Opary jsou bolestivé puchýře, které se většinou vyskytují okolo úst a způsobuje je virus herpes simplex 1 (HSV-1). Pravděpodobně vás bude bolet okolo úst, budete mít horečku, bude vás škrábat v krku, budete mít oteklé lymfatické uzliny a budete mít na ústech opar ve formě vředu.[1] Opar se většinou během týdne nebo dvou vyléčí sám, ale existují způsoby, jak se ho zbavit o něco dříve.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:
Volně prodejné léky

  1. 1
    Použijte volně prodejnou mast. Natřete si opar mastí, abyste ho ochránili před sluncem a dalšími dráždivými látkami a aby se vám rychleji vyléčil. Masti jako je Orajel nebo Carmex jsou určeny k tomu, aby opar chránily a urychlily jeho hojení.
    • Pro nejlepší výsledky nanášejte mast na opar často (alespoň 5x denně), aby opar a kůže okolo něho nevysychala.[2]
  2. 2
    Používejte čistou vazelínu. Když si opar natřete vazelínou, vytvoříte na něm ochrannou bariéru, skrz kterou se k němu nedostanou dráždivé látky. Pro nejlepší výsledky vazelínu používejte co nejčastěji, aby vám opar a kůže okolo něj nevysychala.
  3. 3
    Použijte vysoušecí masti. Kupte si produkt, který vám opar vysuší, například lékárenský líh (70%), nebo Blistex, který vám pomůže zahojit opar rychleji. [3] Naneste si líh na vatový tamponek a potírejte si s ním opar.
  4. 4
    Používejte opalovací krém. Vystavení slunci poškodí pleť každému a v případě oparů okolo rtů je ještě důležitější používat opalovací krémy. [4] Chraňte si pleť tím, že budete používat opalovací krémy po celý rok, ne pouze v létě. Používejte také balzámy na rty, které obsahují ochranný UV faktor.
  5. 5
    Zkuste styptickou tužku. Styptická tužka je vyrobená z látek, které stahují pleť a zastavují krvácení (používá se například na rány po holení). Pomůže vám zmírnit zarudnutí pleti a vzhled oparů. Navlhčete si špičku tužky a jemně ji přitiskněte na opar. Tento postup opakujte několikrát denně, dokud se oparu nezbavíte. [6]
  6. 6
    Zkuste kapky do očí. Kapky do očí jsou určeny pro zmírnění zarudlých očí (například Visine), ale můžete je nanášet i na opary. Kápněte si na opar 1-2 kapky.

Metoda 2
Metoda 2 ze 6:
Zajděte si k lékaři

  1. 1
    Zamyslete se nad tím, kdy se vám opar vynořil. Zajděte si k lékaři, který vám bude moci předepsat silnější a účinnější léky. Pokud máte opar, který se vám často vrací, zeptejte se svého lékaře, jaké možnosti léčby máte. Lékař se vás pravděpodobně bude ptát na následující otázky, aby zjistil, jak vážný váš opar je:
    • Kdy jste si oparu poprvé všimli?
    • Jak moc vás opar bolí?
    • Kdy jste měli opar poprvé?
    • Jak často se vám dělají opary?
  2. 2
    Zmiňte se o lécích, které berete. Některé léky mohou způsobovat propuknutí oparů. Zeptejte se svého lékaře, zda vaše léky náhodou nezpůsobují opary. [7] Mezi léky, které mohou vyvolat opar, patří:
    • antikoncepce Depo-Provera
    • steroidní léky
    • nosní spreje, jako je Fluticasone a Nasonex
    • vakcíny proti chřipce (velmi vzácně)
    • léky, které oslabují imunitní systém
  3. 3
    Požádejte lékaře o antivirový krém na předpis. Krémy proti virům na předpis, které obsahují penciclovir a acyclovir jsou proti oparům velmi účinné.[8] Tyto krémy se nanášejí přímo na opar.
    • Použijte tento krém co nejdříve – jakmile ucítíte, že se blíží opar. Když to stihnete udělat dostatečně brzy, krém zabrání tomu, aby se opar projevil.
    • Tyto krémy se používají také již na otevřené opary. Opar by měl zmizet během dvou nebo tří dnů po první aplikaci krému.
  4. 4
    Nechejte si předepsat léky proti virům. Acyclovir (Zovirax) nebo valacyclovir (Valtrex) jsou léky proti virům, které se prodávají ve formě pilulek. Pomohou vám zbavit se oparu dříve a mohou dokonce předejít i dalším oparům. [9] Pokud si tyto léky vezmete během dvou dní od zaznamenání prvních příznaků oparu, pomohou vám příznaky značně zmírnit. [10]
  5. 5
    Nechejte si dát kortizonovou injekci. Kortizonová injekce se vstříkne přímo do oparu. Ze začátku způsobí otok, ale opar potom během několika hodin zmizí. Navštivte lékaře, který vám píchne injekci ředěného kortizonu, která vás oparu zbaví velmi rychle.[11]
    • Injekce vás pravděpodobně bude hodně bolet, protože je nutné ji vstříknout přímo do oparu.[12] Kromě toho jsou kortizonové injekce velmi drahé. Zjistěte si, zda vám je vaše zdravotní pojišťovna uhradí.

Metoda 3
Metoda 3 ze 6:
Přírodní metody léčby

  1. 1
    Použijte led. Vezměte si kostku ledu a několikrát denně si ji na několik minut přiložte přímo na opar. Chlad vám zmírní bolest a pomůže vám zbavit se zánětu.
  2. 2
    Použijte olej z čajovníku. Jedna nebo dvě kapky tohoto účinného přírodního oleje vám mohou pomoci zbavit se oparu během jednoho nebo dvou dnů. Používejte ho stejně jako masti a balzámy a nanášejte ho několikrát denně. Můžete olej z čajovníku zkombinovat také s vazelínou, aby vám na oparu vydržel déle.[13]
  3. 3
    Zkuste trochu vanilkového extraktu. Použijte několik kapek pravého (ne umělého) vanilkového extraktu každý den si je naneste přímo na opar. Nalejte si trochu extraktu na vatový tamponek a jemně si ho na minutu přiložte na opar. Opakujte tento postup čtyřikrát denně.[14]
  4. 4
    Přiložte si na opar čajový pytlík. Zelený čaj obsahuje živiny a antioxidanty, které vám mohou pomoci zmírnit bolest a urychlit hojení oparu. Několik minut si louhujte zelený čaj v horké vodě a potom nechejte pytlík vychladnout. Přiložte si ho přímo na opar a nechejte ho působit 5-10 minut. [15]
  5. 5
    Berte lysin v tabletách. Lysin je aminokyselina, která se často používá pro zmírnění projevů oparu a pro urychlení hojení. [16] Lysin koupíte v lékárně a stojí pouze několik stovek korun. Berte ho v doporučeném dávkování.
    • Můžete množství lysinu zvýšit také tím, že budete jíst více potravin, které ho obsahují, například kuřecí maso, ryby, vejce, nebo brambory. [17]
    • Pokud máte vysokou hladinu cholesterolu, nebo trpíte nějakým srdečním onemocněním, poraďte se s lékařem. Když budete brát lysin, mohla by se vám zvýšit hladina cholesterolu a krevních triglyceridů.
  6. 6
    Zkuste další přírodní metody léčby. Existuje spousta přírodních přípravků, které můžete na opary vyzkoušet. Vyhledejte si na internetu „přírodní metody léčby oparů“ a najděte si další přípravky, jako je například echinacea, aloe vera, lékořice, máta a další.[18]

Metoda 4
Metoda 4 ze 6:
Jak zmírnit příznaky

  1. 1
    Přikládejte si na opar studený nebo teplý obklad. Někdy jsou opary velmi bolestivé a mohou způsobovat i bolesti hlavy a další bolesti. Přiložte si na opar na 20 minut ohřívací lahev, nebo sáček s ledem zabalený v ručníku. Teplo a chlad vám pomohou zmírnit bolest.[19]
  2. 2
    Používejte anestetické masti a krémy. Krémy a masti s obsahem benzokainu a lidokainu poskytují dočasnou úlevu od bolesti. Prodávají se jako krémy proti svědění a koupíte je v lékárně bez předpisu. [20]
  3. 3
    Vezměte si nějaký lék proti bolesti. Nesteroidní protizánětlivé léky proti bolesti, jako je aspirin nebo ibuprofen mohou zmírnit bolest v okolí úst a zbavit vás bolesti hlavy spojené s oparem. Dodržujte instrukce uvedené v příbalovém letáku a řiďte se doporučeným dávkováním.

Metoda 5
Metoda 5 ze 6:
Jak se vyhnout šíření oparu

  1. 1
    Často si myjte ruce. když se budete dotýkat oparu neumytýma rukama, mohli byste si do něj zavléct bakterie, nebo si opar roznést i na jiná místa na těle. Měli byste si tedy každý den často mýt ruce teplou vodou a mýdlem.
  2. 2
    Vyhýbejte se kontaktu s lidmi. Když máte opar, jste vysoce nakažliví a virus se z vás může velmi snadno přenést na jiného člověka. Neměli byste se tedy s nikým líbat a neměli byste se nikoho dotýkat.
  3. 3
    Nepůjčujte si s lidmi určité věci. Nepijte s lidmi z jedné sklenice, nepůjčujte si brčka, zubní kartáčky, žiletky, ručníky a další věci, které mohly přijít do kontaktu s oparem. To samé platí také v případě, že má opar někdo jiný – nepůjčujte si žádné jeho věci.[22]
    • Pokud máte opar, vyhoďte svůj zubní kartáček. Když to neuděláte, virus se na něm může uchytit, což by znamenalo, že se budete nakazovat stále dokola.[23]

Metoda 6
Metoda 6 ze 6:
Změny životního stylu

  1. 1
    Vyhýbejte se potravinám, které způsobují opary. Mnoho lidí trpí citlivostí na určité potraviny, které mohou způsobit opary. Pokud se vám často dělají opary, vyřaďte ze svého jídelníčku následující potraviny, nebo jejich konzumaci alespoň omezte:
    • Kyselé potraviny jako jsou rajčata a citrusové druhy ovoce. Vyhýbejte se jak syrovým rajčatům, tak jídlům, která obsahují rajčatové omáčky a přestaňte pít rajčatovou, pomerančovou a grepovou šťávu.
    • Slané potraviny, jako jsou polévky v konzervě a různé svačiny. Příliš mnoho soli může způsobit propuknutí oparu.
  2. 2
    Jezte výživné potraviny. Dávejte si pozor na to, abyste jedli co nejvíce vitamínů a živin. Znamená to, že byste měli jíst co nejvíce ovoce a zeleniny. Jezte vyvážená jídla a nezapomínejte na listovou zeleninu a další výživné potraviny. Pokud máte pocit, že nemáte dostatek vitamínů a minerálů, můžete začít brát multivitamin v tabletách.
  3. 3
    Zbavte se stresu. Opary se u lidí nejčastěji vyskytují v období stresu. [24] Opar se vám může vytvořit během dovolené, nebo v době, kdy máte v práci spoustu povinností. Když o sebe budete pečovat a budete dostatečně odpočívat, podaří se vám omezit riziko propuknutí oparu.
  4. 4
    Snažte se dostatečně spát. Když budete dostatečně spát, vaše tělo bude odpočaté a vyhnete se oparům. Měli byste spát alespoň 7-8 hodin denně. Pokud máte problémy s usínáním, zkuste si pustit nějakou klidnou hudbu, nebo před spaním 10 minut meditovat, abyste své tělo připravili na spánek.[25]
  5. 5
    Dodržujte pitný režim. Pijte každý den hodně vody, abyste nebyli dehydrovaní. Budete mít nejen zdravější tělo, ale vyhnete se také nemocem, které mohou způsobovat propuknutí oparů.
  6. 6
    Pečujte o svůj imunitní systém. Opary se většinou vyskytují v době, kdy má člověk oslabený imunitní systém. [26] Je možné, že se vám opar udělá v období nemocí, nebo když budete z nějakého důvodu unavení. Posilujte svůj imunitní systém tím, že budete dostatečně spát, budete pít hodně vody a budete jíst zdravé potraviny plné vitamínů a minerálů.
    • Chraňte se před chřipkou a nachlazením. V období těchto nemocí si co nejčastěji myjte ruce a zvažte, zda nebude vhodné se nechat naočkovat proti chřipce (zejména pokud trpíte častými opary).

Tipy

  • Opar je něco jiného, než vřed v ústech. Opary jsou způsobeny virem herpes simplex (HSV) a jsou vysoce nakažlivé. Vředy v ústech se vyskytují pouze v ústech a nezpůsobuje je virus herpes – lékaři ještě nevědí, co přesně je způsobuje. Můžete si přečíst článek o tom, jak se zbavit vředů v ústech.

Varování

  • Nestává se to sice často, ale opary se mohou dostat až do očí a způsobit riziko slepoty. Pokud máte opar nebo puchýř v blízkosti očí, co nejdříve navštivte lékaře.[27]

O tomto wikiHow

Andrea Rudominer, MD, MPH
Spoluautor od:
Pediat & lékařka integrativní medicíny
Tento článek spoluautor od Andrea Rudominer, MD, MPH. Dr. Andrea Rudominer je doktorkou pro pediatrii a integrativní medicínu se sídlem v San Francisco Bay Area. Dr. Rudominer má více než 15 let zkušeností s lékařskou péčí a specializuje se na preventivní zdravotní péči, obezitu, adolescentní péči, ADHD a kulturně kompetentní péči. Dr. Rudominer získala lékařský titul na University of California, Davis, a dokončila rezidenturu v dětské nemocnici Lucile Packard na Stanfordské univerzitě. Rudominer má také MPH v oboru Zdraví matek dětí z University of California, Berkeley. Je členkou Americké rady pro pediatrii, členkou Americké akademie pediatrie, členkou a delegátkou Kalifornské lékařské asociace a členkou lékařské asociace County Clara County Medical Association. Tento článek byl zobrazen 2 788 krát