovaly a způsobily by vám těžké usínání.
    • Pokud sledujete film v televizi, přeskakujte reklamy. Buď si film pusťte na DVR bez reklam, nebo si během reklam na chvíli někam zajděte.
  3. 3
    Travte čas s přáteli. Když budete trávit více času s přáteli, uvolníte se. Existuje spousta způsobů, jak si s přáteli odpočinout. Můžete si zahrát nějakou deskovou hru, nebo si jen tak popovídat u kávy. Když budete trávit čas s přáteli, budete uvolnění a zbavíte se stresu. Zkuste například tyto tipy:
    • Udělejte si čas na přátele alespoň dvakrát týdně. Domlouvejte se v předstihu a zapište si setkání s nimi do kalendáře, abyste se vyhnuli sociální izolaci a stresu.
    • Podnikejte s přáteli zajímavé věci. Smysluplně si povídejte a věnujte si pozornost. Nemusíte chodit vždy jen do hlučných klubů.
    • Buďte otevření. Nemusíte přátelům vyprávět každý detail svého života, ale neměli byste se bát s nimi mluvit o tom, co prožíváte.
    • Navštěvujte spolu zábavná místa. Pokud jste hodně zaneprázdnění, dohodněte se na jednom večeru v týdnu, který strávíte společně například doma, nebo v kině.
  4. 4
    Jeďte se projet v autě. Pokud rádi jezdíte autem, jeďte se v noci projet. Uvolníte se a budete mít pocit, že máte svůj život pevně v rukou. Nebudete muset stát v dopravní zácpě, nebo se rozčilovat kvůli tomu, jak řídí ostatní lidé. V noci se budete v autě cítit klidní a vyrovnaní.
    • Najděte si svoji oblíbenou trasu a jezděte stále stejnou cestou, abyste nemuseli přemýšlet nad tím, kde odbočíte a kam pojedete.
    • Poslouchejte při jízdě jazz nebo nějakou jinou klidnou hudbu.
    • Dlouhé projížďky jsou skvělé zejména když jste před tím trávili spoustu času mezi lidmi. Když odejdete z hlučného večírku, na kterém jste si povídali se spoustou lidí, zajeďte se na půl hodiny projet autem a uklidníte se.
  5. 5
    Čtěte si. Četba je skvělým způsobem, jak se uklidnit, zejména před spaním. Lehněte si do postele s oblíbenou knížkou asi hodinu před spaním. Budete moci zapomenout na všechny starosti a připravit se na spánek. Můžete si číst také brzy ráno, nastartujete tím mozek. Kromě toho, že se toho spoustu dozvíte, také uvolníte tělo a mysl, protože se budete soustředit pouze na to, co si čtete.
    • Četba je skvělým způsobem, jak zklidnit rychle plynoucí život. Snažte se udělat si každý den alespoň půl hodiny času na čtení.
    • Pokud jste tak ve stresu, že se nedokážete soustředit na to, co si čtete, zkuste chvíli meditovat, nebo si čtěte nahlas, abyste pochytili význam slov, která čtete.
  6. 6
    Uklidněte se před spaním. Jděte na nějaké klidné místo a zatáhněte žaluzie. Zapalte si svíčky, nebo si rozsviťte jen malou lampičku. Pusťte si nějakou svoji oblíbenou hudbu a lehněte si do postele nebo na gauč. Odpočívejte tak dlouho, jak budete chtít.
    • Myslete pozitivně, nebo se snažte nemyslet vůbec. Představujte si, jak příjemně se vám bude spát a jak si v noci odpočinete.
    • Pomalu vypněte hudbu a zhasněte světla a jděte spát.
    Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Uvolněte tělo

  1. 1
    Namasírujte se. Když sami sebe namasírujete, zbavíte se bolestivých svalů. Namasírujte si ramena, předloktí, stehna, nebo dlaně. Můžete to udělat kdykoli a kdekoli, klidně i v kanceláři za stolem.
    • Pokud vás masáže uklidňují, objednejte se na profesionální masáž. Bude se díky tomu cítit svěže a uvolněně, hlavně pokud celý den sedíte za stolem a bolí vás záda.
  2. 2
    Vyhýbejte se kofeinu. Kofein vás sice po ránu může probudit, ale neměli byste to s ním přehánět. Po několika hodinách od vypití kávy se budete cítit unaveně, budete podráždění a možná vás bude i bolet hlava. Když budete pít kofeinu příliš mnoho, bude se vám také špatně usínat.
    • Pokud jste na kofeinu závislí, snažte se omezit jeho konzumaci na jeden šálek denně. Můžete také zkusit přejít z kávy na čaj.
    • Pokud kofein opravdu potřebujete, pijte kávu jen dopoledne, aby se vám večer lépe usínalo. Pokud jste zvyklí pít kávu i po večeři, dávejte si kávu bez kofeinu.
  3. 3
    Cvičte. Když budete denně 30 minut cvičit, budete zdravější a zbavíte se stresu. Nemusíte se potit v posilovně, ani se věnovat sportům, které vás nebaví. Začleňte do svého denního plánu alespoň 30 minut cvičení každý den a uvidíte, že se brzy budete cítit lépe. Zkuste například následující cvičení:
    • Jóga. Při józe se protáhnete i zapotíte a kromě toho se naučíte zklidnit mysl a soustředit se pouze na dýchání.
    • Běh. Běh je skvělým způsobem, jak si pročistit mysl a udělat něco pro své zdraví.
    • Túry. Když budete chodit na výlety do přírody, budete uvolněnější.
    • Najděte si kamaráda, který bude cvičit s vámi. Když budete jednou týdně chodit do posilovny s kamarádem, zacvičíte si a budete si u toho moci povídat.
    • Nezapomeňte se protáhnout. Bez ohledu na to, jakému cvičení se budete věnovat, byste se měli před cvičením i po cvičení důkladně protáhnout. Předejdete tím zranění a zároveň se uvolníte.
  4. 4
    Dejte si koupel. Napusťte si horkou vanu s vonnými oleji a pěnou. Lehněte si do ní na 10-20 minut. Bude to stačit na to, abyste se uvolnili a zapomněli na to, co vás stresuje.
  5. 5
    Jezte zdravě. Zdravá strava je klíčem k uvolnění. Vaše tělo se kvůli stresu necítí dobře, takže byste mu měli dávat dostatek kvalitního paliva. Zde je několik tipů:
    • Nezapomínejte na snídani. Snídaně je skutečně nejdůležitějším jídlem dne. Když ji vynecháte, budete se celý den cítit unavení. Dejte si zdravou snídani s dostatkem bílkovin a nezapomeňte ani na ovoce a zeleninu.
    • Každý den snězte tři vyvážená jídla. Jezte ve stejnou dobu, aby si vaše tělo na jídlo zvyklo a nezapomínejte na vhodný poměr bílkovin, sacharidů, ovoce a zeleniny.
    • Vyhýbejte se tučným a mastným jídlům. Tato jídla vám zatíží zažívání a budete se po nich cítit unaveně.
    • Dávejte si zdravé svačiny. Mezi hlavními jídly jezte ořechy, ovoce, nebo zeleninu.
  6. 6
    Snažte se dostatečně spát. Když budete mít dobrý spánkový režim, nebudete tolik trpět stresem. Když budete dostatečně spát, budete se přes den cítit lépe a budete zvládat řešit všechny problémy, které vám život postaví do cesty. Zde je několik tipů na zdravý spánek:
    • Choďte do postele a vstávejte každý den ve stejnou dobu. Nebudete díky tomu mít problémy s usínáním ani se vstáváním.
    • Zjistěte, kolik hodin spánku potřebujete. Lidé v průměru potřebují 6-8 hodin spánku denně. Když budete spát zbytečně příliš dlouho, budete stejně unavení, jako kdybyste spali málo.
    • Před usnutím si představujte, jak se následující den probudíte. Zavřete oči a myslete na to, jak dobře se budete cítit. Ráno se protáhněte, vstaňte a začněte svůj den s úsměvem na tváři.
    • Večer nepijte kávu, nejezte čokoládu ani žádná ostrá jídla, jinak se vám bude špatně usínat.
    Reklama

Tipy

  • Vyhýbejte se hluku a nepříjemné hudbě.
  • Při relaxaci by vás nikdo neměl rušit. Pokud jste opravdu vystresovaní, dejte si pozor, abyste mohli relaxovat naprosto v klidu. Každé rozptýlení vás ještě více frustruje.
Reklama

Varování

  • Pokud máte pocit, že vám stres ničí život a že se ho sami nezbavíte, vyhledejte pomoc psychologa.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 21 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 332 krát
Reklama