Správné rozmrazení mražených ryb jim pomůže zachovat chuť a konzistenci a přitom zabrání kontaminaci bakteriemi. Nejjednodušším způsobem, jak rozmrazit rybu, je dát ji do lednice noc předtím, než se ji chystáte vařit. Pokud ovšem chcete rybu použít ihned, můžete ji rozmrazit i v hrnci s ledovou vodou. A v případě, že vás opravdu tlačí čas, zkuste ji uvařit i bez rozmrazení.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Rozmrazování v lednici

  1. 1
    Kupujte zmrazenou rybu zásadně v uzavřeném obalu. Ryba musí být v dobrém stavu už předtím, než ji rozmrazíte a sníte. Zmražená ryba musí být zabalená v plastikovém obalu, který není roztržený nebo zmačkaný. Při koupi ryb a mořských plodů si vždy obaly důkladně prohlédněte, zda nejsou prasklé nebo jinak poškozené.[1]
    • Kupujte mořské plody a ryby, které jsou úplně zmrzlé, nikoliv napůl rozmražené. Skladujte je v mrazáku v teplotě pod bodem mrazu.[2]
    • Nekupujte ryby, které uvnitř obalu pokrývají krystalky ledu. Značí to, že jsou skladované příliš dlouhou dobu, a už pravděpodobně nebudou k jídlu moc chutné.
  2. 2
    Dejte rybu přes noc do lednice, aby rozmrzla pomalu a postupně. Večer před dnem, kdy se chystáte rybu uvařit, ji dejte do lednice, aby rozmrzla. Ryba tak bude stále v chladu, ale přitom úplně rozmrzne.
    • Rozmrazení ryby v lednici je nejlepší způsob, jak zachovat chuť i konzistenci masa.
    • Rozmrazení ryby v lednici může trvat několik hodin. Pokud máte málo času, zkuste jiný způsob. Odolejte pokušení rybu jenom položit na kuchyňskou linku a nechat roztát – vnější části se začnou kazit dřív, než kompletně rozmrzne vnitřek.[3]
  3. 3
    Zkontrolujte rozmrazenou rybu a přesvědčte se, že je v pořádku. Ryba by měla mít stejnou konzistenci a vůni jako čerstvá. Nebude sice nejspíš mít stejnou svěží barvu, ale i tak by neměla být flekatá nebo našedlá. Přičichněte si k rybě – pokud je silně cítit rybinou nebo jinak divně páchne, je nepoužitelná. Rozmražená ryba musí jen lehce vonět rybinou, rozhodně ne zapáchat tak, aby vás to praštilo přes nos.
  4. 4
    Uvařte rybu podle receptu, který chcete použít. Rozmrazenou rybu můžete použít místo čerstvé téměř v jakékoliv úpravě. Nezapomeňte na správnou teplotu. Rybí maso je hotové většinou tehdy, když přestane být průsvitné, je pevné a snadno se odděluje vidličkou.

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Rychlé rozmrazení ryby

  1. 1
    Uzavřete rybu do plastikového sáčku. Dejte rybu do igelitového pytlíku a uvažte na něm uzel. Voda by s rybou neměla přijít vůbec do styku. Studená voda maso rozmrazí i přes sáček.[4]
  2. 2
    Dejte rybu v sáčku do hrnce, plného studené vody. Pokud ryba plave na hladině, zatižte ji talířem nebo jiným závažím, aby byla ponořená. Ve vodě ryba rozmrzne mnohem rychleji. Nechte ji další hodinu odležet, aby rozmrzla úplně, než ji budete vařit.[5]
    • Další možnost je podržet rybu pod tekoucí studenou vodou, kde rozmrzne. Voda nemusí téct nijak rychle – postačí pomalý, ale stálý pramínek. Ryba tak rozmrzne ještě o něco rychleji, než v hrnci se studenou vodou.Tekoucí vodu používejte raději na tenké filety, protože nechat vodu téct přes hodinu je drahé plýtvání.
    • Zkontrolujte, zda je ryba úplně rozmražená. Jednoduše prstem zmáčkněte maso. Pokud je uprostřed stále tuhé a zmrzlé, dál rybu rozmrazujte.
    • Nikdy rybu nerozmražujte v teplé vodě. Maso se pak rozmrazí nerovnoměrně a příliš rychle, také se změní jeho chuť a konzistence. Při rozmrazování v teplé vodě jsou navíc okraje masa velmi náchylné ke kontaminaci bakteriemi dřív, než roztaje vnitřek.
  3. 3
    Zkuste rybu rozmrazit v mikrovlnce. Použijte nastavení “rozmrazení” jako náhražku studené vody. Dejte rybu do nádoby, vhodné do mikrovlnky a nechte několik minut rozmrazovat. Často rybu kontrolujte a jakmile bude studená, ale měkká, vytáhněte ji ven.
    • Použijte tento způsob pouze v případě, že se chystáte rybu okamžitě uvařit.
    • Buďte opatrní, abyste rybu v mikrovlnce rovnou neuvařili. Vytáhněte ji, dokud je ještě studená, aby si zachovala chuť a konzistenci.

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Vaření zmrzlé ryby

  1. 1
    Vytáhněte rybu z mrazáku a opláchněte ji. Tím se zbavíte všech případných ledových krystalků a jiného nánosu, který mrazením mohl vzniknout. Důkladně rybu omyjte pod tekoucí studenou vodou. Než budete pokračovat dál, osušte ji papírovou utěrkou.
  2. 2
    Uvařte rybu co nejdříve. Pokud nemáte čas rybu rozmrazovat, nebo jste si její vaření usmysleli na poslední chvíli, můžete ji uvařit zmrzlou a ušetřit si práci.[6] Některé způsoby vaření vám umožní i z mražené ryby vykouzlit fantastický pokrm, aniž byste ji předem rozmrazili. Zkuste třeba tohle:
    • Dušení v páře. Dejte rybu do dvou až pěti centimetrů vývaru a pomalu poduste. Je to velmi zdravý způsob přípravy a výsledkem je sametově hebké maso, ať už byla ryba zmražená nebo čerstvá.
    • Pečení. Potřete rybu olivovým olejem a položte ji na pekáč. Pečte ji, dokud přestane být průsvitná a dokud se maso nezačne pod tlakem vidličky snadno oddělovat.
    • Použijte balíček z alobalu a rybu ugrilujte. Popkud chcete zmrzlou rybu grilovat, potřete ji olivovým olejem, ochuťte bylinkami a kořením, a pak zabalte do alobalu a zahněte okraje nahoru. Položte na rozpálený gril. Ryba se bude v balíčku dusit a až bude hotová, bude opravdu skvěle chutnat.
    • Přidejte rybu do omáčky nebo do polévky. Máte zmrazené krevety, mušle nebo jiné plody moře? Výborně, můžete je přidat do vařicí polévky. Ryby a plody moře se v horké tekutině uvaří za několik málo minut.
  3. 3
    Uvědomte si, že některé recepty vyžadují rozmraženou rybu. Aby měl výsledný pokrm správnou konzistenci a chuť, je někdy opravdu nutné rybu rozmrazit. Například při kontaktním grilování zmrazené ryby můžete skončit s kusem masa zvenku tuhého a uvnitř studeného. Když budete zmrzlou rybu smažit, také se špatně propeče. Prohlédněte si recept, na který chcete rybu použít a zjistěte si, zda může být zmrzlá či nikoliv.[7]
    • Pokud si nejste jistí, zda můžete rybu použít zmraženou, je lepší ji pro jistotu rozmrazit.
    • Na druhou stanu i když recept vyžaduje rozmrazenou rybu, můžete to risknout a použít zmrzlou. Přidejte k určené době vaření pár minut navíc a než budete jídlo podávat, zkontrolujte, že je ryba hotová.

Tipy

  • Jakmile bude ryba rozmražená, uvařte ji podle vybraného receptu.
  • Ryba by měla vonět čerstvě a svěže, nikoliv páchnout rybinou, čpavkem nebo octem.
  • Když prstem lehce zmáčknete maso, mělo by se vrátit do původní polohy.
  • Celé ryby i filety musí mít pevné, lesklé maso a jasně červené žábry bez mléčně bílého slizu.
  • Rybu s jemnou kůží můžete smažit na oleji za velmi vysoké teploty.
  • Kupujte buď pouze chlazené ryby nebo ryby, prodávané na ledu, který není rozpuštěný (nejlépe aby ryby byly nějak zakryté).
  • Nepoužívejte teplou vodu, má na maso nežádoucí účinky.
  • Nejlepší je vařit v čistém a sterilním prostředí, kde není příliš teplo.
  • Nikdy rybu znovu nemrazte, masu to velmi škodí.
  • Nespěchejte s rozmrazováním, dejte mu čas.
  • Nezkoušejte rybu ohnout během rozmrazování, mohli byste filet snadno zlomit.
  • Nikdy nesmažte zmrzlou rybu na rozpáleném oleji.

Varování

  • Nerozmrazujte rybu v teplé vodě. Zvýšíte tím mnžství bakterií a konzumace masa bude nebezpečná.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 13 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 277 krát
Kategorie: Ryby a plody moře