Při surfování po internetu za sebou zanecháváte digitální stopu slov a fotografií, které zachytávají a indexují roboti společnosti Google a nabízejí je všem ostatním lidem. Jakmile se vaše jméno dostane do Googlu, nemůžete s tím nic udělat – i v případě, že kandidujete na prezidenta. Google tvrdí, že neodstraňuje žádné vyhledávací výsledky a data, pokud nejde o nelegální obsah, nebo pokud daný obsah neporušuje pravidla. [1] Existuje ale několik věcí, které vám pomohou odstranit se z Googlu a způsoby, jak si v budoucnu dávat větší pozor.

Část 1
Část 1 ze 2:
Zmírněte škody

  1. 1
    Zjistěte si, co je o vás na internetu k dohledání. Můžete tomu říkat jak chcete – vyhledávání vlastního jména je čas od času rozhodně dobrá věc. Platí to zejména v případě, že chcete změnit zaměstnání (nebo partnera, který si vás bezpochyby bude chtít v určitou chvíli vygooglovat).
    • Vyhledejte si své celé jméno (pokud máte prostřední jméno, tak s ním i bez něj) a vyhledejte si také všechny své přezdívky a aliasy, pod kterými vystupujete. Také vyhledejte všechny varianty svého jména, které vás napadnou.
    • Pokud například pravidelně komentujete politické blogy pod přezdívkou AlwaysRight, vyhledejte si i tuto přezdívku. Potom vyhledejte „AlwaysRight“ + své pravé jméno i s uvozovkami. Získáte díky tomu přesné výsledky, které budou obsahovat obě slovní spojení a uvidíte, zda je vaše jméno s touto přezdívkou nějak spojeno.
  2. 2
    Kontaktujte stránku, na které se objevují data, která chcete odstranit. Někdy určité stránky, blogy, nebo dokonce přátelé na Facebooku sdílí například nelichotivé fotografie, nebo trapné citáty, které jste napsali a Google je uvádí na svých stránkách. Google s tím sice nic neudělá, ale můžete kontaktovat přímo stránku, která daná data zveřejnila.
    • Pokud jde o vašeho kamaráda, neformálně ho požádejte, aby daný obsah z webu smazal. Možná si ani neuvědomuje, že vás tím nějak uráží – je možné, že na dané fotografii z večírku označil všechny přítomné lidi!
    • Pokud nejde o vašeho kamaráda, pošlete na danou stránku email podle pravidel obchodní korespondence. Buďte slušní, profesionální a přímí. Můžete napsat například:
      • „Vážený/á ____, jsem rád, že mne sledujete na Twitteru, ale chtěl bych vás požádat, abyste ze svých stránek odstranili můj příspěvek o guvernérovi našeho státu. Nebyl jsem ten večer zrovna ve formě a to, co jsem napsal, není vyjádřením mých skutečných názorů. Mockrát děkuji za vaši ohleduplnost. S pozdravem, _____.“
      • Nezbavíte se tím sice vyhledávacích výsledků v Googlu, ale každý, kdo bude chtít na tento výsledek kliknout, najde pouze nefunkční stránku se zprávou 404-Not_ Found. Tedy v případě, že webmaster vyhoví vašemu požadavku.
    • Nikomu nevyhrožujte právníky a soudy, pokud nejde o skutečnou pomluvu, ale pouze o něco urážlivého. Pokud máte pocit, že se vás někdo snaží pošpinit, kontaktujte svého právníka dříve, než se do něčeho pustíte sami. Když k tomu dojde, váš právník bude jednat za vás, což vám značně pomůže. Mohlo by se stát, že daná stránka zveřejní i vaše výhružky, což by bylo mnohem horší.
    • Pokud se daná osoba chová podle a snaží se vás pošpinit, neposílejte jí email – mohla by ho zkopírovat a sdílet na jiných stránkách, čímž by vás ztrapnila ještě více. Pošlete jí raději fyzický dopis poštou.
  3. 3
    Udělejte změny v již existujícím obsahu. Pokud máte obsah, který můžete ovládat, například stránky na Facebooku nebo na Twitteru, změňte ty příspěvky, které jsou spojeny s vyhledávacími výsledky v Googlu.
    • Přihlaste se ke svému účtu, najděte si odkaz z vyhledávacích výsledků a potom příspěvek buď smažte, nebo ho upravte tak, aby nebyl problematický.
  4. 4
    Požádejte Google o odstranění informací. Google pouze zřídka odstraňuje zveřejněná data (pokud neporušují jeho pravidla). Je možné, že vám vyhoví například v následujících případech: příspěvky zobrazující vaše rodné číslo nebo číslo pojištění, pornografický materiál atd.
    • Pokud se informace zobrazují ve vyhledávacích výsledcích Google, můžete vyplnit formulář na těchto stránkách: https://support.google.com/websearch/answer/2744324
    • Uvědomte si, že urážlivé informace jsou na webových stránkách daného poskytovatele a pokud vám Google vyhoví, zmizí pouze z vyhledávacích výsledků. Na dané stránce budou stále k dispozici.
  5. 5
    Smažte zastaralé účty. Staré účty na sociálních sítích sice nemusejí obsahovat trapné informace, ale vždy je dobré zastaralé účty co nejdříve mazat.
    • Pokud máte starý účet na MySpace z minulého století, který jste nenavštívili více než 15 let, je na čase se ho zbavit. Pravděpodobně jste se za tu dobu dost změnili, takže nemá smysl ho nechávat běžet. Kdyby si vás někdo vyhledával, jistě nechcete, aby narazil na něco takového.
    • Smažte všechny online účty, které obsahují informace, které by vás mohly ztrapnit. Výsledky Googlu jsou založeny na relevanci a pokud zmizí původní zdroj informací (starý účet), výsledky nebudou relevantní. I v případě, že máte velmi jedinečné jméno, se výsledky posunou velmi daleko ve vyhledávání. Jen ti nejvytrvalejší stalkeři si prohlížejí více než jednu nebo dvě stránky vyhledávacích výsledků.
    • Změňte si všechny osobní informace na stránkách, jako je Facebook, nebo si nastavte soukromí těchto stránek tak, abyste je měli schované a viděli je pouze vy.
    • Změňte si jméno. Odkazy sice mohou být v Googlu stále aktivní, ale když si změníte jméno ve svém účtu na sociální síti, alespoň tím zmatete lidi, kteří si vás budou vyhledávat.

Část 2
Část 2 ze 2:
Chraňte se

  1. 1
    Buďte aktivní. Google nemůže najít to, co nevidí a nikdo vás nebude moci identifikovat, když mu to sami neumožníte. Dávejte si pozor na to, s kým, kdy a kde sdílíte své osobní údaje.
    • Platí to zejména pro online fóra a hry, kde neznáte ostatní lidi, se kterými komunikujete. Vždy používejte neosobní uživatelská jména a nikdy nesdílejte skutečné osobní informace a fotografie s lidmi, které byste nechtěli najít za svými dveřmi.
    • Co se týče profesionálních a komerčních účtů, jako je Netflix, byste měli používat zkrácené uživatelské jméno. Místo abyste měli uživatelské jméno „tomas.kohout“ použijte „tkohout“ nebo pokud máte jedinečné příjmení, použijte opačnou zkratku „tomask.“
    • Co se týče emailových účtů, platí stejná pravidla, ale měli byste si vytvořit také několik účtů pro spamy, které budete používat jako „veřejné“ emailové adresy. Například místo [email protected] jako přihlašovací email ke svému účtu na Facebooku si vytvořte novou emailovou adresu jen pro Facebook, která nebude zahrnovat vaše pravé jméno. Tímto způsobem budete moci v případě potřeby jednoduše smazat celou emailovou adresu, která byla narušena nebo nabourána a váš „pravý“ emailový účet zůstane v bezpečí.
    • Používejte tyto metody vždy, když budete muset na veřejné stránce zadat své jméno a existuje možnost, že by vás podle něj Google našel. Nevyhnete se tomu, že vás Google najde, ale můžete se vyhnout tomu, že najde vaše skutečné já.
  2. 2
    Tagujte svůj obsah. Pokud chcete i nadále sdílet informace pod svým skutečným jménem, ale nechcete, aby se zobrazovaly ve vyhledávacích výsledcích, používejte HTML metatag: <meta name="robots" content="noindex,nofollow" />
    • Platí to pouze v případě, že máte vlastní webovou stránku a přístup ke zdrojovému kódu. Tento tag zabrání většině vyhledávačů v indexování (katalogizování) vaší stránky a sledování jejích odkazů.
    • Meta tag <meta> musí být uveden v <head> sekci dokumentu. Pokud chcete, můžete vynechat „nofollow,“ takže vás vyhledávače najdou, ale nebudou stránku indexovat. Pokud chcete předejít tomu, aby Google vaši stránku indexoval, změňte slovo „robots“ na slovo „googlebot.“
  3. 3
    Pohřběte obsah, který nechcete, aby někdo našel. Využijte stejných nástrojů, které vám způsobují problémy a vyřešte je díky nim! Sdílejte na různé stránky pod jménem, které generuje nechtěný obsah, aby se tento obsah posunul ve vyhledávacích výsledcích níže, nebo dokonce na druhou či třetí stránku vyhledávání.
    • Většina uživatelů internetu si neprohlíží více než prvních 10 vyhledávacích výsledků, takže se můžete přidat k mailing listu, který je v Googlu často indexován, nebo se můžete přihlásit k webovým stránkám, které nakonec začnou vaše jméno indexovat.

Tipy

  • Naučte se sledovat své vyhledávací výsledky okem potenciálního zaměstnavatele. Zjistilo se, že většina personalistů si potenciální kandidáty na pracovní pozice vyhledává na internetu (podle výzkumu ExecuNet).
  • Existují také služby (některé placené, některé zdarma), které vám pomohou odstranit vaše jméno z vyhledávačů (např. Ziki, LinkedIn).
  • Darujte peníze neziskovým organizacím, abyste se objevili v seznamu dárců. Budete díky tomu dělat dobrý dojem a také pomůžete dané neziskové organizaci.

Někteří zaměstnavatelé na svých webových stránkách sdílejí fotografie a jména svých zaměstnanců. Požádejte svého zaměstnavatele, aby použil pouze část vašeho jména. Pokud chcete ze společnosti odejít, řekněte mu, aby stránky co nejdříve aktualizoval a odstranil vaše údaje.

  • Použijte Google nástroj pro odstranění nevhodných vyhledávacích výsledků.

Začněte přispívat na stránky svého pracovního odvětví se svým profesionálním jménem a kontaktními údaji. Všechny příspěvky by měly být dobře formulované a neměly by být politicky nekorektní. Navštěvujte akce profesionálních organizací a nechávejte se fotit s důležitými lidmi.

  • Pokud existuje osoba stejného jména a vy nechcete, aby vám kazila reputaci, nebo se vám nepodařilo odstranit odkazy pod svým jménem, můžete začít používat své prostřední jméno, nebo iniciálu jak online, tak ve svém životopisu.
  • Používejte pseudonym a často ho měňte. Pseudonym by nemělo být možné spojit s vaším reálným jménem.
  • Pokud se snažíte pohřbít své kostlivce, vytvořte si profesionální blog pod svým pravým jménem a sdílejte na něm své kontaktní informace. Sdílejte fotografie z úspěšných událostí a setkání s kolegy, pište o svých darech charitě a blogujte o svém zaměstnání a o svých úspěších. Blog by měl působit profesionálně a velmi vkusně. Jen si dejte pozor, aby nevypadal jako online životopis.
  • Přihlaste se ke stránkám absolventů škol, na které jste chodili a ke stránkám profesionálních organizací a pracovních kontaktů. S trochou štěstí tyto informace vytlačí vaše trapné fotografie z večírků na konec vyhledávacích výsledků.
  • Kromě toho, že byste na internetu neměli používat své pravé jméno, byste také neměli nikde uvádět svoji profesionální emailovou adresu. Personalisté často vyhledávají nejen jméno, ale i emailovou adresu.
  • Pokud se chcete přihlásit k sociální síti a nemůžete použít nepravé jméno, pravděpodobně se vaše stránka objeví ve vyhledávacích výsledcích v Googlu. LinkedIn je jednou ze stránek, které vám nepovolí použít nepravé jméno a vyžaduje celé jméno. Dejte si pozor také na stránky absolventů škol, které působí neškodně, ale mohou obsahovat osobní údaje (partner, děti, zaměstnání a emailová adresa). *Stránky s pozvánkami mohou také obsahovat vaše jméno, které se může zobrazit ve výsledcích a ukázat lidem, kterých večírků se účastníte.


Varování

  • Jakmile je něco online, je to uloženo na tolika místech, že je to v podstatě nesmrtelné. Nejlepším způsobem, jak se tomu vyhnout, je nic takového nesdílet. To, co dáte na internet, na něm zůstane roky, takže si vše dobře rozmyslete.
  • Moderní vyhledávače si uvědomují informace pod meta tagy a berou je jako pokusy ovlivnit vyhledávací výsledky.
  • Dávejte si pozor. Když svého zaměstnavatele požádáte, aby z webu odstranil nějaké informace, mohlo by se vám to vymstít, když budoucí zaměstnavatel bude vyhledávat vaše jméno a nenajde žádné informace o tom, že byste pracovali ve společnosti, kterou máte uvedenou v životopise!

Věci, které budete potřebovat

  • Počítač s přístupem na internet
  • Google.
  • Účty a webové stránky

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 463 krát
Kategorie: Google aplikace