Tento článek spoluautor od Mark Spelman. Mark Spelman je generálním dodavatelem v Texasu. Od roku 1987 je stavebním profesionálem.
Tento článek byl zobrazen 11 277 krát
Linoleum je přírodní a cenově dostupná podlahovina, se kterou se často setkáte v kuchyních, předsíních, prádelnách či konferenčních místnostech. Linoleum se k podkladu připevňuje jednoduše jedním z následujících způsobů: plošný, nebo obvodovým lepením. Při plošném lepení je lepidlem natřen celý podklad, zatímco při lepením po obvodu nanášíte lepidlo pouze na obvodové hrany a vnitřní spoje. Tak či tak, odstranění linolea je obvykle vcelku jednoduché a s trochou zkušeností jej zvládne každý kutil. Přečtěte si tento článek a zjistěte, jak na to.
Postup
Část 1
Část 1 ze 3:Odstranění povrchu linolea
Linoleové podlahy jsou k podkladu přichytávány lepícím papírem, nebo podložkou. Tím vznikají dvě vrstvy. Obvykle je snazší odstranit horní vrstvu linolea, než lepící papír nebo podložku. V některých případech však lze popsanými postupy sundat obojí zároveň.
-
1Vyčistěte si pracovní plochu. Odneste veškeré velké vybavení, nábytek a další překážky na linoleu.
-
2Nařežte si linoleum na 35cm proužku s pomocí ostrého řemeslnického nože. Menší a snadno uchopitelné proužky linolea se vám budou odstraňovat mnohem snáze než celé pláty.
-
3Nahřejte povrchovou vrstvu linolea horkovzdušnou pistolí, aby změkla a snáze se odstraňovala. Aby horní vrstva změkla a byla ohebnější, zkuste kus po kusu nahřívat horkovzdušnou pistolí. Odstraňování linolea tak bude mnohem snazší.
- Co když horkovzdušnou pistoli nemáte? Možná bude fungovat i fén, je však možné, že nebude dodávat dostatečně horký vzduch. Zkuste to a uvidíte, jestli vám fén nastavený na nejvyšší výkon odstraňování linolea nějak usnadní.
-
4Rukama proužky linolea sloupejte. Použijte 10cm špachtli, kterou si přizvednete hrany každého proužku, a zbytek poté utrhněte. Tuhý vnější plášť by se měl trhat dobře, pokud však bylo lino lepeno po celé ploše, mohou vám na podlaze zůstávat kusy spodní vrstvy a lepidla, které budete muset odstranit.
-
5Druhou možností je proces automatizovat s využitím oscilační brusky s tuhou škrabací čepelí. Na čepel nástroje použijte trochu vazelíny, aby se nepřipékala. Poté zasuňte nástroj do naříznuté spáry. Volnou rukou linoleum zvedejte. Pokračujte podél naříznutých spár a odstraňte vrchní vrstvu linolea. Tento postup může být v některých případech rychlejší než ruční odstraňování lina.
- Toto nářadí si za poplatek můžete zapůjčit v půjčovně nářadí.
Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:Odstranění lepicího papíru či podložky
-
1Odstraňovaní lepivého papíru či podložky, která držela lino na podkladu, může být občas trochu záludné a časově náročné. První linolea (než přišla na svět dřevotříska [1] ) byla připevňována k podkladu s pomocí lepidla s obsahem dehtu. Pokud máte velmi staré lino, u kterého jde lepidlo odstranit jen velmi obtížně, zkuste kontaktovat zkušeného profesionála.
-
2U starších linoleí zvažte odtržení malého kousku lepícího papíru nebo lepidla, který byste nechali otestovat na přítomnost azbestu. Řada starších podlah s linolei obsahuje azbestové dlaždičky či plátno, které uvolňuje malá vlákna. Ta mohou být při vzdechnutí nebezpečná.[2] Ačkoliv lze odstranění azbestu správně a bezpečně provést i svépomoci, může být snazší (a jistě bezpečnější) využít pomoci profesionální likvidační firmy.
- Tak či tak, připravte se na to, že budete potřebovat ochranné brýle a respirační masku, která vám pomůže odfiltrovat všechna vlákna azbestu na nejvíce náchylných částech těla. Obojí byste kvůli bezpečnosti měli použít, ať už si myslíte, že podlaha azbest obsahuje, nebo ne.
- Dalším způsobem, jak snížit nebezpečnost azbestových dlaždiček či plátna, je namočit je před odstraňováním vodou. Suchý azbest se do vzduchu dostane poměrně snadno, i když jej ani nepostřehnete. Mokrý se rozptyluje hůře. Pokud máte dřevěné podlahy, dávejte si při namáčení podkladu pozor. Podívejte se o několik kroků níže.
-
3Na citlivých podlahách oškrabávejte lepidlo či lepící vrstvu špachtlí. V závislosti na síle lepidla budete muset vyvinout mírný až extrémní tlak. Nejspíše tím strávíte hodně času, neriskujete však poškození parketových podlah.
- K odstranění lepidla můžete zkusit využít, stejně jako při odstraňování svrchní vrstvy, horkovzdušnou pistolu a oscilační brusku. Možná však zjistíte, že se vám s čepelí brusky obtížně dostává pod lepidlo. Tak či tak, horkovzdušná pistole lepidlo změkčí, takže se vám bude snáze odstraňovat.
-
4Máte-li odolnější podlahový podklad, napusťte lepidlo vařící vodou a nechte asi 15 minut nasáknout. Opakujeme, vodu používejte jen na betonové, nebo jednoduše vyměnitelné dřevotřískové podklady. Při použití vody se může dřevo zkroutit, takže pozor, pokud se snažíte zachránit parketovou podlahu pod linoleem.
- Vařící vodu dostanete do lepidla či podkladové vrstvy (aniž byste vše zaneřádili, nebo hůře vytopili) následovně. Rozdělte si podlahu na části pomocí ručníků, které pak můžete vyhodit.
- Nalijte na ně horkou vodu tak, aby většinu z ní nasákl právě ručník, který pak zahřeje lepidlo. Po 15 minutách ručníky sundejte.
- Nyní seškrábejte lepidlo ruční škrabkou. Můžete použít větší škrabku, protože zvlhčené lepidlo bude pouštět lépe než to suché.
-
5Pokud hledáte vychytávku, zkuste použít parní odstraňovač tapet. [3] Levně si jej můžete půjčit v místním obchodě s nářadím. Přístroj nahřejte, parní placku položte na kus lepidla, a poté nechte 60 až 90 sekund napařovat. Přesuňte parní čistit na sousední kousek lepidla a seškrabte tu napařenou.
- Tento postup je v porovnání s odstraňováním lepidla nasucho poměrně rychlý. 10 čtverečních metrů podlahy by vám nemělo zabrat více než dvě hodiny.
Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:Dokončení
-
1Na všechny odolné plochy lepidla naneste podle pokynů výrobce chemický odstraňovač. Většina odstraňovačů využívá ty stejné aktivní látky, které najdete i v odstraňovačích nátěrů. Ty pořídíte v obchodě s nářadím.
-
2Oškrábejte všechny zbytky ošetřeného lepidla škrabkou tak, aby nic nezůstalo. Jelikož byste již měli mít odstraněnou většinu lepidla, bude to snadné.
-
3Vytřete nebo vysajte nově odhalený podlahový podklad, abyste se zbavili všech drobných nečistot. Nyní již máte podklad konečně připravený k pokládce nové krytiny!Reklama
Tipy
- Nové dlaždice, plovoucí podlahy nebo PVC můžete pokládat přímo na stávající linoleum, pokud je hladké a pevně drží.
Varování
- Podlahoviny a lepidla nanášená před rokem 1980 mohou obsahovat azbest. Při trhání, lámání a broušení neznámého materiálu proto používejte bezpečnostní pomůcky.
- Při práci s chemickými odstraňovači zajistěte dostatečné větrání pokoje a postupujte dle bezpečnostních instrukcí na obalu.
Věci, které budete potřebovat
- Řemeslnický nůž
- Pracovní rukavice
- Špachtli
- Horkou vodu
- Chemický odstraňovač