Domácí porod znamená, že se žena rozhodne své dítě porodit doma namísto v nemocnici. Některé ženy chtějí rodit doma z mnoha důvodů, například kvůli tomu, že se při porodních bolestech mohou hýbat, jíst a koupat se. Také chtějí rodit v pohodlí svého domova obklopeni lidmi, které mají rády. Domácí porod ovšem může představovat různá rizika, takže pokud chcete rodit doma, je důležité porozumět tomu, co to obnáší. V tomto článku se to dozvíte.

Část 1
Část 1 ze 3:
Rozhodněte se, zda je pro vás domácí porod vhodný

  1. 1
    Zvažte pro a proti domácích porodů. Donedávna většina žen rodila doma. V roce 2009 ovšem domácí porody představovaly pouze 0.72% všech porodů v USA. [1] Statistiky z dalších rozvinutých zemí jsou na tom podobně. Navzdory tomu, že domácí porody v dnešní době nejsou běžné, se stále více matek rozhoduje nerodit v nemocnici. Existuje spousta důvodů, proč tyto matky chtějí rodit doma. Musíte si ale uvědomit, že některé studie potvrdily, že domácí porody představuje 2-3x vyšší riziko komplikací. [2] Přestože toto riziko není extrémně vysoké (představuje pouze několik porodů na každých 1000 domácích porodů), nerozhodné matky by si měly uvědomit, že domácí porody jsou o něco nebezpečnější, než porody v nemocnici. Na druhou stranu domácí porody mají výhody, které porody v nemocnici nemohou nabídnout: [3]
    • Matka se může pohybovat, jíst a koupat
    • Matka si může vybrat, v jaké poloze bude
    • V domácím prostředí s rodinou se matka cítí lépe
    • Matka může porodit bez lékařských zásahů (např. léky proti bolesti)
    • Matka si může splnit náboženské a spirituální představy o porodu
    • V některých situacích je domácí porod méně nákladný
  2. 2
    Kdy není vhodné se pokoušet rodit doma. V některých situacích se mohou při porodu vyskytnout komplikace u matky, u dítěte, nebo u obou. V těchto situacích by mělo být zdraví dítěte a matky důležitější, než všechny výhody, které domácí porod nabízí a měli byste se rozhodnout rodit v nemocnici, kde budete mít k dispozici zkušené lékaře a technologii. Zde jsou případy, kdy by měla matka za každou cenu rodit v nemocnici: [4]
    • Pokud má matka chronickou nemoc (epilepsie, cukrovka)
    • Pokud matka u předchozího těhotenství prodělala císařský řez
    • Pokud prenatální testy odhalily možné komplikace u dítěte
    • Pokud matka během těhotenství onemocněla
    • Pokud matka v těhotenství kouřila, pila, nebo užívala drogy
    • Pokud matka čeká dvojčata či trojčata, nebo se dítě neotočilo správným směrem k porodu
    • Pokud je porod předčasný, nebo opožděný. Neměli byste plánovat rodit doma před 37. tt ani po 41. tt
    Reklama

Část 2
Část 2 ze 3:
Plánování domácího porodu

  1. 1
    Domluvte se s lékařem nebo porodní asistentkou. Doporučujeme najít si profesionální porodní asistentku nebo lékaře, kteří budou u vašeho domácího porodu přítomni. Sejděte se s asistentkou nebo lékařem dopředu a promluvte si o vašem porodu. Mějte po ruce jejich telefonní číslo, abyste jim mohli zavolat, pokud porod začne neočekávaně.
    • Klinika Mayo také doporučuje, abyste měli snadný přístup do blízké nemocnice a aby asistentka měla možnost konzultace s lékařem na telefonu. [5]
  2. 2
    Rozhodněte se, jak chcete dítě rodit. Porod je emocionálně a fyzicky vyčerpávající zážitek. To poslední, co budete chtít, je dělat v porodních bolestech poslední důležitá rozhodnutí o tom, jak bude porod probíhat. Je lepší si připravit detailní plán celého porodu. Snažte se zamyslet se nad každým krokem porodu od prvních bolestí až do konce. I pokud nebudete schopni se plánu držet dokonale, budete mít alespoň větší klid. Během plánování si odpovězte na následující otázky: [6]
    • Kdo má být u porodu přítomen, kromě lékaře a/nebo asistentky?
    • Kde budete chtít rodit? Nezapomeňte na to, že po většinu doby budete schopna se pohybovat.
    • Jaké věci si budete muset nachystat? Poraďte se s lékařem, ale většinou budete potřebovat spoustu ručníků, povlečení, polštáře a deky a také igelitovou přikrývku na postel a na podlahu.
    • Jak budete zvládat bolest? Budete si brát léky proti bolesti, nebo využijete Lamazovu techniku či jiné formy zvládání bolesti?
  3. 3
    Domluvte si převoz do nemocnice. Většina domácích porodů probíhá v pořádku a bez komplikací, ale vždy je možnost, že se něco pokazí a zdraví či život matky nebo dítěte budou ohroženy. Proto je důležité, abyste byli připraveni na nouzový převoz matky do nemocnice. Mějte v autě dost benzínu, dost čistících potřeb, deky a ručníky. Zjistěte si, jak se nejrychleji dostanete do nejbližší nemocnice. Můžete si to i vyzkoušet.
  4. 4
    Vyberte si místo, na kterém budete rodit. Během porodních bolestí se sice budete moci pohybovat a měnit polohy, ale měla byste si vybrat jedno místo, na kterém dítě porodíte. Vyberte si bezpečné a pohodlné místo. Některé matky chtějí rodit na posteli, jiné zase rodí na zemi nebo na pohovce. Bez ohledu na to, jaké místo si vyberete, ho musíte důkladně vyčistit a dát na něho spoustu ručníků, dek a polštářů. Pravděpodobně byste měli použít také igelitovou přikrývku na zem, abyste pokoj neušpinili od krve.
    • Můžete použít i čistý závěs do sprchy.
    • Porodní asistentka nebo lékař tyto věci pravděpodobně bude mít u sebe, ale přesto byste si měli pořídit sterilní gázu a nástroje na odstřižení pupeční šňůry.
  5. 5
    Počkejte, dokud nepřijdou porodní bolesti. Až budete připraveni, jednoduše počkejte na porodní bolesti. Většina těhotenství trvá asi 38 týdnů, ale je možné, že porodní bolesti a porod přijdou již o týden nebo dva dříve. [7] Pokud přijdou porodní bolesti před 37. týdnem nebo až po 41. týdnu, jeďte do nemocnice. V jiných případech se připravte na následující příznaky začátku porodu: [8]
    • Prasknutí plodové vody
    • Rozšíření děložního čípku
    • Krvavý výtok (narůžovělý nebo nahnědlý výtok)
    • Děložní stahy ve 30 až 90 vteřinových intervalech
    Reklama

Část 3
Část 3 ze 3:
Porod

Konvenční porod

  1. 1
    Řiďte se radami lékaře nebo asistentky. Profesionál, který bude přítomný u vašeho porodu, je speciálně vyškolený, aby uměl ženám u porodu pomáhat. Řiďte se všemi jeho radami. Některé z věcí, které vám bude říkat, vám mohou dočasně trochu zhoršit bolesti, ale uvědomte si, že vám chtějí pomoci co nejrychleji a nejbezpečněji porodit, takže se řiďte všemi jejich radami.
    • Zbytek rad v této sekci jsou v podstatě jen hrubým návodem – vždy se řiďte tím, co vám bude radit lékař nebo porodní asistentka.
  2. 2
    Buďte v klidu a soustřeďte se. Porodní bolesti mohou být bolestivé a nepříjemné a je jasné, že z nich budete trochu nervózní. Není ale dobré propadat zoufalství a bezmoci. Snažte se co nejvíce se uvolnit. Budete moci lépe naslouchat instrukcím vašeho lékaře a budete mít jistotu, že porod proběhne co nejrychleji a co nejbezpečněji. Když budete v pohodlné poloze, budete se moci lépe uvolnit a bude se vám snáze dýchat.
  3. 3
    Všimněte si možných komplikací. Jak jsme již uvedli, většina domácích porodů proběhne naprosto v pořádku. Je ovšem možné, že se vyskytnou nějaké komplikace. Když zaznamenáte následující příznaky, okamžitě jeďte do nemocnice, abyste se vyhnuli život ohrožujícím komplikacím: [9]
    • Když vám praskne plodová voda, najdete v ní stopy výkalů
    • U vagíny vám vypadne nejprve pupeční šňůra dítěte
    • Krvácíte z vagíny nebo máte výtok, který je extrémně zakrvácený (normální výtok je růžový, hnědý, nebo obsahuje jen stopy krve)
    • Po narození dítěte z vás nevyjde placenta, nebo se placenta objeví poškozená
    • Dítě se nerodí hlavičkou napřed
    • Dítě po narození vypadá poškozeně nebo zraněně
    • Porodní bolesti nevyvolají porod
  4. 4
    Požádejte asistentku, aby sledovala rozšíření vašeho děložního čípku. Během prvních fází porodu se vám rozšíří děložní čípek, aby dítě mohlo projít. Postupem času budete mít stále silnější a častější stahy. Možná vás začne také bolet v zádech a v podbřišku. Až se vám rozšíří čípek, porodní asistentka by měla velikost děložního hrdla stále sledovat. Až bude plně rozšířený (asi 10 cm), budete připraveni na další fázi porodu.
    • V tuto dobu možná budete mít pocit, že byste měla začít tlačit. Asistentka vám ovšem řekne, že byste to neměla dělat, dokud nebude čípek rozšířený na 10 cm.
    • V tuto chvíli si ještě můžete vzít lék proti bolesti. [10] Pokud jste si to naplánovali a máte po ruce léky proti bolesti, zeptejte se lékaře nebo asistentky, zda si je smíte vzít.
  5. 5
    Řiďte se radami porodní asistentky ohledně tlačení. V druhé fázi porodu budete mít častější a bolestivější děložní stahy. Budete mít pocit, že byste měla začít tlačit. Pokud máte již rozšířený děložní čípek, budete moci začít tlačit. Komunikujte s lékařem nebo porodní asistentkou a sdělujte jim všechny změny vašeho stavu. Budou vám říkat, kdy máte tlačit, jak máte dýchat a kdy odpočívat. Držte se těchto pokynů. Tato fáze porodu může u prvorodiček trvat i dvě hodiny, ale u dalších porodů to může trvat i jen 15 minut. [11]
    • Nebojte se měnit polohy. Můžete si kleknout na všechny čtyři, můžete klečet, nebo dřepět. Lékař vám pravděpodobně řekne, abyste zůstala v poloze, ve které se cítíte nejlépe a ve které se vám nejlépe tlačí.
    • Během tlačení se nemusíte starat o to, že se omylem pomočíte nebo pokálíte – je to běžné a lékař i asistentka to budou očekávat. Soustřeďte se pouze na to, abyste vytlačila dítě.
  6. 6
    Vytlačte dítě porodním kanálem. Síla, jakou budete tlačit, v kombinaci s děložními stahy, dítě protlačí ven z dělohy. V tuto chvíli by asistentka již měla vidět hlavičku dítěte. Můžete si vzít zrcadlo a podívat se sami. Nemusíte se bát, když se hlavička dítěte opět ztratí – je to normální. Postupem času se dítě posune dál a začne vylézat ven. Budete muset tlačit velmi silně, abyste protlačila hlavičku. Jakmile bude hlavička venku, asistentka by měla dítěti očistit obličej od plodové vody a pomoci vám vytlačit zbytek dítěte.[12]
    • Porod, při kterém nejprve vychází nohy dítěte, je nebezpečný a je nutné při něm převézt matku do nemocnice. Většina těchto porodů končí císařským řezem.
  7. 7
    Jak pečovat o dítě po porodu. Gratulujeme! Podařilo se vám porodit dítě doma. Požádejte lékaře nebo asistentku, aby dítěti přestřihli pupeční šňůru. Utřete dítě do čistých ručníků a zabalte ho do teplé čisté deky.
    • Po narození můžete dítě začít hned kojit.
    • Neměli byste dítě ihned koupat. Po porodu bude dítě pokryté bělavým sekretem. Je to naprosto normální a chrání to dítě před bakteriálními infekcemi.
  8. 8
    Vytlačte placentu. Po narození dítěte máte to nejhorší sice již za sebou, ale přesto vás ještě něco čeká. Poslední fází porodu je vypuzení placenty, což je orgán, který dítě v děloze během těhotenství vyživoval. Jemné kontrakce (tak jemné, že je některé matky ani nezaznamenají,[13] ) oddělují placentu od děložní stěny. Potom placenta projde porodními cestami. Tento proces trvá 5-20 minut a není tak bolestivý, jako samotný porod.
    • Pokud vaše placenta z dělohy nevyjde, nebo nevyjde v jednom kuse, okamžitě s matkou jeďte do nemocnice. Tato komplikace by mohla mít vážné následky.
  9. 9
    Vezměte své dítě k lékaři. Pokud dítě vypadá zdravě, pravděpodobně také zdravé je. Přesto je ale důležité s ním v prvních dnech po narození zajít k lékaři a ujistit se, že netrpí žádnými nemocemi ani poruchami. K lékaři byste měli jít druhý nebo třetí den po porodu. Dětský lékař vám doporučí, jak o dítě pečovat.
    • Je také dobré, aby si matka zašla na lékařskou prohlídku. Porod je intenzivní a bolestivý proces, takže pokud máte pocit, že něco není v pořádku, je dobré se nechat zkontrolovat.
    Reklama

Porod do vody

  1. 1
    Zvažte výhody a nevýhody porodu do vody. Porody do vody se dělají v bazénku. Tato metoda je v poslední době velmi oblíbená, dokonce některé nemocnice nabízejí porody do bazénku. Někteří lékaři si ovšem myslí, že to není tak bezpečné, jako běžný porod. Některé matky na porody do vody nedají dopustit, tvrdí, že je to příjemnější, pohodlnější, bezbolestné a „přirozenější“, než běžné porody, ale přesto to představuje určitá rizika: [14]
    • Infekce z kontaminované vody
    • Komplikace způsobené tím, že dítě vodu spolkne
    • Není to sice běžné, ale může se stát, že dítě utrpí poškození mozku, nebo dokonce zemře, protože po narození nebude mít dostatek vzduchu.
  2. 2
    Kdy není dobré rodit do vody. Jako u každého domácího porodu byste se neměli pokoušet rodit do vody, pokud existují zdravotní rizika u matky nebo u dítěte. Pokud trpíte nějakou chorobou, nepokoušejte se rodit doma do vody, raději jděte rodit do porodnice. O porod do vody byste se neměli pokoušet ani v případě jakékoli vaginální infekce, protože by se infekce mohla ve vodě přenést na dítě. [15]
  3. 3
    Připravte si bazének. Během prvních 15 minut porodních bolestí byste si měli připravit malý bazének v vodou. Můžete si koupit speciální bazének určený pro porody, některé nemocnice vám ho dokonce zapůjčí. Svlékněte si oblečení a vlezte si do bazénku.
    • Voda by neměla být teplejší, než 37 stupňů. Také by měla být úplně čistá. [16]
  4. 4
    Můžete požádat partnera nebo porodní asistentku, aby do bazénu vlezl s vámi. Některé matky chtějí, aby s nimi v bazénku byl partner /otec dítěte/ a podporoval je. Jiné zase chtějí, aby s nimi v bazénku byla jejich porodní asistentka nebo lékař. Pokud chcete, aby s vámi byl v bazénku partner, můžete se o něho opírat zády během tlačení.
  5. 5
    Pokračujte s porodem. Lékař nebo asistentka vám budou radit, kdy máte tlačit, jak máte dýchat a kdy máte odpočívat. Až budete mít pocit, že dítě vychází ven, požádejte partner nebo asistentku, aby vám sáhli mezi nohy a dítě chytili. Vy se při tlačení budete muset rukama něčeho pevně držet.
    • Jako u běžného porodu si budete moci upravit polohu podle potřeby. Můžete si lehnout, nebo ve vodě můžete třeba klečet.
    • Pokud zaznamenáte známky komplikací, vylezte z bazénku.
  6. 6
    Co nejrychleji vytáhněte dítě z vody. Jakmile se dítě narodí, zvedněte ho nad hladinu vody, aby mohlo dýchat. Potom ho opatrně vytáhněte z bazénku, abyste mohli přestřihnout pupeční šňůru, usušit dítě a zabalit ho do deky.
    • V některých případech se dítě v děloze poprvé vyprázdní. Pokud je voda takto kontaminovaná, okamžitě zvedněte hlavu dítěte nad hladinu vody, abyste předešli infekci. Pokud máte pocit, že dítě spolklo nebo nasálo své výkaly, okamžitě s ním jeďte do nemocnice.
    Reklama

Tipy

  • Vždy mějte po ruce schopné přátele, nebo porodní asistentku.
  • Nikdy neroďte o samotě – bez lékaře a bez partnera. V případě komplikací by vám nikdo nepomohl.
  • Pokud to bude možné, umyjte si před porodem vagínu, abyste ji měla co nejčistší.
Reklama

Varování

  • Zdravotní sestry, přátelé, partner, ale dokonce i lékař se mohou u domácích porodů někdy trochu vyděsit. V dnešní společnosti nejsou domácí porody oblíbenými tématy. Snažte se to pochopit a nechovejte se k nim zbytečně nepřátelsky.
  • Když se rodí dvojčata a první z nich se narodí hlavičkou dolů, ale druhé je otočeno nožičkami dolů, jde o vážnou komplikaci (většinou se jedna nožička dostává z dělohy ven, ale druhá zůstává uvnitř, což je nutné řešit lékařským zákrokem).
  • Pokud má dítě pupeční šňůru kolem krku, nebo mají dvojčata pupeční šňůry spojené, většinou je nutné provést císařský řez. Neměli byste se tedy pokoušet v tomto případě rodit doma bez pomoci lékaře.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 29 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 143 krát
Reklama