X
Spoluautorem tohoto článku je Lois Wade, důvěrný člen wikiHow komunity. Lois Wade má 45 let zkušeností v oblasti řemesel, včetně šití, háčkování, křížového stehu, kreslení a papírových výrobků. Od roku 2007 přispívá k řemeslným článkům na wikiHow.
Tento článek byl zobrazen 10 160 krát
Slonovina se získává z klů slonů, z velryb a z několika dalších druhů zvířat. Je velmi drahá - zčásti proto, že už se z některých zdrojů nedá legálně získat, například právě ze slonů. Umělci a výrobci často používají napodobeniny slonoviny, ze kterých dekorační předměty a cennosti zhotovují, a i když technologie jsou stále lepší, existují způsoby, jak pravou slonovinu poznat. V našem článku se dozvíte, jak rozeznat slonovinu od kosti.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:Hledejte typickou texturu a barvu
Metoda 1
-
1Vezměte materiál do ruky a soustřeďte se na jeho hmotnost. Slonovina je těžká a jaksi "plná". Myslete na kulečníkovou kouli - ty se v minulosti vyráběly právě ze slonoviny. Když ji máte v ruce, cítíte její váhu, cítíte hustotu materiálu. Pokud je předmět nezvykle lehký, patrně o slonovinu nejde.[1]
- Některé kosti jsou také pevné a těžké, takže jen proto, že je předmět těžší, než vypadá, nemusí jít ještě o slonovinu.
- Pokud si nejste jistí, zda je předmět tak těžký, jak by měl být, pak ho zvažte a porovnejte jeho váhu s podobně velkou věcí, která je prokazatelně vyrobena ze slonoviny. Tabulky s velikostí a váhou pro různé materiály, jsou běžně dostupné na internetu.
-
2Přejeďte věc prsty, abyste se dotkli její struktury. O slonovině se říká, že je hladká jako máslo. Ne tak měkká, ale ve správných rukou je vyřezávání sošek a předmětů z ní doslova hračka. Pokud je tedy její povrch hrubý, zubatý, o slonovinu se možná nejedná. Naopak, pokud je předmět na omak až neuvěřitelně hladký, je možné, že máte v ruce opravdovou slonovinu.
-
3Lupou se podívejte na patinu a povrch předmětu. Není to stoprocentně spolehlivá metoda, ale získáte tak dobrý odhad. Opravdová slonovina je zářivá a hladká, často z lehce nažloutlým nádechem. Může mít i hnědou patinu - tu způsobuje mastnota z rukou těch, kteří ji léta brali do rukou. Pokud nicméně vidíte podivné skvrny, jedná se nejspíš o padělek. Hledejte následující:
- Křížky. Na slonovině by měly být rovnoběžné linie (s drobnými nepravidelnostmi), které běží po celé délce výrobku. Pravoúhle přes ně povedou čáry, známé jako Schregerovy linie, buď okolo předmětu, nebo do tvaru písmene V. Nechybí nikdy na žádné slonovině ze slonů či mamutů.[2]
- Je na povrchu mnoho tmavých teček nebo hrbolků? Pokud ano, je to s největší pravděpodobností kost. Pozor, někdy se kosti před zpracováním bělí, na toto vodítko tedy nespoléhejte na sto procent. Hledejte dál.
- Všechny kosti mají na povrchu kousíčky kostní dřeně nebo drobné otvůrky. Pouhým okem nemusí být viditelné, lupou by nicméně měly být rozpoznatelné. Slonovina bývá mnohem hladší, tvrdší a bez otvůrků.[3]
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:Test žhavým špendlíkem
Metoda 2
-
1Nahřejte obyčejný rovný špendlík. Podržte ho několik minut nad plamenem svíčky nebo zapalovače, dokud nebude horký. Můžete použít jakýkoliv kovový předmět, ale špendlík se hodí proto, že na testovaném předmětu nezanechá stopu.
-
2Dotkněte se žhavým špendlíkem povrchu zkoumaného předmětu. Vyberte si nenápadné místo, aby na předmětu případně nezůstala stopa nebo otlak (i když pokud je předmět opravdu ze slonoviny, nemůže se to stát).
-
3Čichněte si k místu, které jste popálili špendlíkem. Pokud je předmět ze slonoviny, neucítíte nic (respektive žádný jiný pach, než předtím). Pokud se jedná o kost, ucítíte lehký zápach po spálených vlasech.
- Pravou slonovinu tento test nemůže poškodit, je totiž dostatečně tvrdá a odolná proti teplu. Pokud je nicméně vámi zkoumaná věc z plastu, může špendlík zanechat rýhu. A protože některé plasty (například bakelit) mají v dnešní době srovnatelnou, ne-li vyšší hodnotu než slonovina, měli byste se k tomuto testu uchýlit jen tehdy, pokud jste si jistí, že předmět není z žádného plastu.
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:Nechte si předmět přezkoumat profesionálem
Metoda 3
-
1Zaneste věc k odborníkovi přes starožitnosti. Zkušený odhadce rozpozná kost, plast i jiný materiál od slonoviny bez problémů.
- Člověk, kterému předmět svěříte, by měl být skutečný renomovaný odborník. Nechoďte do jakéhokoliv starožitnictví - najděte si raději takové, které se specializuje na slonovinu. Jen tak si budete moct být jistí, že získáte kvalifikovaný názor.
- Burzy starožitností jsou dobrým místem, kde potkat nejrůznější odborníky. Podívejte se na internet, kde se koná dobrá burza ve vašem okolí.
-
2Nechte předmět podrobit chemické analýze. Aby bylo nade vší pochybnost jasné, zda máte předmět ze slonoviny nebo z kosti, vyžádejte si laboratorní rozbor. Buněčná struktura kosti a slonoviny je jiná, na jejich rozpoznání je ovšem potřeba určité vybavení. Chemická analýza může pravost předmětu potvrdit či vyvrátit s konečnou platností.
Tipy
- Pamatujte na to, že i spousta kostěných předmětů může mít vysokou hodnotu.
Varování
- Než si koupíte "starožitnost", vždy se s někým poraďte. Je lepší utratit trochu peněz za posudek od skutečného odborníka, než zaplatit vysokou sumu a pak zjistit, že jste naletěli na padělek.