X
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
V tomto článku je 8 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 10 017 krát
Holení je jednou z nejběžnějších a také jednou z nejpohodlnějších cest jak odstranit ochlupení jak u mužů, tak u žen. Na těle je mnoho míst, která si můžete holit a existuje mnoho různých prostředků a způsobů, jak toho dosáhnout. Zde najdete několik základních pravidel, které byste měli při holení dodržovat.
Postup
Část 1
Část 1 ze 5:Vyberte si žiletku
Část 1
-
1Vybírejte si žiletky na jedno použití, které jsou levné a snadno se používají. Přestože je při jejich používání kůže chráněna před vším kromě břitu, je důležité je používat opatrně – záděry a menší pořezání jsou vcelku běžné. Jediný rozdíl mezi holítky pro muže a pro ženy je v designu rukojeti. [1]
- Tato holítka jsou levná a nepřekvapivě také pouze na několik použití. Nejlepší je kupovat si je po velkých balení a vyměnit po cca 4-5 použitích, jakmile se otupí.
-
2Pro účinné oholení si vyberte holítka s více břity. Tato holítka jsou často vybavena výměnnými náplněmi a někdy můžete dokonce vyhodit po použití i celé holítko včetně rukojeti. Mezi značkami a modely jsou velké rozdíly v použitelnosti, výdrži a účinnosti (více břitů projede za kratší čas více plochy a dokonce narovná chloupky tak, že se snadněji nastaví pro holení). [2]
- Holítka s více břity vydrží více, než holítka na jedno použití, i když se o tom často vedou diskuse. Výrobci těchto holítek s více břity říkají, že jejich produkty by měly vydržet až měsíc a půl, [3] , přestože většina z nich vydrží pouze asi dva týdny. [4]
- Pokud vás zajímá hlavně cena, bude pro vás výhodné nakupovat holítka po velkých baleních. Balení s doplňovacími břity vám může ušetřit až 500 korun za rok. Pokud vám tedy jde o tohle, používejte holítka na několik použití s výměnnými hlavami.
- Typy břitů pro holítka se liší, ale nová rukojeť pro kvalitní typ břitu se velmi rychle vyplatí – nebudete muset příliš často měnit hlavy. Můžete si také pořídit univerzální hlavy, které pasují k většině prodávaných holítek.
-
3Vybírejte si dvojité břity, ušetříte. Tyto břity jsou v poslední době velmi populární mezi muži. [5] Hlavy s více břity jsou technicky vzato klasická holítka, většina lidí klasickými holítky myslí tahle – holítka s jedním břitem se již téměř nevyskytují.
- Kupte si rukojeť zvlášť. Můžete sehnat různé od asi sta korun zhruba do několika tisíc za ty nejlepší. Většinou je rukojeť největší investicí, protože samotné břity nebývají příliš drahé.
- Nakupujte dvojité břity po velkých baleních. Měli byste být schopni se dostat na méně než 30 korun za jedno holítko. Rukojeť se dá odmontovat a můžete si k ní připojit novou hlavu s břity.
- Hlavy se dvěma břity většinou vydrží asi na pět holení. Protože jsou levné, pokud se holíte denně, doporučuje se vyměňovat je každý týden.
- Hlavy s dvojitými břity jsou většinou vcelku ostré a často nechávají pupínky nebo se s nimi můžete říznout. Holte se opatrně a raději projeďte každou oblast víckrát.
-
4Pro suché holení si zvolte elektrický holicí strojek. Většina těchto strojků se používá za sucha. Nelze se s nimi ale oholit tak hladce. [6] Výhodou elektrických strojků je to, že se s nimi můžete holit i pokud například zrovna řídíte, přestože se to nedoporučuje.
- Levné elektrické holicí strojky bývají pomalé, protože na rozdíl od holítek nejsou schopny oholit chloupek napoprvé.
- Nejsou ani levnější, než jednorázová holítka, protože se časem opotřebovávají a je potřeba vyměnit některé jejich součástky.
- Některé elektrické strojky můžete používat i ve vodě, jsou bez kabelu, viditelně označené a bývají také velmi drahé.
-
5Pokud chcete eleganci a preciznost, pořiďte si břitvu. Vyšly z módy, když se začala používat jednorázová holítka a elektrické strojky, protože práce s nimi vyžaduje určitou dovednost.
- Břitvy jsou pravděpodobně nejostřejšími způsoby holení, jaké jsou. (Také jsou těžší, než běžná holítka.) Při holení s břitvou se pořežete spíše než při holení holítkem. Pokud vás ale holí zkušený holič, břitva poskytuje to nejhladší oholení.
Část 2
Část 2 ze 5:Příprava na holení
Část 2
-
1Umyjte si obličej, nebo jinou oblast těla, kterou si hodláte holit. Mytí odstraňujte přebytečný maz a mrtvé kožní buňky, které se často chytají do žiletek, nebo by mohly podráždit vaši čerstvě oholenou pokožku. Díky mytí se také zbavíte bakterií, které by mohly způsobit infekci a zvlhčíte chloupek, který se tak bude snadněji holit.
- Pomocí teplé vody si umyjte oblast, kterou budete holit. Teplá voda uvolní vaše folikuly a otevře póry, což umožní lepší oholení.
- Zkuste se holit po sprchování. Pokud se holíte ráno, holení po sprše umožní, že se vaše chloupky či vousy namočí a budou se holit snáze.
-
2Na obličej si dejte zvlhčovač, nejlépe holící pěnu. Nikdy si neholte přímo čistou kůži holítkem – dopadnete jako po romantické schůzce s Freddym Kruegerem. Žiletka by se nikdy neměla dotýkat kůže bez lubrikantu, který snižuje tření. Jinak vám břit pokožku spíše poškodí, než aby po ní hladce klouzal.[7]
- Po celé ploše holení si rozetřete holící krém (nebo gel). Ten také zvlhčuje a zjemňuje chloupek, ale pokud nic takového nemáte, v případě nutnosti se můžete oholit i s kondicionérem, nebo i mýdlem.
- Pokud používáte holící štětku a pěnu, dejte si malé množství holícího gelu, asi o velikosti mince, do kávového šálku nebo misky. Namočte si štětku do studené vody. Kruhovými pohyby štětkou v misce vytvořte ten správný holící krém. Pokud je to nutné, přidejte více vody a udělejte si tekutější pěnu. Nemělo by to trvat déle než 2-3 minuty. Použijte štětku také pro nanesení pěny na obličej a přejeďte každý kousek kůže několikrát.
-
3Nechejte pěnu na tváři minutu až dvě odpočinout. Pokud nemáte čas a přejdete rovnou k holení s žiletkou, jistě si všimnete rozdílu. Holící pěna vaše chloupky zjemní a usnadní tak holení.[8]
Část 3
Část 3 ze 5:Mokré holení s holítkem
Část 3
-
1Držte holítko správně. Pokud používáte holítko s více břity, které je asi nejpopulárnější, držte ho s nataženým ukazováčkem. Mělo by směřovat ke kůži v asi třicetistupňovém úhlu.
- Pokud je na holítku pružinka, která umožňuje holení nerovných povrchů, držte holítko tak pevně, abyste tuto pružinku zmáčkli.
- Nejprve projeďte holítkem část kůže, kterou chcete holit. Nemusíte tlačit, mohli byste se tak dokonce poranit. Snažte se žiletkou co nejjemněji projet povrch kůže.
- Čím víckrát se budete holit, tím lépe se naučíte držet a nastavit si holítko, táhnout ho po kůži a zakončovat pohyb jemným tahem. Různé pohyblivé hlavice mohou zaručit ten správný úhel i v těch nejhůře dostupných oblastech.[9]
-
2Holte se tím správným směrem. Napoprvé vždy holte po směru růstu. Většinou to znamená směrem dolů, ne ale vždy. Když půjdete proti směru růstu, možná se oholíte jemněji, ale způsobíte si také větší podráždění a riskujete pořezání. Pokud se vám dělají pupínky nebo vyrážka, nebo vám často chloupky zarůstají, nebo pokud se prostě ke svému obličeji chcete chovat hezky, nejprve se holte po směru růstu chloupků. Nezapomeňte na následující:
- Pokud máte hodně vousů, protože jste se dlouho neholili, nejprve si vousy zastřihněte. S holítkem je jednodušší oholit vousy, které jsou zhruba den nebo dva staré, s dvouměsíční bradkou to je ale horší.
- Každý máme jiné rozdělení vousů. Pokud si nejste jisti, kterým směrem vám vousy rostou, asi dva dny se neholte a pozorujte, v jakém směru rostou. Na různých částech obličeje se to liší, znamená to tedy, že se musíte při holení přizpůsobit každé oblasti a vždy holit po směru růstu vousů.
- Je v pořádku projet každý kousek kůže víckrát. Když holíte po směru růstu, neoholíte toho tolik, jako když holíte proti směru růstu. (Také ale tolik nekrvácíte.) Je přijatelné se jednou oholit, nanést další vrstvu pěny a pokračovat v holení. Nebudete tak o nic méně mužní.
- Lepší, ale bezpečnější druhé oholení zkuste tak, že budete držet holítko trochu nakřivo. Pokud vám vousy rostou směrem dolů, holte zleva doprava (nebo naopak). Umožní vám to hladší oholení, ale stále se vyhnete přílišnému podráždění.
- Někteří lidé se holí všemi čtyřmi směry. Jsou tak nejlépe oholení, protože vousy rostou ve všech směrech.
-
3Pravidelně namáčejte holítko v teplé vodě, abyste se zbavili všech vousů, které na něm zůstaly. Holítko by mělo být stále tak čisté, jak je to možné. Často ho tedy namáčejte a trochu ho properte. Je dobré vodu zjemnit trochu mýdla (voda bude za chvíli škaredá, ale pomůže to ochránit holítko od minerálů z vody, které na něm později schnou).
-
4Napněte si kůži, kdekoli to jde. Nemusíte si za pokožku přímo tahat, ale pokud je vaše kůže volná, je dobré ji napnout, aby po ní mohlo holítko snáze klouzat.
- Pokud si například holíte podpaží, zvedněte paži velmi vysoko, aby se kůže pod ní napnula. Holítko s více břity s ochranným páskem také pomůže kůži před holením napnout.
- Přímo pod čelistí je problematická oblast pro mnoho mužů, protože je tam kůže volná. Když si holíte tuto oblast, napněte si kůži na tvářích tak, aby se kůže zpod čelisti dostala nad čelist. Nyní ji můžete bezpečně oholit po směru růstu vousů.
-
5Netlačte při holení. Holítkem by nemělo být nutné tlačit. Pokud je to ale nutné, pravděpodobně nemáte dost ostré holítko. Nové ostré holítko holí přímo u kůže a dohladka.
- Když budete na holítko tlačit, můžete sice vous oholit blíže u kůže, ale také způsobíte, že se citlivá pokožka okolo vlasového váčku dostane do kontaktu s břitem.
- Tlačení na holítko s tupými břity způsobí pouze vytržení vousu, ne jeho oholení. Místo toho raději tlačte pouze minimálně. Držte holítko tak rovně ke kůži, jak je to možné, aby jeho ostrý okraj neškrábal vaši kůži více, než je nutné.
Část 4
Část 4 ze 5:Suché holení s elektrickým strojkem
Část 4
-
1Používejte krémy před holením, které jsou určeny speciálně pro elektrické strojky. Protože elektrické strojky spíše stříhají než holí, je důležité mít všechny vousy jemné a rovné.
- Různé vody před holením na bázi alkoholu odstraňují přebytečný maz a zajistí, že budete mít všechny vousy v pozoru, což umožní hladší suché oholení.
-
2Elektrickým strojkem můžete holit jak po směru růstů, tak proti směru růstu vousů. Holítky je sice složité holit proti směru růstu, ale elektrickým strojkem je to možné.
- Pokud používáte rotační (kulatý) strojek namísto běžného strojku, postupujte během holení strojkem po kůži krouživým pohybem.
- Tlačte jemně. Netlačte příliš silně, nebo si ustřihnete také kousek kůže. Nepohybujte strojkem příliš rychle, a přenechejte mu veškerou práci.
- Nejprve si oholte citlivé partie na obličeji. To proto, že po chvíli se začne strojek zahřívat a teplo by mohlo kůži podráždit. Nejlepší je tedy začít s citlivými částmi a pokračovat s těmi bezpečnějšími.
-
3Holte tak dlouho, dokud nebude kůže hladká. Protože elektrické strojky stříhají, může být nutné projet každou část několikrát, aby se všechny vousy chytily do holicí hlavy. Buďte trpěliví a pamatujte, že nesmíte příliš tlačit.
-
4Elektrický strojek po každém použití očistěte. Uvnitř a na strojku bude spousta vousů a kousků kůže. Zvedněte tedy hlavu strojku a vyprázdněte ho do koše.
- Pokud chcete, použijte trochu zvlhčovače na kovy a vyčistěte i hlavu. Zajistíte tak, že bude stále krásně klouzat po kůži.
Část 5
Část 5 ze 5:Péče po holení
Část 5
-
1Máte-li čas, umyjte si po holení obličej teplou vodou a odstraňte odumřelé buňky. Mytí po holení vám pomůže zbavit se vrstvy mrtvé kůže, která se během holení vytvořila.
- Peelingy na obličej s obsahem tea tree oleje a lísky jsou nejlepší, protože chrání vaši pleť před pupínky a zjemňují podrážděnou pleť.
-
2Umyjte si obličej studenou vodou. Studená voda pomůže uklidnit kůži a zastaví i krvácení z pořezání, protože stáhne žilky v kůži. [10]
-
3Jemně se otřete a použijte hydratační krém. Nedřete si obličej ručníkem, mohli byste tím podráždit pokožku. Pořádně si obličej natřete hydratačním krémem bez parfémů a jiných potenciálních dráždivých látek (např. dětský olejíček). Nikdy si na čerstvě oholenou pokožku nedávejte deodorant, antiperspirant, parfém ani nic jiného.
- Můžete použít vodu po holení pro zchlazení nebo jemné navonění, ale mohlo by vám to podráždit obličej. Pokud si dáváte vodu po holení a pálí vás potom kůže, jde o oblast, kterou jste během holení podráždili. Příště si dávejte na těchto místech větší pozor.
-
4Po skončení holení si umyjte a vysušte i svá holítka. Odstraňte všechny vousy, které na nich ulpěly. Vyhnete se tak kontaminaci a usazení minerálů, které způsobují ztupení holítek. Holítka z nerezu mohou také oxidovat, když se dostanou do kontaktu s vodou. Zpomalte oxidační proces tím, že svá holítka po každém použití dobře vysušíte. Můžete také břity „oškrábat“ pomocí denimové látky v proti směru jejich řezu – vyčistíte je tak i zepředu a díky tomu potom vydrží mnohem déle.
Tipy
- Používejte spoustu holící pěny a hodně teplé vody (pozor ale, aby vám pěna nestékala), pěna na sucho funguje jako „brzda“ a holení vám moc nepůjde.
- Pokud si holíte velké plochy na těle, nejprve si oholte ty, na kterých jsou chloupky jemné a není jich tolik. Ty ostatní se mezitím stihnou namočit a zjemnit.
- Raději si kupte holítka se třemi břity, ta se čtyřmi břity nefungují tak dobře v citlivých oblastech, jako například pod nosem.
- Pokud jste příliš mladí, požádejte rodiče, aby vám pomohli.
- Žiletky s více břity dráždí pokožku více, protože první břity za chloupky pouze tahají a neholí je.
- Nespěchejte. Dejte si na čas a dělejte to správně.
- Vždy dávejte pozor, abyste holili to správné místo.
Varování
- Nezapomeňte si měnit tupé žiletky. Tupé žiletky způsobí podrážděnou kůži a snadněji se s nimi pořežete.
- Vyhýbejte se mýdlovým pěnám na holení a vodám po holení s alkoholem, vysušují totiž pleť.
Věci, které budete potřebovat
- Kvalitní holítko
- Holicí štětka
- Kvalitní krém po holení
- Voda po holení bez alkoholu
- Dobré zrcadlo a světlo
- Čistý ručník a žínka
- Mnoho nových břitů
- Peeling na obličej dle typu pleti
Reference
- ↑ http://en.wikipedia.org/wiki/Safety_razor# Difference_between_men.27s_and_women.27s_razors
- ↑ http://en.wikipedia.org/wiki/Safety_razor# Twin_blades
- ↑ http://www.dailymail.co.uk/news/article-2157084/Gillette-reveals-long-razors-last.html
- ↑ http://answers.yahoo.com/question/index?qid=20090724095712AAs6Izy
- ↑ http://www.msnbc.msn.com/id/6886845/
- ↑ http://en.wikipedia.org/wiki/Shaving# Electric_shaving
- ↑ http://www.msnbc.msn.com/id/6886845/
- ↑ http://www.men-uusa.com/men-u_shaving_tips.html
- ↑ http://en.wikipedia.org/wiki/Headblade
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 017 krát